Nowoczesne Integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka, przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych zostało wybudowane innowacyjną techniką pasywną i jest drugą taką placówką w Polsce. - Gmina Słomniki jest liderem dla innych w budowaniu budynków użyteczności publicznej techniką pasywną, stanowicie wzór dla innych gmin – podsumował wicemarszałek Kozak.
Na terenie placówki o powierzchni użytkowej 1240 m2 znajdują się:
- Sześć oddziałów przedszkolnych dla 25 dzieci każdy, wraz z zapleczem sanitarnym i magazynowym. Co ciekawe, ściany oddzielające poszczególne sale są przesuwne, więc, w razie potrzeby, z dwóch sal można zrobić jedną.
- Sala gimnastyczna wraz ze sceną, widownią i magazynem oraz dwie salki do zajęć dodatkowych.
- Duża kuchnia z zapleczem.
- Szatnia dla dzieci i rodziców w strefie wejściowej, miniścianka z basenem kulkowym oraz pomieszczenia pomocnicze.
- Zespół administracyjny z pomieszczeniami towarzyszącymi i zapleczem socjalnym.
- Pomieszczenia techniczne.
- Ogrodzony plac zabaw dla dzieci przedszkolnych i plac postojowy.
Obiekt przystosowany jest dla dzieci niepełnosprawnych z dostępem do wszystkich pomieszczeń użytkowych znajdujących się na parterze i antresoli budynku.
Placówka została wybudowana w innowacyjnej technologii pasywnej umożliwiającej zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2. Czerpie energię z trzech ekologicznych źródeł: gruntownego wymiennika ciepła, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Budynek jest wyposażony w innowacyjny system sterowania i pomiarów energii DIGY ENERGY oraz czujniki monitorujące zużycie energii.
(Biuro Prasowe)