Spotkanie było okazją do zaprezentowania przez małopolskie uczelnie wyższe, które utworzyły specjalizujące się Centra, planowanych działań związanych z realizacją projektu SPIN. Bardzo duży nacisk położono na promocję projektu poprzez uczestnictwo w spotkaniach z jednostkami naukowymi oraz przedsiębiorcami, udział w panelach dyskusyjnych, czy najbardziej prestiżowych targach, gdzie można poszerzyć sieć kontaktów biznesowych. Taką okazją z pewnością będą odbywające się we wrześniu Forum Ekonomiczne w Krynicy.
– Prezentacja tak innowacyjnego projektu, jakim jest SPIN – wdrożonego w czterech Centrach, jest doskonałą okazją do pokazania Małopolski, jako regionu nowoczesnego i stawiającego na innowacje. Ranga Forum Ekonomicznego w Krynicy i jego mocny przekaz z pewnością ułatwią nawiązanie cennych kontaktów biznesowych – podsumował wicemarszałek Roman Ciepiela.
Podczas zebrania, członkowie Grupy Sterującej zaprezentowali przedsięwzięcia, które zostały dotychczas zrealizowane. I tak Uniwersytet Jagielloński mógł się pochwalić otwarciem jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczych – Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami, ośrodkami badawczymi z całego świata, wymiana doświadczeń, badania i ekspertyzy to tylko część działań, które uczelnie wyższe dokonały w ramach projektu. Wszystkie Centra w swoich działaniach skupiły się na mocnych kampaniach promocyjnych. Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego postawiło na kampanię na rzecz szkolnictwa zawodowego, która zakłada działania w sferze edukacji, szkoleń dla młodzieży i nauczycieli w zakresie nowoczesnych technologii, przy użyciu energooszczędnych metod.
Projekt SPIN powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i jest kolejnym krokiem w innowacyjnym rozwoju Małopolski. Nowatorski model opiera się na ścisłym współdziałaniu naukowców z przedsiębiorcami, dążąc do upowszechnienia badań naukowych. Obejmuje cztery obszary współpracy, na bazie których małopolskie uczelnie wyższe utworzyły specjalizujące się Centra. Są to: Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych (Akademia Górniczo-Hutnicza), Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (Politechnika Krakowska), Małopolskie Centrum Biotechnologii (Uniwersytet Jagielloński) oraz Małopolski Ośrodek Medycyny Translacyjnej (Collegium Medicum UJ).
Więcej o projekcie na stronie „SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce".
(mjanus)