Zarząd Województwa Małopolskiego (ZWM) podjął uchwałę, dotyczącą uruchomienia naboru wniosków, związanych z umiędzynarodowieniem regionalnej gospodarki. Na wnioskodawców czeka ponad 76 mln zł.
To, czy wykorzystamy nasz potencjał, zależy tylko od nas. Inwestycje w innowacje, badania i rozwój, pomoc eksporterom i inwestorom oraz współpraca z globalnymi liderami jest kluczem do sukcesu naszego regionu. Chcemy, aby Małopolska była miejscem, które inspiruje świat, aby Małopolska była europejską Doliną Krzemową. Tu powstają nowoczesne technologie dzięki Funduszom Europejskim
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Kto może złożyć wniosek?
O dofinasowanie mogą ubiegać się wyłącznie instytucje otoczenia biznesu, jednostki organizacyjne działające w imieniu JST, JST, a także organizacje pozarządowe. To one przygotują projekty, w których będą mogły wziąć udział firmy posiadające siedzibę, oddział lub miejsce prowadzenia działalności na terenie województwa małopolskiego.
Jakie działania?
Uruchomiony nabór ma charakter kompleksowy, a wachlarz działań, które będzie można realizować w ramach projektów jest bardzo szeroki.
Typ projektu A zakłada promocję oferty gospodarczej małopolskich przedsiębiorstw oraz wsparcie eksporterów w regionie poprzez:
- uruchomienie punktu wsparcia eksportera, działania doradcze oraz informacyjno-szkoleniowe dla firm z sektora MŚP planujących rozpocząć lub rozwijać działalność eksportową,
- organizację misji gospodarczych, targów, wizyt studyjnych i konferencji,
- ułatwianie nawiązywania kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz udział w międzynarodowych sieciach współpracy.
Typ projektu B to działania promujące innowacyjność w regionie poprzez:
- organizację konferencji w obszarze innowacji,
- wykorzystanie nowoczesnych kanałów komunikacji,
- obecność regionu w najważniejszych europejskich i międzynarodowych inicjatywach dotyczących innowacyjności.
Typ projektu C wiąże się natomiast z bezpośrednim wsparciem inwestorów. Pomoc polegać może na przygotowaniu oferty inwestycyjnej odpowiadającej ich indywidualnym potrzebom lub świadczeniu dla nich usług informacyjnych.
Typy projektów mogą być łączone.
Jakie finansowanie?
Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych nie zostały określone w naborze. Warto pamiętać, iż niniejsze wsparcie może stanowić pomoc państwa i mieć charakter pomocy de minimis.
Termin i miejsce składania wniosków: Wnioski będzie można składać od 19 marca do 29 kwietnia 2025 roku do godz. 15, w systemie elektronicznym IGA.
Gdzie szukać informacji?
Nabór wniosków jest organizowany za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Regulamin naboru wraz z załącznikami, jak również kontakt telefoniczny do organizatora oraz do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, można znaleźć na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027