Spotkanie informacyjne poświęcone pożyczkom na poprawę efektywności energetycznej w budynkach składało się z dwóch bloków tematycznych, dotyczących odpowiednio budynków użyteczności publicznej oraz budynków wielorodzinnych. W obu częściach głos zabrali przedstawiciele MARR S.A., czyli Partnera Finansującego przedsięwzięcia, odpowiedzialnego za realizację pożyczek oraz eksperci zajmujący się efektywnością energetyczną. Zwieńczeniem bloków były dyskusje, w których udział wzięli prelegenci.
Podczas spotkania Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował marszałek Łukasz Smółka, który podkreślił, że wsparcie ze środków europejskich w formie atrakcyjnych pożyczek to dla Małopolski szansa na realizację inwestycji, które poprawiają jakość życia mieszkańców w wymierny sposób.
Stawiamy kolejny krok na drodze nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą samorządom i instytucjom publicznym na poczynienie realnych oszczędności. Zachęcam wszystkich uprawnionych do składania wniosków. To największy tego typu program wsparcia w Małopolsce, który otwiera przed nami ogromne możliwości
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Przypomnijmy, że na pożyczki na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej przeznaczona została kwota 60 mln zł. Dodatkowe 25 mln zł przeznaczono na zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.
Odbiorcami pożyczek przeznaczonych dla budynków użyteczności publicznej mogą być jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, jednostki organizacyjne i jednostki zarządzane), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, uczelnie, organizacje pozarządowe i ich partnerstwa, a także kościoły i związki wyznaniowe.
Z kolei w przypadku puli środków przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych o pożyczki mogą się starać wspólnoty mieszkaniowe (jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej działające na podstawie ustawy o własności lokali), jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, np. spółki prawa handlowego z większościowym udziałem JST, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia, ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną) i Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Nabory w ramach obu umów ogłoszono w połowie lutego.
Szczegółowe informacje o pożyczkach są dostępne na stronie MARR.