Wojewódzkie instytucje kultury rozpisały już plany wydarzeń artystycznych na nowy 2011 rok. I tak spora frajda czeka widzów opery krakowskiej. W nowym roku opera zaprezentuje spektakl Stanisława Moniuszki „Halka” - jedną z najsłynniejszych i najbardziej popularnych oper narodowych. Opera jest napisana z niezwykłym rozmachem, dając duże możliwości do kreacji artystycznych i popisu dla śpiewaków, chóru, baletu, orkiestry. W muzyce przebrzmiewa nuta narodowa i słowiańska, co wzmacnia nastrojowość muzyki, i uwydatnia polskie korzenie utworu. Utwór daje ogromne możliwości inscenizacyjne, które przy planowanej obsadzie realizacyjnej, oraz w warunkach i możliwościach technicznych nowej sceny Opery Krakowskiej, znajdą doskonałe uwieńczenie. W czerwcu planowana jest również premiera Traviaty Giuseppe Verdiego. Wzruszające przedstawienie i piękna muzyka sprawiły, że opera Verdiego cieszy się uznaniem i niesłabnącym zainteresowaniem już od 150 lat. Premiera realizowana będzie w ramach XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej i finansowana ze źródeł Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
W nowym roku na deskach Teatru Słowackiego, w stulecie urodzin postaci literackiej, królować będzie „Szwejk” według Haszka w reżyserii Rafała Sabary. Z cyklu klasyka literatury polskiej - od czerwca - będzie można obejrzeć spektakl „Ziemia Obiecana” oparty na powieści Władysława Reymonta w adaptacji i reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W roku 2011 przypada także stulecie istnienia Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Z tej okazji Muzeum szykuje się sporo atrakcji. Zaplanowano trzy wystawy jubileuszowe, sesję naukową oraz cykl jubileuszowych wieczorów. Nowością będzie powołanie Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych. To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce, które pozwoli udokumentować i udostępniać wiedzę o polskim drzeworytnictwie ludowym. Informacje o drzeworytach pochodzić będą ze zbiorów publicznych i prywatnych. Dodatkowo wirtualne muzeum prezentować będzie e-wystawy, działania artystyczne czerpiące z technik drzeworytniczych, materiały edukacyjne. Posiadać będzie wersję anglojęzyczną. W ten sposób Muzeum wypełni białe plamy w badaniach nad niezwykłym zjawiskiem sztuki ludowej, a zarazem ukaże niezmienną siłę inspirującą dla wrażliwości współczesnego człowieka.
Sporo będzie się także działo w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które od kilku miesięcy ma nowy gmach. W tym roku otworzona zostanie nowa wystawa stała pod nazwą „Agrolotnictwo”. Będą na niej eksponowane samoloty rolnicze polskiej konstrukcji, eksploatowane w polskim lotnictwie rolniczym na przestrzeni lat. Przypomnijmy, że Polska była największym producentem tego typu samolotów na świecie. Muzeum Lotnictwa planuje także nowy cykl spotkań z samolotem dla osób niewidomych i słabo widzących. Jako pomoc w percepcji posłużą modele blokowe samolotów.
W nowym roku władze regionu będą kontynuować budowę unikatowego Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Na czas remontu - do 2012 roku, działalność wystawiennicza przeniesiona została do obiektu zastępczego w formie ograniczonej do wystawy zamiennej "Skarb mojego życia".
Wśród kulturalnych propozycji na nowy rok nie może zabraknąć także ciekawych festiwali. I tak na przełomie kwietnia i maja w Nowym Sączu odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal i XIV Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – Sztuka Wokalna Europy Środkowej”. Teatr Słowackiego zorganizuje Krakowską Noc Teatrów, a Teatr Witkiewicza w Zakopanem zaprosi - po raz pierwszy - na Festiwal Czystej Formy, którego istota opiera się na Teorii Czystej formy Stanisława Ignacego Witkiewicza Skierowany do studentów szkół i uczelni artystycznych w Polsce, daje im możliwość wyrażenia poprzez projekty muzyczne, plastyczne i teatralne swojej wizji – indywidualnej interpretacji Teorii Czystej Formy. Zgłaszane prace – projekty muszą być samodzielnie przygotowane przez studentów, których wyboru i oceny dokona jury.
(arud)