Poland in Silicon Valley Center, powołane przez środowiska polonijne w Dolinie Krzemowej, rozpoczęło swoją działalność w lipcu 2024 roku w Kalifornii. Jednym z jego kluczowych zadań jest promocja technologii i wyników badań naukowych prowadzonych na polskich uczelniach oraz efektów współpracy badaczy z przemysłem.
W czwartek 24 kwietnia marszałek Łukasz Smółka i prof. Piotr Moncarz - Prezes Zarządu Poland in Silicon Valley Center podpisali list intencyjny o możliwych obszarach współdziałania. Są to m.in. nawiązywanie współpracy z firmami technologicznymi, ośrodkami akademickimi oraz ośrodkami inwestycyjnymi Doliny Krzemowej, wymiana wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami samorządów Małopolski, a liderami branż technologicznych w USA i w Małopolsce, a takze przyciągnięcie inwestycji oraz zainteresowanie zagranicznych partnerów Małopolską, jako regionem inwestycyjnym.
Naszym celem, jako Samorządu Województwa Małopolskiego jest budowanie intensywnych relacji naukowych i biznesowych, które służą napędzaniu innowacji i postępu technologicznego naszego regionu. Jestem przekonany, że podjęta współpraca z Poland in Silicon Valley Center będzie wspierać małopolskie przedsiębiorstwa, w tym MŚP oraz ośrodki innowacji. Dzięki dostępowi do zasobów Doliny Krzemowej uda nam się wspólnie realizować ambitne projekty innowacyjne. Nasze dzisiejsze spotkanie cieszy szczególnie także dlatego, że Małopolska jest pierwszym regionem, który podpisuje list intencyjny o współpracy z Centrum
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego obecni byli także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, radny województwa Piotr Dziurdzia, Andrzej Kulig, Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o. i Marcin Kozik, Prezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Poland in Silicon Valley Center stanowi pomost do wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii między polskimi i amerykańskimi instytucjami w Dolinie Krzemowej. Projekt zrzesza najlepsze uniwersytety i szkoły techniczne w Polsce m.in.: Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, , Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, a także Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Politechnika Krakowska.
Małopolska, która w ubiegłym roku została uznana przez Komisję Europejską za jedną z Regionalnych Dolin Innowacji, intensyfikuje współpracę między różnym podmiotami, zarówno w obrębie regionu, jak i na arenie międzynarodowej. Takie podejście pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów i potencjału oraz na efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.