W piątek 15 listopada w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala Święta Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, zorganizowana dla uczczenia 174. rocznicy powstania organizacji. Doroczna gala to okazja nie tylko do podsumowania działalności Izby, ale także spotkania środowisk gospodarczych regionu, świata kultury i nauki, władz rządowych i samorządowych.
Tradycyjnie już, podczas spotkania wręczono Krakowskie Dukaty - nagrody dla wyjątkowych przedsiębiorców, którzy w minionym roku przyczynili się do rozwoju gospodarczego Krakowa i Małopolski: osiągnęli świetne wyniki ekonomiczne, wykazali się inwencją, a także potrafili podzielić się swoimi sukcesami z otoczeniem, w którym prowadzą działalność.
- Choć Krakowskim Dukatem płacić nie można, to jednak jest on bezcenny. Przyznawany jest nie przedsiębiorstwu lecz osobie, która je założyła lub nim zarządza – wyjaśnia Sebastian Chwedeczko, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.
Przedsiębiorczy Małopolanie docenieni
Krakowskie Dukaty przyznano w tym roku w kategoriach: Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości, Kreator Przedsiębiorczości oraz Właściciel Firmy.
Laureatką pierwszej kategorii, Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości, została Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa. Wyróżnienie wręczył marszałek Łukasz Smółka, zwracając uwagę na ogromne zaangażowanie laureatki w realizowane przedsięwzięcia i jej aktywną postawę.
Honorujemy dziś tych, którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego regionu. Zarząd Województwa Małopolskiego, który reprezentuję, przykłada do tego zadania szczególną uwagę. Bez wątpienia na rozwój regionu wpływ ma aktywna postawa samorządowców – ludzi konsekwentnych i pracowitych, którzy w swoich lokalnych społecznościach stwarzają warunki do upowszechniania przedsiębiorczości. Wyróżnianiu takich właśnie postaw służy Nagroda „Krakowskiego Dukata”
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Z całą pewnością całokształt działalności Pani Małgorzaty Małuch na rzecz rozwoju swojej „małej ojczyzny” zasługuje na wyróżnienie. Pani Wójt rewitalizuje przestrzeń gminy, dba o jej środowisko, skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne, a przede wszystkim trafnie definiuje potrzeby lokalnej społeczności, stawiając jednocześnie na pierwszym miejscu troskę o jej rozwój gospodarczy. Dziękuję za tę postawę i zaangażowanie, serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów
- dodał Łukasz Smółka.
W kategorii Kreator Przedsiębiorczości Krakowskiego Dukata otrzymała Renata Deptała – Dyrektor Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego. Laureatem kategorii Właściciel Firmy został Adam Zając - Współwłaściciel FINEZJA A.K. ZAJĄC Sp. z o.o.
Podczas gali wręczono także Nagrodę Loży Kobiet Biznesu IPH oraz Wyróżnienie Kultura - Media – Biznes. Nagrodę Loży Kobiet Biznesu IPH otrzymał Krakowski Klub Soroptimist International. W jego imieniu nagrodę odebrała prezydent klubu Ewa Fabisiewicz. Wyróżnienie Kultura - Media - Biznes otrzymali Teresa i Andrzej Starmachowie. Przyznano je za wspaniałomyślny dar dla Krakowa w postaci kolekcji malarstwa i rzeźby współczesnych polskich największych artystów. Wyróżnienie odebrał Robert Domżalski – Kurator Galerii Starmach.
Zwieńczeniem gali było rozdanie nagród przyznanych w konkursach dla młodzieży: „Mój Pierwszy Biznes”, skierowanym do uczniów z krakowskich szkół ponadpodstawowych, polegającym na opracowaniu biznes planu prezentującego przedsięwzięcie gospodarcze oraz „Biznesowa Grywalizacja”, prowadzonego w formie gry internetowej, której celem jest zarządzanie wirtualnym przedsiębiorstwem.
174 lata Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie
Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie obchodzi w tym roku 174. rocznicę powstania. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się 14 listopada 1850 roku. Pierwszym prezesem organizacji został Wincenty Kirchmajer. IPH jest najstarszą izbą gospodarczą w Polsce. Obecnie zrzesza ponad 150 przedsiębiorstw. Jej działania skupiają się na realizacji strategii budującej silny samorząd gospodarczy i udzielaniu pomocy przedsiębiorcom w rozwoju działalności.
Krakowskie Dukaty
Konkurs o nagrodę Krakowskiego Dukata ma charakter promocyjny. Honoruje nie przedsiębiorstwa lecz ludzi, którzy je założyli lub nimi zarządzają. Doceniana jest ich pomysłowość, inwencja, umiejętność dzielenia się sukcesami z otoczeniem. Symboliczny Dukat nawiązuje do bitych przed wiekami monet wykonanych ze złota lub srebra, funkcjonujących jako pieniądz o wysokiej wartości m.in. w handlu międzynarodowym.