Redyk w Jaworkach, organizowany w pobliżu wąwozu Homole, jest najstarszą i główną imprezą Lata Pienińskiego. Tegoroczny, jubileuszowy uświetnili obecnością bacowie z Rumunii, Czech, Słowacji i Ukrainy. Na plenerowej estradzie wystąpiły zespoły regionalne. Przed licznie zgromadzonymi turystami i mieszkańcami Szczawnicy zaprezentowali się m.in. Zespół „Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem, „Zbójnicek” z Zębu oraz Grupa Śpiewacza „Krośnieńczanki”.
Po przebyciu prób: ognia, góralskiego humoru oraz sprawnościowej wicemarszałek Wojciech Kozak został uroczyście pasowany na Harnasia Pienińskiego. Certyfikat przyznania tytułu, w którym górale pienińscy poświadczają: „Próby łognia, humoru i sprawności góralskiej zdoł nolezycie i będzie niós wysoko hyr ło Harnasiu Pienińskim po syćkich dziedzinach”, odczytał Piotr Gąsienica, dyrektor szczawnickiego MOK-u.
Podczas „Redyku”, po raz czwarty, została przyznana nagroda dyrektora MOK w Szczawnicy, statuetka Motyla Pienińskiego Niepylaka Apollo dla osoby szczególnie zasłużonej dla oświaty i wychowania, a także kultury lokalnej i jej promocji. Otrzymał ją regionalista, folklorysta, członek Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy, znawca kultury góralskiej, przewodnik beskidzki PTTK, poeta piszący gwarą pienińską, autor gawęd ludowych oraz ponad 4 tys. wierszy, Andrzej Dziedzina Wiwer.
Po raz pierwszy w bogatej historii Redyku odbyły się wybory Redykołki 2015. Pienińscy gazdowie prezentowali zainteresowanym jak przebiega proces wyrobu oscypka, a gospodynie ze Związku Podhalan częstowały potrawami regionalnymi. Nie zabrakło również stoisk z wyrobami lokalnymi.
Na zakończenie dnia zaprezentował się znany aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz i reżyser, Cezary Pazura, a po jego występie na koncert muzyki boliwijskiej zaprosił zespół Ahaju Fusion.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)