Program „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” organizowany jest już od 13 lat, by wspierać projekty organizacji działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i branż kreatywnych. Dzięki wsparciu ze środków budżetu Województwa Małopolskiego w 2025 r. w naszym regionie zrealizowanych zostanie aż 20 wartościowych projektów. To przedsięwzięcia kierowane do Małopolan chcących podnosić swoje kompetencje, ale też do osób zainteresowanych rozwojem własnego biznesu i nawiązaniem nowych kontaktów. W ramach wybranych projektów przez cały rok organizowanych będzie kilkadziesiąt warsztatów, spotkań czy konferencji. Wśród nich są wydarzenia obecne w Małopolsce już od wielu lat, o ugruntowanej marce, ale też przedsięwzięcia nowe, które mają szansę zagościć na stałe w kalendarzu wydarzeń dla małopolskiej społeczności startupowej i technologicznej.
Małopolska to region o bardzo dużym potencjale dla rozwoju przedsiębiorczości, z dynamicznie rozwijającym się ekosystemem startupowym. Program „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” to jedno z działań, które Województwo wdraża, by tworzyć jeszcze lepszy klimat dla biznesu. To również przykład ścisłej współpracy z podmiotami, które na co dzień realizują projekty wspierające ten ekosystem. Dzięki wsparciu z budżetu Województwa te inicjatywy mogą być wdrażane na wyższym poziomie i na szerszą skalę
– podkreśla Marszałek Łukasz Smółka.
Projekty realizowane w regionie od lat
Wśród 20 dofinansowanych projektów aż 16 realizowanych będzie już kolejny raz. To wydarzenia znane w środowisku startupowym i kreatywnym, cieszące się dużą rozpoznawalnością i popularnością. Wśród nich m.in.:
- Summer Jam OMGKRK – największe startupowe wydarzeniu w regionie, organizowane już od lat.
- InnoMaker – cykl wydarzeń organizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab Małopolska, w tym warsztatów, prototypowania.
- Akademicki Maraton Innowacji – cykl hackathonów, podczas których uczestnicy tworzyć będą innowacyjne projekty biznesowe.
- RoboChallenge – wydarzenie technologiczne w Nowym Sączu połączone z warsztatami dla młodych osób, mające na celu popularyzację nowoczesnych technologii i rozwiązań w biznesie.
- Warsztaty dla branży kreatywnej „Klientocentryczny design” poświęcone tematyce projektowania produktów i usług zorientowanego na potrzeby klienta.
- Startup Shaker – seria warsztatów inspiracyjnych i biznesowych dla uczniów, których celem jest pobudzenie przedsiębiorczości u młodzieży oraz zachęcenie jej do kreatywności, a w przyszłości do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
- edu4FUTURE – projekt aktywizujący tarnowską społeczność kreatywną i biznesową, m.in. przy wykorzystaniu potencjału przestrzeni kreatywnej typu fablab w Tarnowie.
Nowości z dużym potencjałem
W ramach konkursu wsparcie uzyskały również 4 projekty, które zostaną zrealizowane po raz pierwszy. Są to:
- CYBERSEC for startups – wydarzenie technologiczne poruszające tematykę z zakresu m.in. finansowania rozwoju biznesu, rozmowy z inwestorami czy nowych technologii w biznesie.
- TechBoost Małopolska – cykl warsztatów w tematyce innowacji i przedsiębiorczości, m.in. z zakresu robotyki, zarządzania projektami, programowania.
- Lokalni Promotorzy Przedsiębiorczości – warsztaty dla osób prowadzących działalność rzemieślniczą w zakresie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań w biznesie.
- Małopolski Kongres Technologii Rolniczych – wydarzenie poruszające tematykę zastosowania nowoczesnych technologii w rolnictwie, w tym zakresie automatyzacji czy zrównoważonego rozwoju.
Pełna lista dofinansowanych projektów wraz z informacjami na temat realizujących je podmiotów oraz wysokości wsparcia z budżetu Województwa Małopolskiego znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.
***
Program „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” jest realizowany od 2013 roku. Powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony lokalnej społeczności startupowej, organizującej oddolnie szereg inspirujących wydarzeń technologicznych i networkingowych, w których uczestniczą rocznie tysiące osób. Już od pierwszej edycji Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach dotychczasowych dwunastu edycji programu dofinansowano ok. 200 przedsięwzięć, w których uczestniczyło blisko 120 tys. osób.