Konkurs Konstrukcji Studenckich (KOKOS) to ogólnopolski projekt organizowany od 10 lat w Krakowie, którego celem jest wyłonienie najbardziej utalentowanych konstruktorów spośród studentów najlepszych uczelni technicznych w Polsce. To nie tylko rywalizacja, ale także szansa na rozwój, zdobycie cennego doświadczenia oraz nawiązanie kontaktów z ekspertami i inwestorami.
Projekt po raz czwarty otrzymał wsparcie w ramach Otwartego Konkursu Ofert programu „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”, który Województwo Małopolskie realizuje od 2013 roku.
Podczas Gali Finałowej, nagrody dla zwycięzców wręczane były w siedmiu kategoriach: Vehicle (konstrukcje pojazdów), Ecology (konstrukcje zawierające rozwiązania przyjazne dla środowiska), Smart Robots (konstrukcje z zakresu szeroko pojętej automatyki i robotyki), Life Upgrade (konstrukcje ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami), Sky (projekty związane z lotnictwem
i technologiami powietrznymi od dronów po rakiety), Printer (konstrukcje wykonane z wykorzystaniem druku 3D), Joker (kategoria specjalna dla unikatowych projektów, które nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii).
Konkurs dociera do najzdolniejszych studentów uczelni technicznych, tworzących projekty światowej klasy. Dzięki udziałowi w konkursie mają możliwość zwiększenia szans na ich komercjalizację. Inicjatywa jest przede wszystkim skierowana do studentów uczelni technicznych w całej Polsce, nierzadko członków renomowanych kół naukowych. Celem projektu KOKOS jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac ze światem biznesu i pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów. Od początku istnienia konkursu wzięło w nim udział ponad 150 zespołów inżynierskich.
Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) to jedna z największych organizacji studenckich w Polsce. NZS powstał 45 lat temu jako odpowiedź młodzieżowego środowiska akademickiego na strajki robotnicze z sierpnia 1980. Obecnie NZS to 25 Organizacji Uczelnianych (OU). Skupia niemal 3000 studentów w najważniejszych ośrodkach akademickich w całej Polsce. Główne filary działalności NZS to stanie na straży praw studenckich, aktywizowanie środowiska akademickiego oraz obrona swobód demokratycznych. Umacnia autonomię nauki i kultury, poprzez realizowanie licznych projektów ogólnopolskich. Obecnie jako Niezależne Zrzeszenie Studentów wzmacnia potencjał uczelni nie tylko w Krakowie, ale w całym kraju realizując projekty ogólnopolskie. Propaguje przy tym otwartość na wspólne działanie organizacji studenckich oraz kół naukowych.