Kim byli ludzie, którzy zostawali agentami Gestapo? Jak ich werbowano i prowadzono? Ilu ich było w okupowanym Krakowie? Jak działali? Jakich strat przysporzyli podziemiu? Co stało się z nimi po wojnie? Którzy z nich zostali współpracownikami UB?
Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w najbliższy czwartek 22 maja o godz. 17 na spotkaniu w Muzeum AK z dr Alicją Jarkowską, badaczką z UJ, autorką książki „Brunatna pajęczyna. Agenci Gestapo w okupowanym Krakowie i ich powojenne losy”.
Jej książka to pionierska praca opisująca zjawisko gestapowskiej agentury funkcjonującej w Krakowie podczas okupacji. Autorka przedstawiła m.in. strukturę organizacyjną krakowskiego Gestapo, metody pracy, funkcjonariuszy prowadzących agentów, ich werbunek, prowadzenie i szkolenia.
Osobny rozdział poświęcony został praktycznej działalności zwerbowanych agentów: metodom ich pracy, udziałowi w zbrodniach popełnianych na mieszkańcach miasta, lokalom kontaktowym, roli tłumaczy na usługach gestapo, agentom w strukturach Polskiej Policji Kryminalnej oraz współpracy krakowskiego Gestapo z Abwehrą.
Rozdział trzeci opisuje konkretne siatki agenturalne Gestapo w Krakowie i stojących na ich czele ludzi: Karola Pfeiffera, Marię Czuraj, Maurycego Diamanta, Aleksandra Förstera i Romana Słanię.
Niezwykle ciekawa jest także prezentacja powojennych losów gestapowskich agentów: prób tworzenia grup Wehrwolfu w 1945 r. oraz ich udziału w tworzeniu komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w charakterze funkcjonariuszy, tajnych współpracowników lub działaczy partyjnych.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 maja 2025 r. o godz. 17.00 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wstęp wolny. Książka będzie do nabycia w promocyjnej cenie.