- Dla lokalnych wspólnot, dla sołectw, szkoła to nie tylko miejsce, w którym zdobywa się wiedzę. To jest miejsce, wokół którego organizowane jest życie całej miejscowości, całej wspólnoty wiejskiej. To jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia, dla dzieci, które uczą się dorosłego życia w szerszej zbiorowości – mówił marszałek Marek Sowa.
Oprócz gospodarza województwa w uroczystości uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Stanisław Szudek, starosta limanowski Jan Puchała, wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski, radni gminy wraz z przewodniczącym Stefanem Kuchnia, gospodarze sąsiednich gmin oraz mieszkańcy Zalesia.
W ramach projektu „Budowa Szkoły Podstawowej w Zalesiu” powstał czterokondygnacyjny budynek z poddaszem użytkowym. Na kondygnacji przyziemia ulokowano stołówkę z zapleczem kuchennym i gospodarczym, pomieszczenia kotłowni oraz sanitariaty i szatnie. Na parterze znajdują się 3 sale lekcyjne, pomieszczenia dla nauczycieli i dyrekcji oraz zaplecze sanitarne. Piętro zajmują 4 sale lekcyjne i zaplecze sanitarne. Na poddaszu umieszczona została biblioteka wraz z czytelnią, 2 pracownie komputerowe oraz sanitariaty. W budynku sali gimnastycznej, o powierzchni użytkowej 497,71 m2 i kubaturze 5 538,70 m3, powstała sala do ćwiczeń o wymiarach 23,86 m x 12,62 m wraz z widownią na 96 miejsc siedzących, 2 szatnie, sanitariaty, pokój dla nauczycieli oraz magazyn sprzętu sportowego. Zarówno część szkolna, jak i sala gimnastyczna są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok budynku wybudowano parking oraz drogę wewnętrzną. Teren szkoły został ogrodzony.
Dofinansowanie projektu „Budowa Szkoły Podstawowej w Zalesiu” zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej 6. Spójność wewnątrzregionalna Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 (Działanie 6.2 Rozwój obszarów wiejskich, Schemat B: Infrastruktura społeczna, w tym edukacyjna i sportowa), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całkowita wartość projektu to ponad 4,3 mln zł, w tym wysokość dotacji wyniosła prawie 2,9 mln zł. (70% kosztów kwalifikowanych).