Dwudniowe forum dotyczące rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji zgromadziło w Krakowie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, dyrektorów generalnych departamentów Komisji Europejskiej, przedstawicieli świata badań i innowacji, władz regionalnych, jednostek badawczych, przedsiębiorstw oraz podmiotów działających na rzecz innowacyjności.
Marszałek Marek Sowa przywitał zebranych w Operze Krakowskiej gości życząc owocnych obrad. - Mam nadzieję, że podczas tych dwóch dni przybliżymy się do modelu Unii Innowacji na poziomie regionalnym, którego realizacja jest myślą przewodnią naszego spotkania. W obecnej sytuacji gospodarczej innowacje są ważniejsze niż kiedykolwiek – powiedział marszałek. Dodał również, że zapisane w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do roku 2020 kluczowe dziedziny specjalizacji Małopolski to: life science, technologie energetyczne oraz technologie informacyjne, komunikacyjne i multimedia.
Pomiędzy dzisiejszymi panelami odbył się również briefing prasowy z udziałem marszałka Marka Sowy i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Iwoną Wendel. Obecni byli również dyrektor DG Research&Innovation Komisji Europejskiej Clara de la Torre oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Lambert van Nistelrooij.
Moderator briefingu – dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Andrzej Siemaszko - podkreślił, że celem dzisiejszej debaty ma być wypracowanie rekomendacji, jak najskuteczniej i w dobry sposób wykorzystać fundusze strukturalne do rozwoju regionu. Dodał, że Kraków może posłużyć w tym zakresie świetnym za świetny przykład jako miasto dynamicznie się rozwijające, w którym szczególnie widać zmiany zachodzące dzięki unijnym funduszom.
- W Małopolsce możemy pochwalić się jednym z najlepszych wskaźników, jeśli chodzi realizację szeregu inwestycji, a projekty takie, jak otwarte niedawno Centrum Informatyki AGH w Krakowie to dowód na to, że obrany przed pięcioma laty przez nas kierunek jest właściwy – mówił marszałek Marek Sowa.
O najważniejszych wyzwaniach podziału unijnych pieniędzy w nowej perspektywie wspomniała z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Iwona Wendel. Przyznała, że dotychczas środki z Unii działały głównie na rzecz zmniejszenia przepaści pomiędzy polskimi, a innymi europejskimi ośrodkami badawczymi. – Obecnie priorytetem będzie na pewno inwestowanie w nowoczesne technologie, a na związane z tą dziedziną sektory w Polsce przeznaczonych zostanie ok. 36-38 proc. wszystkich środków - mówiła Iwona Wendel. Dodała, że fundusze przeznaczone na tę strefę mają doprowadzić do wzrostu konkurencyjności polskiej nauki i gospodarki.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Lambert van Nistelrooij przypomniał o potrzebie integracji i współpracy, by móc rozwijać się w tych kluczowych sektorach. – Sami jesteśmy najważniejszym ogniwem, które ma za zadanie zaplanować i zdefiniować naszą własną przyszłość – mówił Lambert van Nistelrooij.
***
Konferencje WIRE (Week of Innovataive Regions in Europe) finansowane są w ramach programów Regiony Wiedzy oraz Potencjał Badawczy PR- regionalnych komponentów 7.Programu Ramowego w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji UE.
WIRE2012 organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy PB UE we współpracy z Komisją Europejską. Województwo Małopolskie jest partnerem konferencji.