Celem ministerialnego projektu jest promocja i prezentacja historycznych i aktualnych wartościowych zjawisk i tendencji w polskiej kulturze w ramach programu kulturalnego przewodnictwa Polski w Radzie UE w drugiej połowie 2011 roku.
Muzeum Etnograficzne otrzyma 150 tys. zł na projekt „Polski etnodizajn w Paryżu”, a Teatr im. J. Słowackiego - 50 tys. zł na organizację polsko-ukraińskiego Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Kijowie.
Polsko-ukraiński Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Kijowie ma promować, przybliżać i upowszechniać poezję polską i ukraińską. Chodzi zarówno o poetów narodowych, jak i współcześnie żyjących, którzy zdołali zdobyć uznanie – laureatów nagród oraz tych, mniej znanych, a także obiecujących debiutantów. Przyczyni się to do popularyzacji polskiego dziedzictwa narodowego i europejskiej tradycji literackiej. Przedsięwzięcie ma także za zadanie kształtowanie dojrzałego odbiorcy wrażliwego na przekaz sztuki poetyckiej.
Zaplanowano dwujęzyczne spotkanie poetyckie (spektakl słowno-muzyczny) z polską i ukraińską poezją, z udziałem aktorów i muzyków z Polski i Ukrainy oraz jego uroczystą prezentację na scenie teatralnej Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego w dniu. Na program spotkań złożą się wiersze najwybitniejszych polskich poetów polskich w interpretacji aktorów polskich (w oryginale) oraz artystów ze Lwowa i Kijowa czytających te same utwory w przekładach na język ukraiński, a także wiersze narodowych poetów ukraińskich czytanych w oryginale oraz w polskich tłumaczeniach. Czytaniom poezji towarzyszyć będzie występ chóru oraz kameralistów ukraińskich wykonujących utwory polskich oraz ukraińskich kompozytorów. Wstęp na spektakl będzie wolny.
Salony Poezji Anny Dymnej dobywają się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie od 2002 r. Są to coniedzielne spotkania z poezją w wykonaniu krakowskich aktorów i gości specjalnych, którym towarzyszą występy muzyków. Przedsięwzięcie stało się cenionym i lubianym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym. Projekt zainteresował nie tylko środowisko teatralne Krakowa. Powstało już ponad 20 filii Salonu Poezji poza Krakowem, m.in.: w Bielsku-Białej, Bytomiu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Oświęcimiu, Tczewie, Lublinie, Opolu, Szczecinie, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, w tym również za granicą: w Dublinie, Montrealu, Toronto i w Sztokholmie.
Projekt "Polski etnodizajn w Paryżu" polegać będzie na promocji kultury polskiej wśród publiczności paryskiej poprzez prezentację zjawiska współczesnej polskiej sztuki użytkowej czerpiącej z zasobów tradycji i dziedzictwa regionalnego. Przedmiotem prezentacji będą interaktywne mega-zabawki miejskie dla dzieci i dorosłych, zainspirowane obiektami z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a zaprojektowane przez młodych projektantów - Olafa Ciruta i grupę twórczą LEMURY. Wystawa będzie dostępna przez trzy tygodnie lipca na jednej z ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni Paryża (na obszarze ok. 500 m2)
Projekt jest propozycją refleksji nad kondycją ludzką w świecie ponowoczesnym i rosnącą potrzebą odwołowywania się do dziedzictwa kultury tradycyjnej, umożliwiającej współczesnemu odbiorcy budowanie własnej wyrazistości, a przez to samookreślenie się w globalnej rzeczywistości.
Spośród małopolskich instytucji i organizacji promesę otrzymały również:
• Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena -Weekend z polską muzyką w Pekinie
• Stowarzyszenie Teatr Nowy - TRANS/FORMACJE
• Muzeum Narodowe w Krakowie - Złote Czasy Rzeczypospolitej Wystawa w Pałacu Królewskim w Madrycie
• Stowarzyszenie Rotunda - Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy
• Teatr Nowy - Projekt interdyscyplinarny "Obóz solidarności"
• Krakowska Fundacja Filmowa - POLISH CINEMA IN EUROPA CINEMAS
• Teatr KTO - Widziane i Niewidzialne-Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich.
• Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi - Zbigniew Seifert in Memoriam
• Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi - Perły polskiej kameralistyki
• Teatr Łaźnia Nowa - Polska - scena - wspólnota
• Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe - MAŁY FESTIWAL polskiej kameralistyki
• Agencja Artystyczna "provokacja” - Miłosz Hated RockandRoll
• Fundacja Imago Mundi - Common Ground - portrety Polaków, Europejczyków - wystawa w Kijowie
• Centrala Tomasz Czulak - organizacja występów na międzynarodowych festiwalach jazzowych rozpoznawalnej w świecie wokalistki młodego pokolenia Agi Zaryan: Tokyo, Berlin, Londyn, Bruksela, Madryt