Województwo małopolskie wspiera rozwój, zachowanie i popularyzację kultury polskiej poza granicami kraju, poprzez realizację projektów: teatralnych, filmowych, muzycznych, plastycznych, konserwatorskich i fotograficznych. Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”, realizuje zadania mające na celu prezentację dorobku małopolskich twórców i artystów poza granicami województwa, a także prezentację i promocję kultury regionów Europy i świata, w szczególności regionów partnerskich Małopolski.
Małopolska ma podpisaną umowę o współpracy z 14 regionami partnerskimi (m.in. z Obwodem Lwowskim w Ukrainie, Województwem Kluż w Rumunii, Samorządowymi Krajami Preszowskim oraz Żylińskim na Słowacji, Regionem Adżaria w Gruzji czy Krajem Związkowym Turyngia w Niemczech). Ponadto współpracuje z innymi regionami w ramach umów międzyrządowych zawartych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadzi działania w ramach organizacji międzynarodowych. Realizuje także projekty z dziedziny kultury w innych krajach Europy i świata propagując kulturę regionu.
Współpraca zagraniczna województwa małopolskiego jest jedną z najważniejszych form aktywności samorządu. W sferze życia społecznego celem tej współpracy jest dążenie do zbliżenia między wspólnotami regionalnymi i lokalnymi społecznościami, w tym wzajemnego poznania. Realizując cel wspomagania rozwoju gospodarczego współpraca międzynarodowa ma przyczyniać się m.in. do promowania i oddziaływania na rozwój instytucji samorządu gospodarczego oraz upowszechniania wiedzy o województwie, jego walorach kulturowych i środowisku naturalnym. Historyczne kontakty Małopolski w dziedzinie stosunków międzynarodowych są pomocne przy definiowaniu tożsamości województwa małopolskiego w Europie i poszukiwaniu współczesnych obszarów współpracy z zagranicą. Szczególne znaczenie dla województwa małopolskiego ma współpraca z regionami państw, z którymi wiąże nas wspólnota tradycji i historii - z regionami zamieszkałymi przez społeczność polonijną.
2025
„Malowana wieś” Zalipie stała się inspiracją dla młodych twórców z Polski i Słowacji podczas międzynarodowego pleneru malarskiego. To, co zobaczyli, poczuli i przenieśli na papier oraz płótno, można teraz oglądać w Tarnowie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Od 4 do 27 kwietnia 2025 r. w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20) prezentowana jest wystawa prac stworzonych w trakcie pleneru, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Zalipiu – miejscu, gdzie tradycja i sztuka spotykają się na każdym kroku, a kwiatowe wzory zdobią ściany domów i przedmioty codziennego użytku. W plenerze wzięli udział uczniowie szkół plastycznych z obu stron granicy – z Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu i Zakopanem oraz Szkół Przemysłu Artystycznego w Kieżmarku i Preszowie, a także Państwowej Szkoły Artystycznej w Svidniku.
Na wystawie można zobaczyć ponad 60 prac – pełnych barw, wyobraźni i emocji. To twórczy zapis spotkania młodych artystów z miejscem, które od pokoleń fascynuje swoją historią i dziedzictwem kulturowym. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Plener i wystawa są częścią międzynarodowego projektu artystycznego realizowanego od 2016 roku przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Jego celem jest nie tylko wspieranie talentów plastycznych, ale również budowanie świadomości kulturowej i pogłębianie więzi międzyregionalnych. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach współpracy Małopolski z Samorządowym Krajem Preszowskim.
Z okazji 20. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II i piątej rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego, 1 kwietnia br. o godz. 20.30 w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie odbył się nadzwyczajny koncert. Orkiestra, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykonali "Credo" Krzysztofa Pendereckiego.
W nadzwyczajnym koncercie w Rzymie wraz z filharmonikami krakowskimi w partach solowych wystąpili: sopranistki - Iwona Hossa i Natalia Rubiś, Anna Lubańska – alt, tenor Adam Zdunikowski oraz Łukasz Konieczny śpiewający basem. Chór dziecięcy Filharmonii przygotowała Lidia Matynian, chór mieszany - Piotr Piwko. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, a jego partnerami był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, Urząd Miasta Krakowa, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
Samorząd Województwa Małopolskiego podczas wydarzenia reprezentowali: Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Ryszard Pagacz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jadwiga Wójtowicz – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz radni województwa: Piotr Dziurdzia i Jerzy Fedorowicz. Przedstawiciele samorządu wzięli udział także w specjalnym spotkaniu w Ambasadzie Polskiej w Watykanie, które odbyło się z inicjatywy Adama Kwiatkowskiego - Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyli w nim również ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, ks. kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej i zaproszeni goście. Kulminacyjnym punktem wizyty był udział w uroczystej Mszy świętej dla uczczenia 20. rocznicy śmierci Ojca Św. Jana Pawła II, która została odprawiona w Bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.
Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Prałata Pawła Ptasznika miała miejsce w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Homilię wygłosił ks. kanonik Tomasz Jarosz. Po nabożeństwie odbyła się część artystyczna wydarzenia – koncert „Passus et Resurrexit”. Zespół wokalny OCTAVA Ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery zaprezentował utwory z repertuaru pieśni pasyjnych. Wydarzenie poprowadziła Magdalena Wolińska-Riedi.
Koncert stanowił muzyczny obraz pasji Jezusa Chrystusa oddany w muzyce wokalnej a cappella. Najpiękniejsze pieśni pasyjne w perfekcyjnym wykonaniu muzyków przeplatane były fragmentami Ewangelii. Zespół dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń i artystycznych wrażeń na najwyższym poziomie. Koncert został przyjęty owacją na stojąco.
Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego - Rafał Stuglik mówił o hołdzie, jaki Małopolska składa św. Janowi Pawłowi II, swojemu patronowi. Wspominał o licznych wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury województwa małopolskiego z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Wręczył także ks. Tomaszowi Jaroszowi - Administratorowi Kościoła i Hospicjum św. Stanisława akt powołania do rady programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Województwo Małopolskie reprezentowali w ten wieczór również radni: Lidia Gądek i Tadeusz Arkit. Specjalny list skierowany do uczestników koncertu od Iwony Gibas, z zarządu województwa odczytała Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM.
Do osoby św. Jana Pawła II i jego roli w kształtowaniu historii naszego kraju nawiązali w swoich wypowiedziach również goście specjalni: Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej - Adam Kwiatkowski, kierownik polskiej placówki dyplomatycznej we Włoszech - Ryszard Schnepf oraz Konsul Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech - Bartosz Skwarczyński.
Po koncercie wyrazy wdzięczności wykonawcom i zacnym gościom tak licznie zgromadzonym w świątyni przekazali: dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie - ks. Sebastian Kozyra oraz ks. Tomasz Jarosz – Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława.
Wieczór inaugurujący rocznicę śmierci św. Jana Pawła II był pełen zadumy, refleksji i ukrytego w muzyce piękna, ale przede wszystkim stanowił hołd oddany polskiemu Papieżowi, który na zawsze pozostanie w sercach Polaków.
Pobyt małopolskiej delegacji w Rzymie obfitował również w liczne spotkania i dyskusje nad projektami, które zaowocują z pewnością wieloma cennymi inicjatywami Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Wśród nich wymienić należy m.in. spotkanie z Adamem Kwiatkowskim - Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Tematem spotkania była możliwość współpracy w organizowaniu wydarzeń związanych z promocją wartości głoszonych przez św. Jana Pawła II.
Odbyły się również spotkania: z ks. Tomaszem Jaroszem oraz ks. Prałatem Piotrem Bajorem z Watykańskiej Dykasterii ds. Edukacji i Kultury. Ks. Prałat zaprosił delegację do siedziby Dykasterii, w tym również do bogatej w zasoby biblioteki. Następnie z uwagą wysłuchał informacji na temat działań Województwa Małopolskiego w dziedzinie Kultury, a także zaproponował objęcie przez Dykasterię honorowego patronatu nad wybranymi wydarzeniami.
2024
W dniu 7 grudnia 2024 roku w miejscowości Cogne w Dolinie Aosty w północnych Włoszech, w ramach współpracy międzynarodowej i realizacji projektu pt. Kultura i natura: góry, które inspirują odbyła się projekcja filmu pt. Tatry. Natura oraz została ogłoszona data wystawy, którą Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem będzie organizowało w Cogne w lipcu 2025.
W ratuszu miejskim, z udziałem burmistrza Franco Allera oraz radnej ds. kultury Eleonory Trento, odbyła się projekcja filmu pt. Tatry. Natura. Prelekcja była powiązana z otwarciem sezonu zimowego, a wieczór uświetnił program muzyczny kapeli góralskiej w składzie: Paweł Majerczyk, Bartłomiej Haładyna oraz Łukasz Kostecki, która na przemian z lokalną grupą Tintamaro zaprezentowała regionalną muzykę terenów górskich. W wydarzeniu uczestniczył także Konsul Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej Ulrico Leiss de Leimburg
W ramach nawiązywania nowej współpracy, podczas projektu przedstawiciele Muzeum tatrzańskiego oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkali się z władzami Museo delle Alpi w Forte di Bard oraz dyrekcją Centro Espositivo del Parco Minerario e della miniera di Cogne.
Wydarzenie wpisało się w coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Gór oraz było dodatkowym wydarzeniem do projektu Natura i kultura: góry, które inspirują realizowanego w ramach programu Kultura inspirująca.
W niedzielę, 1 grudnia, w niezwykłej scenerii Sanktuarium Notre-Dame w La Salette we Francji miał miejsce uroczysty finisaż wystawy „Saint Jean-Paul II et Robert Schuman – patrons de l’Europe unie” oraz dwuletniego projektu realizowanego przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach pn. „Święty Jan Paweł II i Robert Schuman – patroni zjednoczonej Europy” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura inspirująca”. W Sanktuarium w La Salette, oprócz przedstawicieli Muzeum, lokalnych władz samorządowych, mediów i zaproszonych gości, obecna była Pani Iwona Gibas - Członek Zarządu WM, Pani Monika Gubała - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz Pan Rafał Stuglik - Przewodniczący Komisji Kultury WM.
To wyjątkowe wydarzenie symbolicznie zamknęło projekt o tym samym tytule, realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura inspirująca”. Wystawa była dla okazją do przypomnienia o wspólnych wartościach, które łączą Europę – pokoju, dialogu i solidarności – a także do oddania hołdu dwóm wybitnym postaciom, które te wartości ucieleśniają. Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam na tej drodze – zarówno podczas finisażu, jak i w trakcie całego projektu. Wasze wsparcie, zainteresowanie i obecność nadały temu przedsięwzięciu szczególnego znaczenia.
Prezentacja efektów prac uczniów z trzech szkół z Małopolski oraz trzech szkół z Kraju Preszowskiego w Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie, w dniach 22.11 - 6.12.2024 r. Podczas wernisażu, w którym wzięli udział uczniowie szkół plastycznych z obydwu regionów odbył się koncert. W uroczystości wzięła udział m.in. Konsul Generalna Republiki Słowackiej - Pani Zlata Siposova. Do wystawy został przygotowany katalog prac.
Artur Kotyk to młody Ukraiński artysta, który tworzy od dwóch lat. Posiada naturalne wyczucie koloru, dużą wrażliwość w uchwyceniu emocji i niepowtarzalny styl. Jest malarzem samoukiem. Interesuje się sztuką i ma duże rozeznanie w świecie artystycznym. Prace prezentowane w Centrum Sztuki Mościce opowiadały o traumie wojennej. Wystawę pt. „Młodość dotknięta wojną” można było oglądać od 15 do 29 listopada 2024 roku.
Twarze pełne smutku i rozpaczy, boleści. Szarość krajobrazów, które jeszcze jakiś czas temu były pełne wyrazistych barw i kolorów. Malarski pamiętnik warto zobaczyć nie tylko, aby podziwiać rodzący się talent w młodym człowieku, ale jako przestrogę jak brutalna jest wojna.
Wystawa powstała dzięki rekomendacji prof. Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a kuratorką wystawy była dr. Anna Świętek.
W ramach świętowania 10 rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, w kościele polskim pw. Św. Stanisława BM, w dniu 20 października 2024 roku odbył się uroczysty koncert pt. ”Nie lękajcie się” w wykonaniu zespołu OCTAVA ensemble.
Koncert zgromadził mieszkańców Rzymu ale przede wszystkim Polonię mieszkającą w Rzymie. W kościele wypełnionym po brzegi można było wysłuchać utworów muzycznych w mistrzowskim wykonaniu. W programie koncertu znalazły się m.in. „Bogurodzica”, Gaude Mater Polonia, H. M. Górecki – Totus Tuus, B. Pękiel – Ave Maria czy też Barka. Wieczór pełen wspomnień i głębokich wzruszeń zakończyło niezwykłe spotkanie Polonii z: Ambasadorem RP w Watykanie – panem Adamem Kwiatkowskim, członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego – panią Iwoną Gibas i dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – panią Moniką Gubałą.
To był wyjątkowy wieczór, pełen polskości i wspomnień o Ukochanym Patronie Małopolski – św. Janie Pawle II.
Koncert „Nie Lękajcie Się” zorganizowany został przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
W terminie lipiec - październik 2024 odbyły się polsko - ukraińskie warsztaty konserwatorskie pn. „Wspólnie dla ratowania piękna przeszłości”. Była to już jedenasta edycja i kontynuacja warsztatów przeprowadzonych we Lwowie. Warsztaty te odbywały się przede wszystkim w kościele pojezuickim pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie obecnie greckokatolicka cerkiew garnizonowa. W warsztatach udział brali studenci i absolwenci z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ale ze względu na wojnę większość uczestników to studenci z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studenci i pedagodzy z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury. Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego we współpracy z przedstawicielem ASP we Lwowie Lesji Hanuljak.
Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami w poprzednich latach. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się stosowania tych opracowanych metod przy konserwacji ołtarza głównego oraz polichromii. Kolejnym zagadnieniem w prowadzonym w trakcie warsztatów były zajęcia z teorii i praktyki wykonywania zabiegów usuwania wtórnych nawarstwień, impregnacji drewna, uzupełniania struktury drewna, oczyszczania malowideł. Warsztaty te w oparciu o wykłady, pokazy i ćwiczenia realizowane były głównie przy malowidłach na ścianach prezbiterium i na snycerce i rzeźbach z ołtarza głównego kościoła Jezuitów we Lwowie. Dzięki tym ćwiczeniom uczestnikom udało się opanować różne metody konserwatorskie. Te działania umożliwiły przywrócenie walorów technicznych konserwowanych elementów. Kolejnym zadaniem podjętym w ramach warsztatu były ćwiczenia z wykonywania badań konserwatorskich przy freskach we wnętrzu kościoła prokarmelitańskiego pw. Michała Archanioła we Lwowie. Kursanci uczyli się wykonywać badania stratygraficzne, pobierać materiał do badań analitycznych i wykonywać. W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były liczne wykłady oraz zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania.
Zrealizowane w 2024 roku warsztaty konserwatorskie finansowane były ze środków Województwa Małopolskiego. W ramach warsztatów przeprowadzono również prace badawcze przy polichromiach w kościele prokarmelitańskim we Lwowie. Wymiana doświadczeń, porównanie dwóch szkół konserwacji zachodniej i wschodniej umożliwia opracowanie właściwych standardów i metod potrzebnych przy ratowaniu polichromii w kościele jak również zastosowanie ich przy innych realizacjach na terenie Ukrainy przy ratowaniu Polskiego dziedzictwa.
Polsko-słowackie plenery plastyczne odbyły się w Zalipiu – m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej – Oddziale Muzeum Ziemii Tarnowskiej – instytucji kultury Województwa Małopolskiego w dniach 18-20 czerwca 2024 roku, Obejmowały zajęcia teoretyczne na temat dziedzictwa kulturowego danego regionu oraz zajęcia praktyczne – przygotowanie prac plastycznych.
W bieżącym roku w plenerze brali udział uczniowie z trzech liceów plastycznych z Małopolski (Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Zakopane) oraz z trzech liceów z Regionu Preszowskiego ze Słowacji (z miasta Preszowa, Svidnika i Kieżamrku). Z każdej szkoły zaproszonych zostało 7 uczniów i jeden nauczyciel.
Efekty plenerów zostaną przedstawione na wystawie w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie na przełomie listopada i grudnia 2024 roku.
W dniach 24 lipca - 5 sierpnia 2024 roku Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Moreira Folkfest w mieście Porto w Portugalii. Dla formacji z Tarnowa było to wyjątkowe wyróżnienie, gdyż jako jedyna reprezentowała Polskę w tym wydarzeniu. Wzięli w nim udział ponadto przedstawiciele zespołów muzycznych z Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Portugalii, Tajwanu i Rumunii. W Festiwalu brała udział głównie Grupa Reprezentacyjna ZPiT „Świerczkowiacy” - łącznie 28 artystów, tancerzy i muzyków, którzy pierwszy raz od lat 90' udali się droga lotniczą na tego rodzaju przedsięwzięcie.
Udział w Międzynarodowym Festiwalu Moreira Folkfest był przede wszystkim muzyczno – tanecznym widowiskiem, w którym grupa z Tarnowa zaprezentowała swój kunszt i wysoki poziom wyszkolenia, jednakże stworzył on również okazję do szeroko pojętej integracji zespołu oraz możliwość odwiedzenia wyjątkowych miejsc. Już w pierwszych dniach pobytu członkowie ZPiT „Świerczkowiacy” zwiedzili przepiękne miasto Porto i udali się w rejs pod 6 mostami rzeki Duero. Natomiast sam festiwal rozpoczęli od wizyty w portugalskiej TV i udziału na żywo w programie „Praça da Alegria”, co było wyróżnieniem i promocją rodzimej kultury i regionu w ogólnokrajowej, portugalskiej telewizji. Pierwszy koncert plenerowy odbył się w At Telha Fest, w uroczym parku, gdzie licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy zespołów.
Harmonogram pobytu:
- 27 lipca - oficjalne otwarcie Moreira Folkfest, gdzie zespół został miło przywitany przez władze miasta Maia. Od organizatorów Festiwalu grupa otrzymała piękne statuetki oraz pamiątki - rękodzieła od lokalnych artystów. Muzycy oraz tancerze z Tarnowa natomiast obdarowali gości prezentami przywiezionymi z Polski.
- 28 lipca - uroczyste powitanie zespołu wraz z innymi reprezentacjami w Ratuszu miasta Maia - Maia City Hall. Po wizycie odbył się koncert w przepięknym ogrodzie, Gramaxo Foundation International Gala, a na scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły.
- 29 lipca - zaproszenie zespołu na wieżę widokową w Maia City Hall i wizyta w Zoo da Maia.
- 30 lipca7 - występy zespołu w @Auditório do Fórum da Maia przed publicznością z miasta Maia.
- 1 sierpnia - udział w paradzie zespołów oraz animacjach z lokalną publicznością w miejscowości Maia - Feria de Pedras Rubras (lokalny plac targowy).
- 2 sierpnia - udział w festiwalowym Wieczorze Polsko-Meksykańskim. Zespół zaprosił do wspólnego zatańczenia Tarnowskiego Poloneza, Ciętej Polki, Chusteczki Haftowanej, czy Krakowiaka.
- 3 sierpnia - prezentacja rodzimych pieśni i tańców na lokalnym targowisku miasta Maia oraz uroczysta gala zakończenia Festiwalu Moreira Folkfest.
2023
„I otworzyło się niebo..." – konserwacja i restauracja iluzjonistycznych fresków Franciszka Ecksteina w cerkwi garnizonowej świętych Apostołów Piotra i Pawła ‒ dawnym kościele jezuitów we Lwowie” to wystawa, która pozwala poznać niezwykłe umiejętności konserwatorów dzieł sztuki. To swojego rodzaju zaproszenie za kulisy pracy konserwatorów, ponieważ odsłania złożony proces ratowania zabytkowych malowideł, który na co dzień jest niewidoczny dla oczu laików. Zazwyczaj można bowiem dostrzec i podziwiać dopiero efekt końcowy żmudnych i skomplikowanych zabiegów konserwatorskich.
Prace, które przywróciły pierwotny blask iluzjonistycznym malowidłom Franciszka Ecksteina we lwowskim kościele, były niezwykle kunsztowne i staranne. Wykonywał je przez siedem lat zespół polsko-ukraińskich fachowców pod kierunkiem dr. Pawła Bolińskiego. Wykorzystywali oni wyrafinowane i nowoczesne technologie. Ich praca to modelowy przykład współpracy nie tylko na płaszczyźnie konserwatorskiej, lecz także organizacyjnej. Malowidła na sklepieniu nawy głównej dawnego kościoła jezuitów we Lwowie, a obecnie cerkwi garnizonowej, odzwierciedlają niełatwe losy tego miasta i jego mieszkańców w drugiej połowie XX w. Świątynia jest perłą architektury sakralnej europejskiego baroku, choć przez wiele lat była profanowana na skutek decyzji władz sowieckich.
W obecnym czasie warto pamiętać, że we lwowskiej cerkwi garnizonowej - dawnym kościele jezuitów - niemal codziennie odbywają się pogrzeby żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, którzy polegli w obronie swojej ojczyzny i całej Europy przed moskiewskim barbarzyństwem. „I otwiera się niebo” dla bohaterów Ukrainy.
Wystawa dostępna była w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Dotychczasowe miejsca prezentacji wystawy „I otworzyło się niebo...”:
- Muzeum Łazienki Królewskie – Stajnie Kubickiego w Warszawie, 28.04–28.06.2023 r.
- Krypta kościoła pijarów w Krakowie, 15.12.2023‒31.01.2024 r.
Kuratorem wystawy był dr Paweł Boliński, opracowanie graficzne wystawy: dr hab. Barbara Kowalewska, prof. ASP i dr hab. Monika Rzepiejewska-Mroczek. Patronami honorowymi byli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Ambasador Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz. Natomiast partnerami przy realizacji wystaw: Galeria Krypta Ojców Pijarów, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kon-Takt, Kościół Garnizonowy Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Lwowie, Wydawnictwo Wysoki Zamek
Wystawa zorganizowana została dzięki współpracy i współfinansowaniu przez Województwo Małopolskie oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
W dniach 8-15 lipca 2023 roku 18 uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im F. Chopina w Nowym Targu uczestniczyło w 7. Duetsch-Polnisches Begegnunsprojekt Musical Sommercamp w Sondershausen w Niemczech. Projekt polsko-niemiecki polegał na wspólnym przygotowaniu musicalu. Młodzież niemiecka pochodziła z Turyngii i sąsiednich landów.
Niemal przez cały okres pobytu w Sondershausen uczniowie uczestniczyli w próbach, które prowadziło czterech artystów tworzących grupę Making Musical z Berlina. Stroną muzyczną zajmował się Paul Graham Brown - mieszkający w Niemczech angielski kompozytor musicali.
Już pierwszego dnia uczestnicy zostali podzieleni na polsko-niemieckie grupy (każdego dnia konfiguracja uczestników była inna, co dało możliwość poznania się wzajemnie), które pod okiem prowadzących pracowały nad rozwijaniem umiejętności tanecznych, śpiewem, wspólnym muzykowaniem, a nawet komponowaniem i tworzeniem teksów piosenek. Każdy też mógł zaprezentować swoje uzdolnienia, co młodzi ludzie uczynili bardzo chętnie. Umożliwiło to prowadzącym poznanie młodzieży, ich uzdolnień i upodobań artystycznych. Dało to również bazę do stworzenia finałowego przedsięwzięcia. Profesjonalni trenerzy z Making Musical wprowadzili młodych ludzi w gatunek teatru muzycznego, który w równym stopniu łączy muzykę i śpiew, ruch i taniec, grę aktorską i reżyserię. Równie ważne jak praca zespołowa, pracowitość i wytrwałość, było tu wyczucie czasu, rytm i precyzja treningu.
Czas spędzony w Sondershausen, to nie tylko praca. Już drugiego dnia młodzież miała możliwość obejrzenia musicalu Doktor Żywago, który wystawiony był na dziedzińcu zamkowym w Sondershausen. Gospodarze przygotowali dla uczestników dwie wycieczki. Jedną z nich była wizyta w Funkenburgu - osady germańskiej, której historia sięga 3500 lat p.n.e. Tu młodzież została zaangażowaną w grę oraz miała okazję wykonania własnoręcznej ozdoby z kamienia. Drugą wycieczką był wyjazd do Parku Affenwald, gdzie młodzież mogła doświadczyć bezpośredniego kontaktu z niemal dziko żyjącymi tu lemurami i małpami berberyjskimi.
Finałem projektu było wykonanie musicalu „Emocjonalna Karuzela"/"Emotionales Karussel", w trakcie którego licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć kompozycje znane, ale także kompozycje młodzieży w ich autorskiej choreografii.
Udział w projekcie umożliwił uczniom na rozwinięcie swoich talentów, wyobraźni muzycznej i ruchowej. Dał możliwość rozwoju kreatywności i twórczej pracy. Bardzo ważnym elementem była również możliwość poznania niemieckich rówieśników i wspólnej aktywności.
W 2016 roku Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zainicjował projekt polegający na organizowaniu plenerów malarskich dla młodzieży z trzech liceów plastycznych z Małopolski (z Krakowa, Nowego Wiśnicza i Zakopanego). W latach 2016 -2019 zorganizowano wyjazdy do Obwodu Lwowskiego, z którym Województwo Małopolskie współpracuje w ramach umowy partnerskiej zakładającej szereg działań w zakresie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym. Ze względu na pandemię, w latach 2020-2021, plenery miały miejsce w Krakowie, a ich tematem były ślady kultury ukraińskiej w stolicy Małopolski. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko podwyższenie umiejętności plastycznych uczniów, ale również pogłębienie znajomości historii i kultury zwiedzanych miejsc.
Od 2022 roku uczniowie tworzą swoje prace w Sądeckim Parku Etnograficznym (Muzeum Okręgowe
w Nowym Sączu) oraz w Skansenie w Starej Lubowli na Słowacji. To niewielkie miasteczko naszych południowych sąsiadów znajduje się na terenie Kraju Preszowskiego – regionu partnerskiego Małopolski. W 2023 roku do polskiej grupy uczniów dołączyli uczniowie ze szkół z Kraju Preszowskiego (szkoła z Preszowa, Swidnika i Kieżmarku). W plenerze łącznie udział wzięło 37 uczniów. Ich prace będą eksponowane na wystawie poplenerowej w Krakowie, w Muzeum Etnograficznym w dniach 30 listopada – 14 grudnia 2023 roku. Otwarcie wystawy i wernisaż odbył się 30 listopada 2023 roku na godz. 17.00.
Wystawa prezentująca archiwalne fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Tematyka wystawy osadzona była w kontekście przyrody tatrzańskiej i krajobrazu górskiego oddziałującego na życie ludzi. Specyficzna kultura ludów góralskich, życie w bliskości z naturą i nasilająca się działalność turystyczna z drugiej strony są punktem wyjścia do zastanowienia się nad potencjałem terenów górskich oraz nad tworzeniem zrównoważonej relacji człowieka z naturą. W ramach wystawy przewidziane były działania edukacyjne, projekcja filmu produkcji Muzeum Tatrzańskiego oraz koncert kapeli góralskiej. Wystawa oraz działania jej towarzyszące promowały działalność Muzeum Tatrzańskiego oraz prezentowały szczególne walory przyrodnicze i kulturowe Małopolski.
Przedsięwzięcie było realizowane we współpracy z władzami miasteczka górskiego w Sondrio w regionie Lombardia we Włoszech oraz w ramach wydarzeń towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Górskich Sondrio Festival. Wokół wystawy zorganizowane byłoby wydarzenie towarzyszce przybliżające region (film, prezentacja, a także występ zespołu regionalnego).
Wystawa odbyła się w listopadzie 2023 r.
Województwo Małopolskie od lat wspiera i docenia wydarzenia kulturalne, które budują pozycję regionu jako miejsca, w którym słucha się jazzu – promuje małopolskich artystów, wspiera finansowo wydarzenia kulturalne związane z muzyką jazzową i nie tylko. Uruchomiło także program pn. „Jazz it up” – swoiste kalendarium jazzowych wydarzeń Krakowa i Małopolski. W 2023 roku samorząd województwa małopolskiego postanowił ”wyjść” z projektem poza granice Małopolski czy internetu, prezentując polski jazz w Budapeszcie oraz w Rzymie.
W Budapeszcie koncert w wykonaniu międzynarodowego kwartetu pod przewodnictwem wybitnego polskiego pianisty i kompozytora jazzowego Piotra Wyleżoła odbył się w dniu 28 listopada w BMC (Budapest Music Center) Opus Jazz Club. Koncert kwartetu w składzie: Piotr Wyleżoł – fortepian, Andy Middleton – saksofony, Michał Barański – bass, Ferentz Nemeth – perkusja, promował nową płytę Kierownika Katedry Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dra Piotra Wyleżoła pn. "I Love Music". Natomiast 2 koncerty w wykonaniu duetu złożonego z dwóch wybitnych polskich artystów jazzowych – pianisty i kompozytora Piotra Wyleżoła oraz gitarzysty Szymona Miki odbyły się 15 oraz 16 grudnia 2023 roku w Rzymie w renomowanym Gregory's Jazz Club. Koncerty duetu promowały projekt autorstwa małopolskich artystów pn. "Loud Silence".
Województwo Małopolskie było partnerem tego wydarzenia.
2022
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej udały się w tournée do Włoch, gdzie w dniach od 16 do 19 listopada br. koncertowały w czterech miastach. Tournée odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, a także Instytutu Adama Mickiewicza. Koncerty odbywały się według harmonogramu:
- Auditorium Conziliazione w Rzymie – 16 listopada 2022 - koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowanego przez Fundację im. Rodziny Ulmów „SOAR”.
- Bazylika Santa Caterina d’Allessandria w Pizie – 17 listopada 2022 - w programie m.in. fragment Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Franciszka Poniatowskiego, stryjecznego prawnuka ostatniego króla Polski, kompozytora i polityka. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadził Sebastian Perłowski, w koncercie udział wzięli soliści – Lidia Sosnowska – sopran, Dobromiła Lebiecka – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Viktor Yankovsky – baryton.
- Bazylika Santa Croce we Florencji – 18 listopada 2022 - koncert w ramach II edycji Festival of the Diversity of World’s Cultural Expressions „The World in Florence”.
- Chiesa della Madonna Nera w San Remo – 19 listopada 2022 - koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Piwko. W programie znalazły się dzieła polskiej chóralistyki, od pieśni Bogurodzica i Gaude Mater Polonia, po dzieła polskich kompozytorów – Józefa Świdra, Juliusza Łuciuka, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Stanisława Moniuszki.
W koncercie w Sali koncertowej Auditorium Conziliazione, zrealizowanym w Dniu Służby Zagranicznej w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” organizowanych przez Fundację im. Rodziny Ulmów „SOAR”, przy wsparciu finansowym z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie oraz Instytutu Adama Mickiewicza wzięła udział delegacja z Małopolski w składzie: Pani Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Pani Marta Mordarska – I Wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Stanisław Sorys – II Wiceprzewodniczący Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pani Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Piotr Polanek – Dyrektor Departamentu Turystyki
Celem Festiwalu jest pogłębianie relacji między światem żydowskim a chrześcijańskim, a przede wszystkim uhonorowanie Polaków, którzy nie zawahali się zaryzykować własne go życia, by chronić żydowskich sąsiadów, czego niekwestionowanym przykładem jest świadectwo Rodziny Ulmów z Markowej. Biblijne psalmy, stanowiące fundament modlitwy żydowskiej i chrześcijańskiej, pomagają budować wspólną wrażliwość, która pozwala Żydom dziękować Bogu za ocalone życie, a Polakom za dar odwagi ratowania tego życia. Koncertu wysłuchało ok. 1 500 osób.
Koncert był także okazją do ponownego spotkania z Ambasador RP w Rzymie Panią Anną Marią Anders, a także m.in. z Metropolitą Przemyskim abp Adamem Szalem, Księdzem Prałatem Tomaszem Trafnym, Zastępcą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Panem dr. Mateuszem Szpytmą czy delegacją Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Chór Filharmonii Krakowskiej odbył kilkudniowe tournée koncertowe do Chorwacji, gdzie zaprezentował "Mszę chorwacką" autorstwa jednego z najważniejszych twórców muzyki chorwackiej, Borisa Papandopulo oraz I część "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego.
Koncerty zespołu odbyły się w dniach od 15 do 18 września br. kolejno w kościele Uznesesnja Blažene Djevice Marije w Rijece, katedrze w Puli, kościele Navještenja Blažene Djevice Marije w Opatiji, a także w katedrze świętych Piotra i Pawła w Osijeku. Koncerty na Istrii (Pula i Opatija) zorganizowane zostały w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy regionami partnerskimi – Małopolską i Istrią. W organizacji wyjazdu Filharmonię Krakowską wsparł Konsul Honorowy Chorwacji w Polsce Paweł Włodarczyk oraz władze lokalne Puli, Opatiji i Osijeku.
Podczas wszystkich czterech koncertów Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadził dyrektor artystyczny instytucji Alexander Humala, w partiach solowych wystąpili Magdalena Drozd – sopran, Kamila Paciorkowska – alt, Tomasz Świerczek – tenor oraz Paweł Szarpak – bas, zespół zaś przygotowany został przez jego kierownika, Piotra Piwko.
Oprócz koncertów odbyło się spotkanie przedstawicieli Małopolski i Istrii dotyczące realizacji wspólnych projektów z zakresu kultury w przyszłych latach. Zgodnie z ustaleniami ze spotkania przygotowana i przekazana została lista projektów kulturalnych możliwych do realizacji w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Regionem Istria.
W ramach współpracy Małopolski z Krajem Preszowskim (Słowacja), Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, we współpracy z Galerią Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (Oddziałem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu) zrealizował wystawę edukacyjną pt: „ŚWIAT.…IZMÓW”, prezentującą współczesne kierunki sztuki – impresjonizm, fowizm, kubizm, surrealizm. Prace na wystawie pochodziły z Tatrzańskiej Galerii w Popradzie. Wystawa odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego i Konsula Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie Pana Tomáša Kašaja.
Wernisaż wystawy miał miejsce 5 listopada 2022 roku. Wydarzenie otworzyła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Wystawa trwała od 4 listopada do 12 grudnia. Towarzyszyły jej takie wydarzenia, jak:
- 2 koncerty gitarowe w wykonaniu p. Adriana Furmankiewicza – minirecital na wernisażu oraz koncert zatytułowany „Malowanie muzyką na strunach”.
- 6 warsztatów plastycznych, w których uczestniczyli podopieczni PSONI „Chatka” w Nowym Targu, wychowankowie Zespołu Placówek Szkolono-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu, uczniowie II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu,
- prace powstałe na warsztatach plastycznych eksponowane były w oknach Galerii (6 wystaw)
- 9 oprowadzeń po ekspozycji wraz z rozmowami o historii sztuki dla grup z Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem, I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu, II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu
- nagranie audiodeskrypcji do wystawy
- lekcja języka włoskiego dla klasy maturalnej z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu,
- 2 projekcje filmu „Twój Vincent” – w tym jedna dla osób niesłyszących, w której uczestniczyli widzowie z nowotarskiego Koła Terenowego Małopolskiego Związku Głuchych. Na język migowy tłumaczyła p. Weronika Pacyga.
Celem zadania jest ratowanie cennego polskiego dziedzictwa kulturowego, poprawa jego stanu zachowania i stworzenie właściwych warunków do jego efektywnej ochrony i popularyzacji. Dawny kościół Jezuitów we Lwowie pw. śś Piotra i Pawła przez ponad 60 lat pozostawał prawie zupełnie niedostępny, służył jako magazyn zbiorów Ossolineum. Od II wojny światowej nie prowadzono w nim żadnych prac remontowo konserwatorskich przez co stan jego zachowania jest bardzo zły, a w przypadku polichromii i niektórych elementów wyposażenia katastrofalny. Od grudnia 2011 roku świątynia służy jako cerkiew greckokatolicka. W latach 2012-2015 roku, dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego oraz MKiDN, w ramach międzynarodowej współpracy koordynowanej przez konserwatorów dzieł sztuki z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, interdyscyplinarny zespół złożony z przedstawicieli kilku instytucji i niezależnych specjalistów wykonał inwentaryzację konserwatorską
W terminie lipiec - październik 2022 odbyły się polsko- ukraińskie warsztaty konserwatorskie. Była to już dziesiąta edycja i kontynuacja warsztatów przeprowadzanych we Lwowie. Warsztaty te odbywały się przede wszystkim w kościele pojezuickim pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie obecnie greckokatolicka cerkiew garnizonowa, podominikańskim klasztorze w Sali refektarza we Lwowie oraz w kościele parafialnym w Hussakowie. W warsztatach udział brali studenci i absolwenci z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, ich odpowiednicy z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych jak również studenci malarstwa monumentalnego Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nad Realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego we współpracy z przedstawicielem ASP we Lwowie Lesyiom Hanuljak. Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami w ramach Warsztatów w poprzednich latach.
Ponieważ przedmiotem tegorocznych prac konserwatorskich w kościele Jezuitów było rozpoczęcie prac przy konserwacji ołtarza głównego, uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się przeprowadzania badań konserwatorskich przygotowujących obiekt do konserwacji. W refektarzu klasztoru podominikańskiego uczestnicy z kolei uczyli się różnych metod konserwacji sztukaterii rokokowej zdobiącej wnętrze sali. Również przeprowadzane były ćwiczenia zdejmowania formy ze sztukaterii i wykonywania rekonstrukcji. Kolejnym zagadnieniem prowadzonym w trakcie warsztatów były zajęcia z teorii i praktyki wykonywania retuszy, malowideł ściennych. Warsztaty te w oparciu o wykłady, pokazy i ćwiczenia realizowane były głównie przy malowidłach na sklepieniu nawy głównej kościoła w Hussakowie. W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były liczne wykłady oraz zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania. Uczestnicy ćwiczyli również metody badania i rozpoznawania stratygrafii nawarstwień ściennych wykonując badania sondażowe w Winnikach, lub Husakowie.
W 2016 roku Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zainicjował projekt polegający na organizowaniu plenerów malarskich dla młodzieży z trzech liceów plastycznych z Małopolski (z Krakowa, Nowego Wiśnicza i Zakopanego). W latach 2016 -2019 zorganizowano wyjazdy do Obwodu Lwowskiego, z którym Województwo Małopolskie współpracuje w ramach umowy partnerskiej zakładającej szereg działań w zakresie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym. Ze względu na pandemię, w latach 2020-2021, plenery miały miejsce w Krakowie, a ich tematem były ślady kultury ukraińskiej w stolicy Małopolski. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko podwyższenie umiejętności plastycznych uczniów, ale również pogłębienie znajomości historii i kultury zwiedzanych miejsc.
W dniach 14-16 września 2022 roku uczniowie tworzyli swoje prace w Sądeckim Parku Etnograficznym (Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) oraz w Skansenie w Starej Lubowli na Słowacji. To niewielkie miasteczko naszych południowych sąsiadów znajduje się na terenie Kraju Preszowskiego – regionu partnerskiego Małopolski.
Na wystawie w galerii Sala z widokiem w Krakowskim Forum Kultury w 2022 roku prezentowane były 72 prace uczniów wykonane w różnych technikach plastycznych, od ołówka i węgla, przez akwarele, pastele, a na rzeźbie kończąc.
2021
Andy Warhol to bez wątpienia najlepiej rozpoznawalny artysta XX wieku. Jego twórczość podbiła nie tylko muzea, galerie, ale i popkulturę. Trudno wyobrazić sobie dziś, jak wyglądałby świat, gdyby nie dzieła Warhola – słynne przedstawienia puszek zupy Campbell's, kolorowe grafiki ukazujące twarz Marylin Monroe czy autoportrety artysty. „Dolar” to unikat skupiający się na jednym z ulubionych motywów artysty – temacie pieniądza i konsumpcji.
Zgodnie z ustaleniami na wspólnym spotkaniu przedstawicieli Województwa Małopolskiego I Samorządowego Kraju Preszowskiego w Starym Sączu w styczniu 2020 roku, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainicjował współpracę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach posiadającym wyjatkową kolekcję dzieł związaną z życiem i twórczością Andiego Warhola.
Dzięki polsko – słowackiej współpracy mieszkańcy Małopolski mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć zbiory z Muzeum w Medzilaborcach pierwszy raz w Nowym Sączu, w Galerii BWA Sokół. Wysiłek współpracy regionalnych instytucji kultury został zwieńczony ogromnym sukcesem i udało się zorganizować wystawę Andiego Warhola w Nowym Sączu.
Wystawa dzieł artysty tak wielkiego formatu było znaczącym wydarzeniem w sferze kultury zarówno w regionie Małopolski, jak i poza jej granicami. Prezentowane na wystawie prace pochodziły ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Ciekawą aranżację wystawy zaproponowali kuratorzy Muzeum - Carmen Cilipová, dr Michal Bycko. Wystawie towarzyszył katalog w polsko-angielskiej wersji językowej, a w wernisażu wystawy uczestniczyli m.in. Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Tomas Kasaj Konsul Generalny Słowacji, Pani Marta Mordarska radna województwa, Pani Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Pani Emília Antolíková – Dyrektor Departamentu Kultury Samorządowego Kraju Preszowskiego w imieniu Pana Milan Majerský – Szefa słowackiego regionu.
Realizowane w 2021 roku warsztaty konserwatorskie były kontynuacją skomplikowanego procesu rozpoczętego 2019 r. ratowania lwowskiego kościoła i obejmowały swym zasięgiem prace przede wszystkim w na sklepieniu w nawie głównej.
Zadanie polegało na wymianie doświadczeń między dwoma środowiskami akademickimi Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Wymiana tych doświadczeń, porównanie dwóch szkół konserwacji zachodniej i wschodniej umożliwia opracowanie właściwych standardów i metod potrzebnych przy ratowaniu polichromii w kościele jak również zastosowanie ich przy innych realizacjach na terenie Ukrainy przy ratowaniu Polskiego dziedzictwa. Również próby zastosowania nowych technologii stały się ważnym etapem opracowywania spójnej koncepcji konserwacji min. polichromii we lwowskiej świątyni.
W 2021 roku warsztaty realizowane były w terminie od lipca do października. Była to już dziewiąta edycja i kontynuacja warsztatów przeprowadzonych we Lwowie. Warsztaty te odbywały się przede wszystkim w kościele pojezuickim pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie obecnie greckokatolicka cerkiew garnizonowa. W warsztatach udział brali studenci i absolwenci z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ich odpowiednicy z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych jak również studenci malarstw monumentalnego Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego we współpracy z przedstawicielem ASP we Lwowie Lesyiom Hanuljak.
Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami przeprowadzonych w ramach warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań jak również opracowane metody, które zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium były teraz wypróbowywane przy malowidle w nawie głównej. Kolejnym zagadnieniem w prowadzonym w trakcie warsztatów były zajęcia z teorii i praktyki wykonywania retuszy, malowideł ściennych. Warsztaty te w oparciu o wykłady, pokazy i ćwiczenia realizowane były głównie przy malowidłach na sklepieniu nawy głównej kościoła Jezuitów we Lwowie. Dzięki tym ćwiczeniom uczestnikom udało się opanować różne metody retuszy. Te działania umożliwiły przywrócenie walorów estetycznych oraz właściwego charakteru iluzjonistycznych XVIIIw. malowideł autorstwa Franciszka Eksteina. Kolejnym zadaniem podjętym w ramach warsztatu były ćwiczenia z konserwacji elementów architektonicznych na fasadzie kościoła Jezuitów. Kursanci uczyli się oczyszczania impregnacji, odsalania i uzupełniania kamienia. W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były liczne wykłady oraz zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania. Uczestnicy ćwiczyli również metody badania i rozpoznawania stratygrafii nawarstwień ściennych wykonując badania sondażowe w Winnikach, lub Husakowie. W grudniu miało miejsce uroczyste odebranie prac konserwatorskich w których czynny udział brali uczestnicy warsztatów. Przedstawiciele instytucji finansujących konserwację oraz licznie przybyli goście wzięli udział symbolicznym odsłonięciu fresków. Temu wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa zamontowana przed wejściem do kościoła. Ponieważ warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem w toku prowadzonych warsztatów pojawiały się kolejne zagadnienia, które będą omawiane i realizowane w przyszłości. Zagadnienia te będą mogły być przedmiotem następnej edycji warsztatów konserwatorskich.
Jak co roku, uczniowie szkół plastycznych z terenu Małopolski wzięli udział w plenerach plastycznych realizowanych w ramach współpracy Małopolski z Obwodem Lwowskim. Ze względu na panującą pandemię nie można było w bieżącym roku zrealizować plenerów plastycznych we Lwowie. Aby jednak kontynuować zapoczątkowaną 6 lat temu tradycję wyjazdów na Ukrainę, która na stałe wpisała się w wydarzenia trzech plastycznych szkół z Małopolski (z Krakowa Zespół Państwowych Szkół Plastycznych, z Nowego Wiśnicza - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki oraz z Zakopanego - Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara), zaproponowano uczniom i ich opiekunom inne, aczkolwiek bardzo ciekawe rozwiązanie. Były to plenery w Krakowie po ukraińskich śladach w tym mieście. Okazało się bowiem, że tradycja ukraińska, a nawet Ruska jest w Krakowie bardzo bogata. Do współpracy zaproszona została działająca w Krakowie ukraińska fundacja Zustricz. Jedna z osób z fundacji - Mykoła Mańko to teolog, pisarz i licencjonowany przewodnik miejski. Jest on również specjalistą w zakresie ukraińskich epizodów w Krakowie i ich powiązań historyczno-kulturalnych ze Lwowem. Mykoła Mańko zgodził się oprowadzić uczniów po Krakowie i opowiedzieć o ukraińskich śladach. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom plenerów uczniowie każdej szkoły wraz ze swoim opiekunem spotykali się oddzielnie, w grupkach max. 9 osobowych.
Na liście omawianych miejsc znalazły się:
- Dom (kamienica) architekta Lwowa – Teodora Talowskiego na rogu ul. Karmelickiej i Batorego
- Pomnik „Pamięci Bohdana Zaleskiego 1886” przedstawiający „Grupę Bojana” na Plantach krakowskich
- Kamienica, w której mieszkał metropolita Andrzej Szeptycki (ul. Św. Jana 4)
- Cerkiew Unicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie przy ul. Wiślnej
- Witraż Bł. Salomei według projektu Stanisława Wyspiańskiego w kościele franciszkanów
- Kaplica Św. Jacka w kościele dominikanów
Wszystkie te obiekty łączą ze sobą historię i kulturę Polski i Ukrainy, a także Krakowa i Lwowa. W pierwszym dniu Mykoła Mańko oprowadził uczniów po w/w obiektach i dokładnie je omówił. Po obiedzie uczniowie przystąpili do prac plastycznych. Drugi dzień poświęcony był w całości na rysowanie, szkicowanie i malowanie.
Warsztaty odbywały się w trzech edycjach – oddzielnie dla każdej ze szkół, w okresie wrzesień-październik 2021 roku. Prace plastyczne powstałe podczas pleneru zaprezentowane zostały na wystawie w Galerii Krakowskiego Forum Kultury na Małym Rynku w Krakowie. Wernisaż wystawy odbył się 14 grudnia 2021 roku z udziałem młodych artystów, ich nauczycieli oraz organizatorów. Powstał też katalog prac.
2020
Celem zadania jest ratowanie cennego polskiego dziedzictwa kulturowego, poprawa jego stanu zachowania i stworzenie właściwych warunków do jego efektywnej ochrony i popularyzacji. Dawny kościół Jezuitów we Lwowie pw. śś Piotra i Pawła przez ponad 60 lat pozostawał prawie zupełnie niedostępny, służył jako magazyn zbiorów Ossolineum. Od II wojny światowej nie prowadzono w nim żadnych prac remontowo konserwatorskich przez co stan jego zachowania jest bardzo zły, a w przypadku polichromii i niektórych elementów wyposażenia katastrofalny. Zaniechanie natychmiastowych, przemyślanych działań konserwatorskich doprowadzi do zupełnej degradacji obiektu. Od grudnia 2011 roku świątynia służy jako cerkiew greckokatolicka. W latach 2012-2015 roku, dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego oraz MKiDN, w ramach międzynarodowej współpracy koordynowanej przez konserwatorów dzieł sztuki z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, interdyscyplinarny zespół złożony z przedstawicieli kilku instytucji i niezależnych specjalistów wykonał inwentaryzację konserwatorską. W latach 2015-2017 w ramach warsztatów przeprowadzono również prace ratunkowe i konserwatorskie przy polichromii na sklepieniu w prezbiterium.
Realizowane w ramach niniejszego zadania warsztaty konserwatorskie finansowane ze środków z budżetu Województwa Małopolskiego są kontynuacją skomplikowanego procesu rozpoczętego 2019 r. ratowania lwowskiego kościoła i obejmowały swym zasięgiem prace przede wszystkim na sklepieniu w nawie głównej. Zadanie polegało na wymianie doświadczeń między dwoma środowiskami akademickimi Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Wymiana tych doświadczeń, porównanie dwóch szkół konserwacji zachodniej i wschodniej umożliwia opracowanie właściwych standardów i metod potrzebnych przy ratowaniu polichromii w kościele jak również zastosowanie ich przy innych realizacjach na terenie Ukrainy przy ratowaniu Polskiego dziedzictwa. Również próby zastosowania nowych technologii stały się ważnym etapem opracowywania spójnej koncepcji konserwacji min. polichromii we lwowskiej świątyni. Warsztaty odbywały się w okresie od lipca do października 2020. Była to już dziewiąta edycja i kontynuacja warsztatów przeprowadzonych we Lwowie.
Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego we współpracy z przedstawicielem ASP we Lwowie Lesyiom Hanuljak. Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami przeprowadzonych w ramach Warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań jak również opracowane metody, które zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium były teraz wypróbowywane przy malowidle w nawie głównej. Ponieważ zeszłoroczna problematyka warsztatów spotkała się z dużym zainteresowaniem w tym roku kontynuowano te same zagadnienia rozszerzając ich zakres. Były to przede wszystkim metody oczyszczania powierzchni, usuwania przemalówek, odsalania powierzchni malowideł oraz ich zabezpieczanie. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się stosowania tych opracowanych metod przy konserwacji polichromii. Dzięki tym ćwiczeniom uczestnikom udało się zabezpieczyć większość malowideł na sklepieniu w nawie głównej. Poprzez proces stabilizacji podłoży z zapraw, przez iniekcję podtynkową i wykonanie uzupełnień ubytków tynków. Dzięki temu procesowi udało się odsłonić i zabezpieczyć oryginalny XVIII w. fresk autorstwa Franciszka Eksteina.
W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były liczne wykłady oraz zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania. Uczestnicy ćwiczyli również metody badania i rozpoznawania stratygrafii nawarstwień ściennych wykonując badania sondażowe w Winnikach, lub Husakowie. Prace zostały zaakceptowane i odebrane przez międzynarodową komisję konserwatorską.
Kolejnym nowym zagadnieniem w prowadzonym w trakcie warsztatów były zajęcia z teorii i praktyki wykonywania retuszy, malowideł ściennych. Warsztaty te w oparciu o wykłady, pokazy i ćwiczenia realizowane były głównie przy malowidłach na sklepieniu nawy głównej kościoła Jezuitów we Lwowie.
Ponieważ warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem w toku prowadzonych warsztatów pojawiały się kolejne zagadnienia, problemy takie jak rozwiązania konserwacji estetycznej, rekonstrukcje lub stabilizacja warunków klimatycznych. Zagadnienia te będą mogły być przedmiotem następnej edycji warsztatów konserwatorskich.
Termin: wrzesień, 2020 rok
Uczestnicy: uczniowie szkół plastycznych z Krakowa (Zespół Państwowych Szkół Plastycznych), Nowego Wiśnicza (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki) i Zakopanego (Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara)
Ilość uczestników: 27 uczniów, 4 opiekunów
Ze względu na panującą pandemię nie można było w bieżącym roku zrealizować plenerów plastycznych we Lwowie. Aby jednak kontynuować zapoczątkowane 5 lat temu tradycję wyjazdów na Ukrainę, która na stałe wpisała się w wydarzenia trzech plastycznych szkół z Małopolski, zaproponowano uczniom i ich opiekunom inne, aczkolwiek bardzo ciekawe rozwiązanie. Były to plenery w Krakowie po ukraińskich śladach w tym mieście.
Okazało się bowiem, że tradycja ukraińska, a nawet Ruska jest w Krakowie bardzo bogata. Do współpracy zaproszona została działająca w Krakowie ukraińska fundację Zustricz. Jedna z osób z fundacji - Mykoła Mańko to teolog, pisarz i licencjonowany przewodnik miejski. Jest on również specjalistą w zakresie ukraińskich śladów w Krakowie i ich powiązań historyczno-kulturalnych ze Lwowem. Mykoła Mańko zgodził się oprowadzić uczniów po Krakowie i opowiedzieć o ukraińskich śladach.
Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom plenerów uczniowie każdej szkoły wraz ze swoim opiekunem spotykali się oddzielnie, w grupkach max. 9 osobowych. Grupa z Nowego Wiśnicza i Zakopanego miała zagwarantowany transport.
Na liście omawianych miejsc znalazły się:
- Dom (kamienica) architekta Lwowa – Teodora Talowskiego na rogu ul. Karmelickie i Batorego
- Pomnik „Pamięci Bohdana Zaleskiego 1886” przedstawiający „Grupę Bojana” na Plantach krakowskich
- Kamienica, w której mieszkał metropolita Andrzej Szeptycki (ul. Św. Jana 4)
- Cerkiew Unicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie przy ul. Wiślnej
- Witraż Bł. Salomei według projektu Stanisława Wyspiańskiego w kościele franciszkanów
- Kaplica Św. Jacka w kościele dominikanów
Wszystkie te obiekty łączą ze sobą historię i kulturę Polski i Ukrainy, a także Krakowa i Lwowa. W pierwszym dniu Mykoła Mańko oprowadził uczniów po w/w obiektach i dokładnie je omówił. Po obiedzie uczniowie przystąpili do prac plastycznych. Drugi dzień poświęcony był w całości na rysowanie, szkicowanie i malowanie.
Prace plastyczne powstałe podczas pleneru zaprezentowane będą na wystawie w Krakowie (27.11-11.12) oraz we Lwowie (wiosna 2020 roku). Powstanie też katalog prac.
2019
W związku z podpisaniem listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Małopolską a Autonomiczną Republiką Adżarii, zaplanowana została wystawa polskiej sztuki współczesnej (Pani Ewy Fleszar i Pana Romana Fleszara), koncert polskiego artysty – muzyka Pana Dawida Rozmus – Adacha oraz prezentacja i degustacja polskich produktów regionalnych oraz win produkowanych w winnicach na terenie Małopolski. Wydarzenia miały miejsce w Galerii Muzeum Sztuki w Batumi.
W wernisażu wystawy, który miał miejsce 10 września 2019 r. o godz. 14.00 w Batumi, wzięło udział ponad 70 osób zaproszonych przez władze Adżarii. Wystawę otworzyła Pani Tea Tchanturishvili z Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżarii, Dyrektor Departamentu Kultury oraz Magdalena Kasperska przedstawiciel Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Po oficjalnych przemówieniach goście wernisażu zostali zaproszeni na degustację polskich win z czterech małopolskich winnic: Winnica Wieliczka z Wieliczki, Winnica Uroczysko z Janowic koło Tarnowa, Winnica Zawadka z Zawadki koło Nowe Sącza i Winnica Kresy ze Skały. Oprócz win goście mieli okazję popróbować polskiego oscypka w różnej postaci, bundzu czy polskiej żurawiny. Wernisaż zakończył się koncertem polskiego wiolonczelisty Dawida Rozmus – Adacha.
Zarówno wernisaż jaki i koncert oraz degustacje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem stromy gruzińskiej, chętnej do kontynuacji współpracy w przyszłym roku..
W Krakowskim Forum Kultury można było oglądać prace uczniów małopolskich liceów plastycznych i studentów Politechniki Lwowskiej. Projekt jest wynikiem umowy, realizowanej od 2004 roku przez Województwo Małopolskie i Obwód Lwowski.
Stolice obu województw – Kraków i Lwów to niemalże siostrzane miasta o wspólnym dziedzictwie historycznym i kulturowym. W ramach umowy realizowany jest szereg działań w zakresie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym. Jednym z ważnych elementów tej współpracy jest wymiana kulturalna młodzieży i studentów obu krajów. Ta forma współpracy międzynarodowej jest okazją dla młodych miłośników sztuki do poznania wspólnego dziedzictwa kulturowego obydwu regionów, rozwoju artystycznego i zdobycia dodatkowych doświadczeń i umiejętności pomagających kształtować swój artystyczny profil.
Od 2017 roku organizowane są wyjazdy na Ukrainę uczniów liceów plastycznych z Małopolski: Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych z Krakowa oraz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki z Nowego Wiśnicza. Każdy z wyjazdów ma swój konkretny temat, a powstałe prace plastyczne są prezentowane podczas wystaw czasowych w galerii Krakowskiego Forum Kultury. Od 2018 roku studenci Politechniki Lwowskiej przyjeżdżają także na plenery do Małopolski.
W 2019 roku ukraińscy studenci mieli okazję poznać architekturę międzywojennego Krakowa, a polscy - lwowskie ulice, place i zaułki. Artystyczny plon tegorocznej edycji projektu można było oglądać na specjalnej wystawie w Krakowskim Forum Kultury. Wernisaż wystawy odbył się 29 listopada 2019 roku a wystawa czynna była do 10 grudnia.
W Ochotnicy Górnej w dniach 2-8 września odbyły się coroczne spotkania artystów związanych ze szczególną kulturą i sztuką Szlaku Wołoskiego.
W tym roku Małopolska gościła twórców w dolinie Jamne, gdzie otwarła swe podwoje ku sztuce nowa placówka na mapie kulturalnej - "Piwnica pod Wanatami" i jej galeria. Niezapomniane chwile przeżyte w towarzystwie autorów podczas kilku dni plenerowych działań odcisnęły znów piękne ślady na ścieżkach gorczańskich poszukiwań artystycznych. Na warsztaty w Ochotnicy Górnej przyjechało w tym roku w dniach 2-8 września 2019 r. sześciu artystów rzemieślników ze Słowacji oraz kilku artystów z całej Polski. Ich prace można było oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w Wiejskim Domu Kultury w Ochotnicy Górnej.
W dniach 13-15 maja 2019 roku we Lwowie gościło osiemnastu uczniów i trzech nauczycieli z trzech liceów plastycznych z Małopolski. Były to następujące szkoły: Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych z Krakowa oraz Liceum Plastyczne Im. Jana Matejki z Nowego Wiśnicza.
Tematem pleneru było „Życie codzienne, zaułki i bramy starego Lwowa”. Po przyjeździe do Lwowa w dniu 13 maja odbyło się zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Spacer miał na celu pokazanie i omówienie nie tylko miejsc związanych z plenerem, ale także omówienie najważniejszych zabytków i historii Lwowa. Dzień 14 maja był poświęcony w całości na plener, uczniowie sami wybierali tematy swoich prac. Wieczorem w hotelu miało miejsce podsumowanie i omówienie powstałych prac.
W dniu 15 maja uczniowie dokańczali swoje prace, zwiedzali również Cmentarz Łyczakowski wraz z Cmentarzem Orląt Lwowskich i podziwiali panoramę miasta z Kopca Unii Lubelskiej. Powrót do Polski miał miejsce w późnych godzinach wieczornych.
Powstałe prace były prezentowane na wystawie w galerii Krakowskiego Forum Kultury w grudniu 2019 roku.
W dniach 23-25 września br. w Krakowie gościło 14 studentów i dwóch nauczycieli akademickich z Politechniki Lwowskiej. Tematem pleneru była architektura międzywojennego Krakowa (1918-1939). Po przyjeździe do Krakowa rozpoczęło się zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Spacer miał na celu pokazanie i omówienie najważniejszych zabytków i historii Krakowa. Studenci ze Lwowa mogli zapoznać się z historią Krakowa na tle historii Lwowa.
W dniu 24 wrzenia w godzinach dopołudniowych miał miejsce spacer po Krakowie szlakiem zabytków z okresu międzywojennego. Przewodnikiem dla grupy była pani dr Barbara Zbroja z Archiwum Państwowego w Krakowie, historyk sztuki i jedna z największych znawczyń tej tematyki. Dalsza część dnia oraz dzień następny upłynął na pracy w terenie. Powstało kilkanaście prac plastycznych przedstawiających budynki z okresu międzywojennego. 24 września miała miejsce uroczysta kolacja dla naszych gości oraz zwiedzanie zabytków Kazimierza, również na tle historii dzielnicy żydowskiej we Lwowie.
Od lipca do października 2019 roku we Lwowie trwały polsko- ukraińskie warsztaty konserwatorskie pod hasłem ” Wspólnie dla ratowania piękna przeszłości”. Była to już ósma edycja wydarzenia. Warsztaty odbywały się przede wszystkim w kościele pojezuickim pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie obecnie greckokatolicka cerkiew garnizonowa. Udział wzięli studenci i absolwenci z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ich odpowiednicy z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych jak również studenci instytutu historii sztuki UJ., oraz studenci architektury ukraińskich szkół wyższych.
Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego we współpracy z przedstawicielem ASP we Lwowie Lesyiom Hanuljak.Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami przeprowadzonych w ramach warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań jak również opracowane metody, które zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium były teraz wypróbowywane przy malowidle w nawie głównej.
Ponieważ zeszłoroczna problematyka warsztatów spotkała się z dużym zainteresowaniem w tym roku kontynuowano te same zagadnienia rozszerzając ich zakres. Były to metody oczyszczania powierzchni, usuwania przemalówek, odsalania powierzchni malowideł oraz ich zabezpieczanie. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się stosowania tych opracowanych metod przy konserwacji polichromii. Dzięki tym ćwiczeniom uczestnikom udało się zabezpieczyć większość malowideł na sklepieniu w prezbiterium. Poprzez proces stabilizacji podłoży z zapraw przez iniekcje podtynkową wykonanie uzupełnień ubytków tynków. Dzięki temu procesowi udało się odsłonić i zabezpieczyć oryginalny XVIII w. fresk autorstwa Franciszka Eksteina.
W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były liczne wykłady oraz zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania. Uczestnicy ćwiczyli również metody badania i rozpoznawania stratygrafii nawarstwień ściennych wykonując badania sondażowe w Winnikach, lub Mościskach.
W dniu 30.09.1019 w lwowskim Teatrze Woskriesinnia odbył się pokaz polskiego spektaklu teatralnego. Dramat „Obcy . Tragedia grecka”, powstały w ramach projektu pn. „Game Over? – o budowaniu ponadnarodowych relacji”, został przetłumaczony na język ukraiński.
Spektakl spotkał się z doskonałym odbiorem widzów i krytyków teatralnych. Spektakl oglądnęło ok. 110 widzów.
30.09.2019 twórcy i prezes Stowarzyszenia Otwarta Pracownia Ignacy Czwartos zostali także zaproszeni do Ratusza na spotkanie z Merem Lwowa, gdzie mieli okazję krótko zaprezentować projekt.
01.10.2019 twórcy wzięli udział w konferencji na temat współczesnego teatru etnicznego w Operze Lwowskiej, gdzie także mieli okazję spotkać się z przedstawicielami ukraińskiej prasy i radia oraz przedyskutować z artystami z Ukrainy i innych krajów plany współpracy i rozwoju projektu w przyszłych latach.
Polska muzyka jazzowa jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie. Polscy muzycy jazzowi występują na największych scenach świata z największymi artystami. W ramach współpracy zespół muzyków jazzowych pod kierownictwem dr hab. Piotra Wyleżoła – pianisty jazzowego, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie, laureata Nagrody Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz kultury w kategorii „Mistrz” – zaprezentował swoje autorskie utwory podczas największego w Istrii festiwalu jazzowego – Rovinj Spring Jazz Festival w maju 2019 roku.
Oprócz koncertu, odbyła się także prezentacja krótkiego filmu prezentującego historię jazzu w Polsce oraz promującego najsłynniejszych artystów i największe festiwale jazzowe w Małopolsce.
Prezentacja polskiej architektury współczesnej na przykładach projektów architektonicznych z Małopolski - laureatów Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski pokazana została w maju 2019 r. Centrum Multimedialnym w regionie partnerskim Istria w miejscowości Rovinj podczas Festiwalu Rovinj Spring Jazz Festival.
Wystawa prezentowała wybranych kilkanaście obiektów oddanych już do użytku – często wyróżnionych krajowymi i zagranicznymi nagrodami. Jest to jednak tylko niewielki zestaw z bogatego katalogu nowych budynków zaprojektowanych przez polskich architektów i zbudowanych przez inwestorów prywatnych, komercyjnych oraz publicznych. Miliony turystów zachwyca Kraków, stolica Małopolski. Zachwyca bogactwem architektury i mnogością zabytków. Ale też coraz częściej dostrzegane są w tym mieście i w innych miejscowościach regionu nowoczesne budynki o nietuzinkowej architekturze. Świat wokół nas kształtujemy i sprawiamy że jest piękny.
W dniach 26.02.2019 – 02.03.2019 odbyła się wizyta studyjna winiarzy z Autonomicznej Republiki Adżarii w Małopolsce. W ramach wizyty gruzińscy winiarze mieli okazję zwiedzić 4 winnice w Małopolsce (region tarnowski, nowosądecki i okolice Krakowa): winnica i winiarnia Amelie, winnica i winiarnia Chodorowa, winnica i winiarnia Koniusza oraz winnica i winiarnia Kresy.
W ramach wizyty gruzińscy goście mieli okazję zwiedzić Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu a także Ojcowski Park Krajobrazowy z hodowlą pstrąga.
W ramach projektu odbyło się seminarium pod hasłem: „Identyfikacja i ochrona regionalnych zasobów dziedzictwa kulturowego związanych z ochroną krajobrazu kulturowego i zasad produkcji lokalnych produktów tworzących turystyczne szlaki kulturowe Małopolski i Adżarii”.
W ramach seminarium odbyły się prezentacje doświadczeń organizacji i podmiotów z sektora przemysłów opartych o kulturę i tradycyjne metody producenckie z zakresu produkcji wina i turystyki kulturowe, w tym prezentacja Polskiej Federacji Producentów Wina, Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i Lokalnej Grupy Działania z Gruzji. Była to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie wspólnego działania podmiotów zrzeszonych w ramach jednej organizacji, pozyskiwania środków zewnętrznych, zaprojektowanie wspólnych działań na następne miesiące.
W 2019 roku w Turyngii została zaprezentowana wystawa pn. „Na granicy światów” prezentująca rysunki i grafiki Pawła Warchoła oraz obiekty i instalacje Waldemara Rudyka. Niekonwencjonalną formę oprowadzania po wystawie zaprezentował zespół M.O.L.O., który skomponował specjalnie na potrzeby tego projektu 7 utworów, będących muzyczną ilustracją twórczości obu artystów. Projektowi towarzyszy wyjątkowy polsko-niemiecki katalog autorstwa Ewy Natkaniec, zawierający tekst Małgorzaty Gwóźdź.
Wystawa miała miejsce w Haus Dacheroden w Erfurcie. Współorganizatorem wystawy był Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
2018
Na przełomie kwietnia i maja 2018 we Lwowie odbyły się warsztaty edukacji kulturalnej w formie wykładów i pokazów, których tematem była renowacja malowideł ściennych w polskiej szkole ogólnokształcącej nr 10 im. Św. Marii Magdaleny. Malowidła te pochodzą z 1935 r., czyli jeszcze z początku istnienia budynku szkoły i zostały odkryte podczas remontu. W warsztatach udział wzięli uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele z tejże szkoły. Uczestnicy w ramach warsztatów dowiedzieli się na czym polega zawód konserwatora dzieł sztuki oraz jakie występować mogą problemy w związku z ochroną dziedzictwa kulturowego. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowym z budżetu województwa małopolskiego kwotą 15 tys. zł.
Istotą projektu było przybliżenie postaci i twórczości artysty tworzącego w całej środkowej, wschodniej i południowej Europie - Teodora Talowskiego. Pozostały po Nim, tworzącym na przełomie ubiegłych wieków, liczne i bardzo charakterystyczne kościoły, kaplice, kamienice i budynki użyteczności publicznej, także na wybrzeżu chorwackiego Adriatyku. Jeden z zaprojektowanych przez Niego charakterystycznych budynków to przebudowany zamek Hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego na wyspie Santa Catharina koło Rovinj. O Teodorze Talowskim i Ignacym Korwin Milewskim podczas seminarium opowiedział znawca jego twórczości, Pan Tadeusz Bystrzak. Zaprezentowano też wystawę wielkoformatowych zdjęć budynków i detali zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego, a umiejscowionych w Małopolsce i w Regionie Istria.
Wystawa miała miejsce w Centrum Multimedialnym w Rovinj w listopadzie 2018 roku.
Projekt miał na celu uzmysłowić jak wielki jest wpływ dziedzictwa kulturowego na gospodarkę
i społeczeństwo. Pokazał, że potrafimy odnajdywać wspólne elementy dziedzictwa i niwelujemy granice. Teodor Talowski tak właśnie czynił w Galicji, w czasach gdy Polska nie istniała jako suwerenne państwo. Przypomnienie znaczenia Jego dzieł dla kultury Europy w roku, kiedy cieszymy się z faktu, ze od 100 lat Polska, po okresie niewoli, jest niepodległym krajem a Polacy wolnymi obywatelami demokratycznej Europy, było szczególnie ważne.
W 2018 r. Województwo Małopolskie podpisało umowę o współpracy z regionem partnerskim w Gruzji – Autonomiczną Republiką Adżarii. W ramach umowy oba regiony deklarują wolę rozwijania i wspierania współpracy partnerskiej na zasadach równości i obustronnych korzyści oraz wspieranie wzajemnej wymiany doświadczeń i informacji.
Prezentacja polskiego street artu w Gruzji była jednym z pierwszych projektów w ramach współpracy. W projekcie wzięli udział czołowi przedstawiciele graffuturismu na świecie i jedni z najwybitniejszych polskich twórców ulicznych: Kamil Kuzko i Nawer (Łukasz Habiera). Kamil Kuzko otrzymał dyplom z malarstwa w 2008 r. na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, natomiast doktorat na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w 2012 gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Członek ZPAP okręgu krakowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i malarstwo ścienne. Mieszka i pracuje w Krakowie. NAWER jest polskim architektem, projektantem i artystą ulicznym. Ukończył architekturę i urbanistykę na Politechnice Krakowskiej. Od prawie 25 lat zajmuje się kulturą street artu. Jego wyjątkowa estetyka artystyczna rodzi się z potrzeby ponownego połączenia architektury i sztuk pięknych.
Kamil Kuzko i Nawer stworzyli we wrześniu 2018 r. podczas Batumi Grafikart Festiwal wspólne dzieło na jednym z murów w Batumi w Gruzji.
Jeszcze do niedawna street art był w Polsce zjawiskiem undergroundowym, jego twórców oskarżano o akty wandalizmu i nielegalne działania w przestrzeni miasta. Dopiero kilka lat temu stał się przedmiotem debat historyków i krytyków sztuki. Prezentowana w najlepszych muzeach i galeriach, sztuka ulicy stała się oficjalnym nurtem w sztuce. Polski street art zaliczany jest do najlepszych na świecie, o jego twórcach piszą największe światowe media. Prezentacja polskiego street artu podczas Festiwalu w Batumi sprzyjała wymianie doświadczeń twórczych, także poprzez publiczne prezentacje dzieł sztuki.
W ramach współpracy między regionami odbyła się wizyta studyjna definiująca obszary wspólnych przedsięwzięć z zakresu ochrony tradycji, rzemiosła, rozwoju lokalnego poprzez kreowanie produktów turystyki kulturowej bazującej na szlakach winnych. Nawiązanie kontaktów i wymiana doświadczeń branżowych, producentów win z obu regionów. Prezentacja potencjałów obu regionów.
W dniach 2-8 sierpnia 2018 r. odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli wybranych podmiotów gospodarczych z sektora przemysłów kultury z Małopolski, będący m.in. producentami win w Małopolsce oraz importerami win m.in. z Gruzji oraz ze środowisk naukowych (eno laboratorium) w Autonomicznej Republiki Adżarii w Gruzji – regionu partnerskiego Małopolski.
Udział Małopolskich enologów i winiarzy w festiwalu w Gruzji (członków Małopolskiego Szlaku Winnego, Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy - regionu tarnowski, Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowsko – Częstochowskiej ) stworzył okazję do poznania autentycznych elementów regionalnych walorów kulturowych. Spotkania i prezentacje pozwoliły poznać sposoby uprawy i produkcji oraz sprzedaży wyrobów winiarskich i około winiarskich (turystyka kulturowa, turystyka na szlakach winnych). Dla przedsiębiorców z Małopolski import win z Gruzji będzie stanowił element ich przewagi na rynku konsumenckim.
W ramach wizyty studyjnej zorganizowane zostało seminarium poświęcone metodom gospodarowania i walorom kulturowym obu regionów. Przedstawiciele Małopolski w sposób szeroki zaprezentowali region i jego walory oraz najważniejsze wyzwania rozwojowe. Jednym z tematów seminarium było wykorzystanie szlaku winnego jako miejsca realizacji działań kulturalnych.
Winiarstwo razem z bogatą kulturą, krajobrazami oraz cennymi zabytkami tworzy niepowtarzalną atmosferą każdego regionu i jest niewątpliwie jedną z jego atrakcji kulturowych i turystycznych. Duży wpływ na kształtowanie się tego rodzaju produktu turystycznego mają liczne imprezy, święta czy festiwale
Ochrona i wykorzystywanie elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dawnych rzemiosł i sposobów gospodarowania będzie stanowić w obu regionach istotny element rozwoju. Turystyka kulinarna jest elementem szeroko rozumianej turystyki kulturowej i stanowi nowy trend na światowym rynku turystycznym. Współczesnego turystę interesuje specyficzna kultura, w której istotne miejsce zajmuje kuchnia narodowa oraz jej odmiany regionalne. Gastronomia jest swoistą atrakcją turystyczną na równi z innymi walorami antropogenicznymi czy przyrodniczymi, a przede wszystkim staje się coraz częściej motywem przyjazdu do danego kraju lub regionu.
1. Dla rozwoju sektora winiarstwa w Małopolsce wymiana doświadczeń z producentami z Gruzji ma istotne znaczenie ze względu na sposób upraw winorośli i metod produkcji win.
2. Dla importerów win oferta win z Gruzji będzie niezwykle ciekawa (jakoś i cena oraz oryginalność)
3. Konieczna jest koncentracja oraz profesjonalizacja branży z Małopolski w kontekście wyzwań rozwojowych Małopolski (plan przestrzenny, strategia).
Projekt polsko-ukraiński w Mościskach opierał się na idei aktywizacji społeczności zamieszkującej tereny przygraniczne na Ukrainie.
Podstawowym działaniem związanym z realizacją projektu w Mościskach była integracja środowisk, mieszkańców Mościsk i okolic. Wspólne projektowanie
i budowanie przestrzeni w parku w centrum miasta było okazją do poznania się, do integracji. Efektem końcowym warsztatów realizowanych w 2018 roku było powstanie projektu zagospodarowania przestrzeni w centrum Mościsk wraz z placem zabaw.
Pierwszym etapem projektu był konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych
w Powiecie Mościckim ( polskich oraz ukraińskich). Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz twórcy – projektanci z Małopolski przygotowali prezentację pokazującą przestrzeń miejską w miastach i wsiach Małopolski, jako dobre przykłady projektowania przestrzeni, która ma staje się dostępna i dobra dla mieszkańców.
Etap drugi był realizacją warsztatów integracyjnych dla dzieci z trzech szkół z Obwodu Lwowskiego w miejscowości Mościska. Przedmiotem warsztatów było wspólne tworzenie przestrzeni w centrum Mościsk. W ramach warsztatów, prowadzonych przez polskich projektantów, dzieci przeprowadzały wywiady z mieszkańcami Mościsk na temat przestrzeni w której chcą odpoczywać i integrować się, rysowały swoje pomysły na plac zabaw i przestrzeń w parku, projektowały przestrzenną makietę centrum Mościsk. Warsztaty miały służyć określeniu oczekiwań mieszkańców Mościsk co do przestrzeni w której mają przebywać.
Etap trzeci realizowanego zadania objął opracowanie profesjonalnego, wielobranżowego projektu zagospodarowania przestrzeni dla mieszkańców Mościsk w centrum miasta. Projekt został przekazany władzom Mościsk i Konsulatowi RP we Lwowie.
W Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprezentowane zostały prace grupy artystów sztuk wizualnych PlatformA z Cluj-Napoca w Rumunii. Wernisaż odbył się 22 czerwca 2018 r.
Nie jest to pierwsza wystawa, którą Ioana Antoniu, Adriana Elian, Andor Kőmives i Radu Pulbere organizują wspólnie. Jest to jednak pierwszy raz, kiedy ich grupowa obecność podkreśla, jak bardzo rzeczywistość zmieniła się w ciągu ponad dwudziestu lat. Ta czwórka artystów stała się jednym z najbardziej wartościowych ośrodków malarstwa współczesnego w Cluj, w miarę jak ich środki wyrazu artystycznego stopniowo osiągnęły dojrzałość, stapiając się jednocześnie z artystyczną tożsamością - różną w przypadku każdego z nich. Opracowali dyskurs liryczny korzystający z metafor i hiperboli, unikając jednocześnie sprowadzania malarstwa do roli narracyjnej czy literacko-ilustracyjnej. Ich malarstwo istnieje w oderwaniu od okoliczności, denotacji czy estetyzowania, ale jednocześnie posiada widoczne konotacje. Artyści starają się, między innymi, szukać znaczenia i sensu w rzeczach, które pod swoją widoczną warstwą skrywają złożone zjawiska. Ich prace, nierzadko tajemnicze, stanowią nie tyle sensacjonalistyczną, co raczej hermeneutyczną próbę odniesienia się do problematyki psycho-społecznej, są spojrzeniem w psychologiczną otchłań.
Wystawę zorganizowała Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu we współpracy z Województwem Kluż w Rumunii.
Założeniem projektu była realizacja spektaklu, dla którego punkt wyjścia stanowiły 3-dniowe edukacyjne i artystyczne warsztaty w Krakowie, z udziałem młodych twórców i aktorów z sąsiadujących krajów, poświęcone badaniu różnic kulturowych i mechanizmów integracji. Uczestnikami warsztatów były osoby z Polski, 3 osoby z Turyngii, zrekrutowane przez niemieckiego partnera projektu LKJ oraz
2 osoby z Ukrainy. Z wykorzystaniem metod szkoleniowych oraz technik pracy z aktorem został wypracowany socjologiczny materiał dokumentalny, który posłużył do stworzenia tekstu dramatu zwracającego uwagę na problem integracji w różnych aspektach życia społecznego i politycznego,
w przeszłości i w teraźniejszości. W ramach projektu realizowanego od 2017 roku powstał tekst dramatu pod tytułem „Obcy. Tragedia grecka”.
W 2018 w ramach rozwoju projektu odbyło się 5 pokazów spektaklu. W lutym 2018 odbyły się 2 pokazy spektaklu w Galerii Otwarta Pracownia (w sumie 120 widzów), w kwietniu 2018 roku odbyły się dwa pokazy w Teatrze Barakah w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego (w sumie 240 widzów) oraz pokaz podczas Festiwalu Preview w Erfurcie (80 widzów).
Tekst dramatu został przetłumaczony na język niemiecki i podczas spektaklu wyświetlane były napisy.
Podczas Festiwalu Teatru Ukraińskiego spektakl został wyróżniony w dwóch kategoriach: Najlepsza Scenografia oraz nagroda dla Magdaleny Woleńskiej za najlepszą rolę pierwszoplanową żeńską.
W ramach festiwalu odbyło się spotkanie twórców projektu z twórcami z Ukrainy podczas, którego omawiano możliwości dalszej współpracy i prezentacji spektaklu w teatrze we Lwowie.
Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru Ukraińskiego oraz w Festiwalu w Erfurcie był szeroko promowany w mediach i social-mediach.
Recenzja i zdjęcia ze spektaklu w Otwartej Pracowni w Krakowie:
https://www.radiokrakow.pl/dziennikarze/blog/agnieszka-malatynska-stankiewicz/obcy-wciaga/
Na scenie letniej rozstawionej na rynku lwowskiej starówki co roku występują polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Od 2012 roku swoje wizytówki kulturalne prezentują Kraków, Lublin, Przemyśl, Wrocław, województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i warmińsko-mazurskie oraz inne miasta i regiony. Oprócz występów na lwowskim rynku odbywają się także inne wydarzenia kulturalne festiwalu, między innymi spektakle, prezentacje multimedialne z regionów i wystawy. Organizowany co roku Festiwal Partnerstwa jest projektem potwierdzającym współpracę Lwowa z regionami i miastami partnerskimi.
W latach poprzednich Małopolskę reprezentowali między innymi Joanna Słowińska z zespołem, zespół jazzowy Jazz Band Ball, i zespół Kolačkovici.
8 września 2018 roku na rynku we Lwowie odbył się koncert artystów reprezentujących Małopolskę –Kapeli Maliszów. Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim , dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie oraz basy i bębny wykonane przez Jana w jego pracowni, w której powstają oprócz wyżej wymienionych, również takie instrumenty jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelhharpa) i wiele innych.
Dzięki finansowemu wsparciu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach międzynarodowej współpracy koordynowanej przez konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, interdyscyplinarny zespół złożony z przedstawicieli kilku instytucji i niezależnych specjalistów wykonał inwentaryzację konserwatorską kościoła pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie oraz przeprowadził w nim szereg badań specjalistycznych i prac konserwatorskich. W 2018 roku odbyła się siódma edycja warsztatów i prac konserwatorskich w tej świątyni we Lwowie.
W warsztatach odbywających się w okresie od lipca do października 2018 r. udział wzięli studenci i absolwenci z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz studenci i absolwenci Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: dr Paweł Boliński oraz opiekun merytoryczny prof. Edward Kosakowski.
Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich oraz przeprowadzonymi pracami przeprowadzonych w ramach Warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań jak również opracowane metody, które zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium były teraz wypróbowywane przy malowidle w nawie głównej. Były to metody oczyszczania powierzchni, usuwania przemalówek, odsalania powierzchni malowideł oraz ich zabezpieczanie. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się stosowania tych opracowanych metod przy konserwacji polichromii. Dzięki tym ćwiczeniom uczestnikom udało się zabezpieczyć większość malowideł na sklepieniu w prezbiterium. Poprzez proces stabilizacji podłoży z zapraw przez iniekcje podtynkową wykonanie uzupełnień ubytków tynków. Dzięki temu procesowi udało się odsłonić i zabezpieczyć oryginalny XVIII w. fresk autorstwa Franciszka Eksteina.
W ramach warsztatów dla uczestników organizowane były zajęcia w innych obiektach zabytkowych, ukazujące problematykę ich konserwacji lub stanu zachowania. Uczestnicy ćwiczyli również metody badania i rozpoznawania stratygrafii nawarstwień ściennych wykonując badania sondażowe w różnych obiektach Lwowa: w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła oraz w kamienicy Królewskiej na Rynku. Całość prac została skrupulatnie udokumentowana według obowiązującego schematu. Prace zostały zaakceptowane i odebrane przez międzynarodową komisję konserwatorską.
W toku prowadzonych warsztatów pojawiały się kolejne zagadnienia, problemy konserwatorskie takie jak rozwiązania konserwacji estetycznej, lub stabilizacja warunków klimatycznych. Zagadnienia te będą mogły być przedmiotem następnej edycji warsztatów konserwatorskich.
Wystawa opowiada o Żółkwi – historycznym ośrodku sztuki, życia religijnego Ukraińców i Polaków, żydowskiej myśli filozoficznej i drukarstwa. To jedyny na Ukrainie wzór zachowanego prywatnego miasta „idealnego”, prawdziwa perła narodowego dziedzictwa architektonicznego. Założona pod koniec XVI w. jako ufortyfikowane miasto-rezydencja w oparciu o humanistyczne zasady idealnych miast europejskiego renesansu, osiągnęła wysoki poziom rozwoju w wielu dziedzinach sztuki i kultury. W przeszłości gniazdo rodzinne hetmana Stanisława Żółkiewskiego, rezydencja Jana III Sobieskiego oraz księcia Michała Radziwiłła, to równocześnie miejsce urodzenia i dzieciństwa hetmana Bohdana Chmielnickiego.
Ekspozycja jest efektem prac realizowanych przy projekcie „Muzea bez granic”, który powstał dzięki wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim. Głównym celem przedsięwzięcia jest utrzymywanie partnerskich relacji między instytucjami muzealnymi zajmującymi się ochroną i udostępnianiem dziedzictwa kulturowego. Wystawa w 2017 roku była prezentowana w Ratuszu na Rynku Głównym w Krakowie a następnie została w 2018 roku przeniesiona do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
2017
Data wizyty studyjnej: 4-7.12.2017. Uczestnicy wizyty studyjnej:
Liliana Olech i Andrzej Szarek - Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu
Aleksandra Kubisztal – BWA w Tarnowie
Natalia Żak – Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Anna Bargiel – Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie
Sonia Kądziołka – Starmach Gallery w Krakowie
Wyjazd studyjny przedstawicieli małopolskich instytucji kultury realizujących zadania związane z upowszechnianiem sztuki współczesnej stanowił doskonałą okazję do zapoznania się z francuskim modelem zarządzania instytucjami kultury – ze szczególnym wskazaniem na instytucje zajmujące się promowaniem szeroko rozumianej sztuki współczesnej.
Celem wizyty studyjnej było pokazanie francuskiego modelu zarządzania instytucjami kultury - opartego na idei decentralizacji kultury i wzajemnej współpracy pomiędzy instytucjami regionu. Poczynając od dużych – i najintensywniej wspieranych finansowo – instytucji zlokalizowanych w największych miastach regionu, przez te o mniejszej skali działające w warunkach francuskiej prowincji. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję poznać sam profil, model działania i doświadczenia poszczególnych instytucji znajdujących się we francuskim regionie: FRAC Centre, Les Tanneries, Le Nadir (Emmetrop) oraz CCCOD (Centre de Creation Contemporaine Oliver Debre). Wartością dodaną całego wyjazdu była możliwość poznania się nawzajem, wymiany doświadczeń i dyskusji nie tylko z francuskimi przedstawicielami instytucji, ale również z pozostałymi przedstawicielami małopolskich instytucji kultury. Efektem wizyty studyjnej jest nawiązanie współpracy pomiędzy instytucjami kultury z Małopolski i Regionu Centrum – Dolina Loary, a w przyszłości realizacja wspólnych projektów związanych z prezentacją sztuki aktualnej w obydwu regionach.
W dniach 14-17 listopada 2017 r. zorganizowany został wyjazd studyjny przedstawicieli małopolskiego sektora audiowizualnego do Regionie Centrum - Dolina Loary. Założeniem było, aby skład delegacji odzwierciedlał całe spectrum podmiotów aktywnych w sektorze filmowym naszego regionu i tym samym dawał jak najszersze pole do współpracy z podmiotami z regionu partnerskiego. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji:
- Krakow Film Commission (funkcjonująca w strukturze Krakowskiego Biura Festiwalowego) jako koordynator projektu i podstawowy punkt kontaktowy dla zainteresowanych podjęciem aktywności filmowej w Małopolsce.
- Krakowski Klaster Filmowy – stowarzyszenie podmiotów świadczących usługi w branży audiowizualnej, wspólnie z MultiLab – krakowskim studiem postprodukcji działający pod auspicjami Krakowskiego Parku Technologicznego.
- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Wydział Grafiki – Pracownia Filmu Animowanego – założona w 1957 r. najstarsza w Polsce szkoła kształcąca w dziedzinie filmu artystycznego.
- Krakowska Fundacja Filmowa – odpowiedzialna za organizację Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz za promocję i dystrybucję polskich filmów dokumentalnych i animowanych.
- Apollo Film sp. z o.o. – operator kin, dystrybutor filmowy oraz właściciel szeregu nieruchomości w kilku województwach .
Celem wyjazdu studyjnego było zapoznanie się z polityką audiowizualną regionu partnerskiego, zarówno w jej wymiarze strategicznym, jak i operacyjnym. Program obejmował spotkanie z Wicemarszałek Regionu Centre – Val de Loire ds. Kultury, Agnès Sinsoulier-Bigot, wizytę w CiClic Animation w Vendôme, spotkanie z 5 producentami filmów animowanych, wizytę w Cinémas Studio w Tours dotyczącą specyfiki funkcjonowania kin studyjnych w Regionie Centre, prezentację Cinémobile (mobilnego kina docierającego do najmniejszych miejscowości regionu) oraz wizytę w Pôle Patrimoine CiClic – regionalnym archiwum audiowizualnym w Issoudun a także prezentację szeregu aktywności podejmowanych przez CiClic w obszarze edukacji filmowej, realizowanych przez oddział CiClic w Château-Renault. Wyjazd pokazał, że specyfiką działań władz regionu Centre – Val de Loire jest dążenie do decentralizacji instytucji kultury w taki sposób, by instytucje o ponadlokalnej skali działania były zlokalizowane w niewielkich miejscowościach, dzięki czemu hamowany jest odpływ osób z wyższym wykształceniem do stolicy regionu, a zarazem oferta edukacyjno-kulturalna kreowana jest blisko odbiorców i w nieustannym kontakcie z nimi. Swoisty fenomen stanowią działania związane z Cinemobile (mobilnym kinem), które dociera do miejscowości o skali 5 000 mieszkańców, dzięki czemu mieszkańcy nie muszą przemieszczać się w poszukiwaniu dostępu do kultury. Szereg odbytych spotkań wykazał konkretne obszary, w których warto kontynuować współpracę: jest to przede wszystkim wymiana know how i dzielenie się dobrymi praktykami na poziomie konkretnych podmiotów funkcjonujących w sektorze audiowizualnym.
Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej - Zdroju podczas pobytu w Gruzji w dniach 31.08-4.09.2017 r. w ramach uczestnictwa w Black Sea International Folk Festiwal zaprezentował się trzy razy:
- w dniu 31.08.2017 próba a następnie występ w Teatrze Letnim w Batumi (dla ok. 1.000 osób)
- w dniu 01.09.2017 próba a następnie występ w Centrum Kultury Ureki (dla ok 200 osób)
- w dniu 02.09.2017 próba a następnie występ podczas Koncertu Finałowego Festiwalu
w Black Sea Arena, Shekvetili (dla 5.000 osób – przy pełnej frekwencji na największej w Gruzji scenie koncertowej).
Ponadto w dniu 02.09.2017 r. na głównym placu miasta Batumi zespół wziął udział
w nagraniu na żywo programu telewizji gruzińskiej, gdzie mógł pokazać tradycyjne góralskie tańce, muzykę i śpiew, wzbudzając przy tym duże zainteresowanie mieszkańców i turystów w Batumi kontynuując swój występ po zakończeniu nagrania. Regionalny Zespół „Dolina Popradu” promował Małopolskę nie tylko podczas prób i występów pokazując folklor górali nadpopradzkich, lecz także podczas spotkań z innymi zespołami uczestniczącymi w festiwalu oraz mieszkańcami miast Batumi, Kobuleti i Ureki poprzez śpiew i taniec. Prezentował się także w głównym mieście turystycznym Adżarii – Batumi – w koszulkach z logo Małopolski. Punktem kulminacyjnym festiwalu był występ Zespołu na największej Sali koncertowej dla pięciotysięcznej publiczności, nagrywany przez gruzińskie media i transmitowany na żywo w internecie. Dzięki ustaleniom z organizatorami Festiwalu, Zespół został wybrany jako jedyny z kilkunastu zespołów uczestniczących w Festiwalu z kilku krajów Europy i Azji, do nagrania audycji na żywo dla gruzińskiej telewizji. Działania te pozwoliły na szerszą promocję Małopolski.
W listopadzie 2017 r. zorganizowano w Muzeum Archeologicznym w Krakowie spotkanie seminaryjne poświęcone rozwojowi współpracy pomiędzy instytucjami kultury z Małopolski, Śląska i z Kraju Żylińskiego. Tematyka prezentacji i dyskusji skoncentrowana była na formach rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego. Nacisk położono zarówno na dostępność programową – przygotowanie odpowiedniej oferty skierowanej do różnych grup odbiorców – rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, jak i na dostępność infrastrukturalną (obiekty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; obiekty zlokalizowane na zewnątrz – ekspozycje plenerowe połączone z ogrodami sensorycznymi nawiązującymi do tradycji regionalnych). Szczególne miejsce w prezentacjach i dyskusji zajął projekt pt. "Muzea otwarte" - m.in. z udziałem Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego, który został zgłoszony do dofinansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja na lata 2014-2020. Celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie nowej jakości współczesnego produktu regionalnego skierowanego m.in. do seniorów, do rodzin z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami w oparciu o tradycję i współczesne formy jej odbioru i interpretacji. Umożliwi to także zacieśnienie współpracy instytucji polskich i słowackich w zakresie promocji produktów regionalnych, wymiany doświadczeń kulturalnych, organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych. Docelowo zakłada się stworzenie ścieżek edukacji regionalnej dla szkół i warsztatów edukacyjnych bazujących na tradycjach wywodzących się z danego regionu. Istotnym elementem projektu jest zapewnienie odwiedzającym atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego i kontaktu z kulturą poprzez uczestnictwo w zajęciach organizowanych w instytucjach kultury uczestniczących w projekcie z wykorzystaniem ekspozycji plenerowych połączonych z ogrodami sensorycznymi nawiązującymi do tradycji regionalnych.
W dniu 16 września 2017 r. w Kunsthalle Arnstadt została otwarta wystawa malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj oraz rysunku Janusza Karbowniczka pt. „Harmonia/Dysonans”.
Artystów i gości wernisażu powitała Dr. Babette Winter, sekretarz stanu do spraw europejskich i kultury w kancelarii stanu kraju związkowego Turyngia, natomiast wprowadzenia do wystawy dokonał Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster. Zdarzenie dopełnił koncert zespołu Acoustic Acrobats z Krakowa w składzie: Jacek Hołubowski (akordeon) , Mateusz Pliniewicz (skrzypce) i Piotr Skupniewicz (klarnet). Muzycy wykonali muzyczne oprowadzanie po wystawie, spacerując po sali i odnosząc się wirtuozersko do poszczególnych obrazów. Wystawie towarzyszy polsko-niemiecki katalog prac artystów. Prace można było oglądać do 29 października 2017.
Projekt zrealizowano przy współpracy województwa małopolskiego, kraju związkowego Turyngia, Kunsthalle Arnstadt oraz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
„Game Over? – o budowaniu ponadnarodowych relacji w kontekście pracy i historii” jest międzynarodowym projektem, którego celem na pierwszym etapie była realizacja spektaklu teatralnego z wykorzystaniem materiału socjologicznego uzyskanego podczas warsztatów edukacyjnych, z udziałem młodych artystów polskich i niemieckich we współpracy z młodymi środowiskami emigracyjnymi z Ukrainy. Założeniem projektu była realizacja spektaklu, dla którego punkt wyjścia stanowiły 3-dniowe edukacyjne i artystyczne warsztaty w Krakowie, z udziałem młodych twórców i aktorów z sąsiadujących krajów, poświęcone badaniu różnic kulturowych i mechanizmów integracji. Uczestnikami warsztatów były 3 osoby z Turyngii, zrekrutowane przez niemieckiego partnera projektu LKJ. Z wykorzystaniem metod szkoleniowych oraz technik pracy z aktorem został wypracowany socjologiczny materiał dokumentalny, który posłużył do stworzenia tekstu dramatu zwracającego uwagę na problem integracji w różnych aspektach życia społecznego i politycznego, w przeszłości i w teraźniejszości. Tekst dramatu „Obcy. Tragedia grecka”, który powstał w ramach projektu jest poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania. Projekt zakończył się realizacją trzech spektakli teatralnych w międzynarodowej obsadzie. Premiera spektaklu oraz dwa kolejne pokazy odbyły się zgodnie z planem ( listopad 2017) w Galerii Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Krakowie, za każdym razem przy komplecie publiczności ok. 60 osób.
Szkoła im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, potocznie zwana Magdusią, powstała w 1816 roku przy kościele pw. św. Marii Magdaleny. Jest to jedna z najstarszych polskich szkół funkcjonujących poza dzisiejszymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas remontu budynku w 2012 roku odkryto malowidła ścienne pochodzące z początków jej istnienia, z 1935 roku, będące w stanie wymagającym interwencji konserwatorskiej. Znajdują się one w korytarzu łączącym budynki dwóch szkół oraz na klatce schodowej białej szkoły. W związku z przypadającym na 2016 rok jubileuszem 200-lecia Szkoły im. św. Marii Magdaleny zostały zorganizowane warsztaty edukacji kulturalnej, finansowane ze środków województwa małopolskiego. Podobne warsztaty odbyły się także w 2017 roku. Efektem przeprowadzonych warsztatów było uratowanie i zakonserwowanie kolejnych malowideł odkrytych w korytarzu obecnej Szkoły Średniej nr 10 we Lwowie. Brali w nich udział uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele szkoły, a nad realizacją projektu czuwali konserwatorzy dr Paweł Boliński oraz mgr Lesya Hanulyak. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w wykładach i pokazach, podczas których zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich przeprowadzonych w ramach prac przy malowidłach. Rezultaty tych badań oraz opracowane dzięki nim metody konserwatorskie zostały wypróbowane w praktyce na malowidłach z białej szkoły. W ramach warsztatów opracowano metody oczyszczania powierzchni, usuwania grubych warstw utrwaleń, podklejania odspojonych tynków, impregnacji pudrujących się malowideł oraz uzupełniania ubytków malowideł kodem graficznym. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących obserwowali proces stosowania opracowanych metod przy konserwacji polichromii. W efekcie przeprowadzonych ćwiczeń i prac konserwatorskich udało się w pełni zabezpieczyć malowidła i przywrócić im pierwotne walory estetyczne i historyczne. W ramach warsztatów zostały również zorganizowane zajęcia dla uczestników, przybliżające problematykę i specyfikę zawodu konserwatora dzieł sztuki oraz problemów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Całość prac została skrupulatnie udokumentowana. Prace zostały zaakceptowane i odebrane przez konserwatorów biorących udział w uroczystościach jubileuszowych.
Dzięki finansowemu wsparciu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach międzynarodowej współpracy koordynowanej przez konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, interdyscyplinarny zespół złożony z przedstawicieli kilku instytucji i niezależnych specjalistów wykonał inwentaryzację konserwatorską kościoła pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie oraz przeprowadził w nim szereg badań specjalistycznych i prac konserwatorskich. W 2017 roku odbyła się szósta edycja warsztatów we Lwowie. W warsztatach brali udział studenci i absolwenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: dr Paweł Boliński oraz opiekunowie merytoryczni, rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr Władysław Zalewski i prof. Edward Kosakowski. Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich przeprowadzonych w ramach warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań oraz opracowane metody zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium. W ramach warsztatów opracowano metody oczyszczania powierzchni, usuwania przemalówek, odsalania powierzchni malowideł oraz ich zabezpieczanie. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się, jak je stosować przy konserwacji polichromii. Udało się nie tylko uratować bardzo zniszczoną polichromię, ale i przywrócić jej pierwotny charakter oryginału pędzla Franciszka Ecksteina z XVIII wieku. Całość prac została skrupulatnie udokumentowana według obowiązującego schematu. Prace zostały zaakceptowane i odebrane przez międzynarodową komisję konserwatorską.
W 2017 roku po raz kolejny województwo małopolskie zaprosiło artystów ludowych z obwodu lwowskiego do udziału w Spotkaniach Artystów i Twórców Ludowych na Szlaku Łuku Karpat oraz w Międzynarodowych Warsztatach Twórców i Artystów w Ochotnicy Górnej. Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej we współpracy z województwem zaprosił 12 artystów z Obwodu Lwowa, dając im możliwość prezentacji swojej twórczości na dwóch imprezach, zapewniając równocześnie noclegi i wyżywienie. Spotkania Artystów i Twórców Ludowych to niezwykłe wydarzenie na dzisiejsze czasy, będące powrotem do korzeni kultury wołoskiej. Jest to cykliczny projekt poświęcony artystom i twórcom ludowym z całego łuku Karpat – od Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego, Wyspowego przez Gorce, Podhale, Pieniny, po Beskid Sądecki, Niski, Bieszczady i dalej Ukrainę i Rumunię aż do miejsc, gdzie rozpoczęła się wędrówka ludu wołoskiego. Istotą spotkań jest podjęcie działań zmierzających do zachowania tożsamości kulturowej poprzez promocję ginących zawodów takich jak kowalstwo, filcowanie wełny, filcownictwo, bibułkarstwo, haftowanie, przędzenie na warculi, szydełkowanie, cyfrowanie, rzeźba w drewnie, malowanie na szkle i płótnie, zdobienie pisanek. Celem organizatorów spotkania jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sztuki ludowej i poszukiwania talentów wśród młodych w celu kultywowania rodzimej kultury oraz pokazanie aktywnych działań przyczyniających się do umacniania tożsamości regionalnej całego łuku Karpat. Ze strony ukraińskiej udział wzięli artyści z okolic Lwowa zajmujący się odtwarzaniem tradycji drewnianej zabawki ludowej i sztuki sakralnej. Byli wśród nich malarze, rzeźbiarze, rękodzielnicy i lalkarze. Warsztaty były świetną okazją do wymiany doświadczeń między twórcami z Polski i Ukrainy.
Celem projektu jest utrzymywanie partnerskich relacji między instytucjami muzealnymi zajmującymi się ochroną i udostępnianiem dziedzictwa kulturowego. Warsztaty, które odbywają się w jego ramach, są forum dyskusji o potrzebach współczesnych muzeów i odbiorców, a także poprawie jakości przestrzeni muzealnej i społecznym odbiorze muzeów. Efektem spotkań i warsztatów w ramach projektu będzie przede wszystkim wymiana dobrych praktyk, które pomogą Zamkowi w Żółkwi we wdrażaniu proponowanych rozwiązań dotyczących koncepcji ekspozycji. Partnerem warsztatów jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W 2015 roku miało miejsce podpisanie trójstronnego listu intencyjnego (między województwem małopolskim, Państwowym Rezerwatem Historyczno-Architektonicznym w Żółkwi i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa), w którym zawarto deklarację współpracy na rzecz realizacji projektu Muzea bez granic i zapewnienie wsparcia merytorycznego dla tego przedsięwzięcia. W 2017 roku zaangażowani w projekt przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prowadzili kolejne kwerendy muzealne dotyczące obiektów dostępnych w polskich muzeach oraz obiektach klasztornych, związanych z dziedzictwem rodów Żółkiewskich i Sobieskich, zbierali dokumentację wizualną niezbędną do realizacji wystawy planszowej, która została zaprezentowana w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie. Wystawa prezentowana była w sezonie letnim przyciągając liczną publiczność, w tym międzynarodową.
Na scenie letniej rozstawionej na rynku lwowskiej starówki co roku występują polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Od 2012 roku swoje wizytówki kulturalne prezentują Kraków, Lublin, Przemyśl, Wrocław, województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i warmińsko-mazurskie oraz inne miasta i regiony. Oprócz występów na lwowskim rynku odbywają się także inne wydarzenia kulturalne festiwalu, między innymi spektakle, prezentacje multimedialne z regionów i wystawy. Organizowany co roku Festiwal Partnerstwa jest projektem potwierdzającym współpracę Lwowa z regionami i miastami partnerskimi. W latach poprzednich Małopolskę reprezentowali między innymi Joanna Słowińska z zespołem, zespół jazzowy Jazz Band Ball, i zespół Kolačkovici.
9 września 2017 roku na rynku we Lwowie odbył się koncert artystów reprezentujących Małopolskę – Kapela Hanki Wójciak. Kapela Hanki Wójciak to zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. Słychać tu echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem.
W ramach współpracy z Obwodem Lwowskim zrealizowane zostały warsztaty edukacyjne dla młodzieży ze szkół artystycznych z terenu Małopolski. W ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty praktyczne oraz wykłady na temat historii sztuki, spotkania ze znawcami sztuki Art. Deco Lwowa dla uczniów ze Szkół z Nowego Wiśnicza, Krakowa i Zakopanego na terenie Lwowa. W dniach 15-17 maja we Lwowie odbywa się II edycja projektu - plener plastyczny zorganizowany dla 18 uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu oraz Państwowego Liceum Plastycznego imienia Józefa Kluzy w Krakowie na temat architektury Lwowa z lat 1918-1939 to kontynuacja projektu edukacyjno-kulturalnego rozpoczętego w 2016 roku, kiedy to tematem przewodnim plenerów była lwowska secesja. Przewodnikiem po lwowskiej architekturze była dr Julia Bohdanova z Politechniki Lwowskiej oraz Jacek Tokarski z Wydawnictwa „Wysoki Zamek”.
Uczniowie szkół plastycznych, po zakończeniu wcześniejszej części projektu, na zajęciach w swoich szkołach kontynuowały prace nad przygotowaniem obrazów przedstawiających lwowską architekturę secesyjną. Efektem plenerów oraz zajęć szkolnych była poplenerowa wystawa prac, która miała miejsce w grudniu 2017 roku w Galerii Lamelli Śródmiejskiego Domu Kultury przy Małym Rynku w Krakowie. Na wystawie zostały zaprezentowane prace wykonane w różnych technikach – od ołówka i węgla przez piórko i akwarelę po olej na płótnie.
2016
7 grudnia 2016 roku Stowarzyszenie Willa Decjusza przy udziale merytorycznym województwa małopolskiego zorganizowało seminarium konserwatorskie zatytułowane Zachowanie i odnowa dziedzictwa kulturowego Karpat. Wydarzenie było tegoroczną edycją projektu o tej samej nazwie, który realizowany jest przez województwo w związku z zaangażowaniem samorządu w ochronę i opiekę nad zabytkami oraz współpracę międzynarodową z samorządowym krajem preszowskim, krajem żylińskim i obwodem lwowskim. Do tej pory odbyły się liczne warsztaty, dyskusje oraz spotkania środowiska konserwatorów dzieł sztuki i muzealników przeprowadzone w XVI-wiecznym kasztelu w Szymbarku. Również i tym razem miejscem spotkania stała się perła na Szlaku Renesansu w Małopolsce – Willa Decjusza.
Wśród blisko pięćdziesięciu uczestników spotkania nie zabrakło przedstawicieli samorządu, wojewódzkich instytucji kultury, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki, Polskiej Akademii Nauk oraz stowarzyszeń związanych programowo z upowszechnianiem kultury i sztuki – SARP, SHS i TPSP. Szczególnie ważna była obecność ośmioosobowej delegacji przedstawicieli sektora kultury z samorządowego kraju preszowskiego. Wygłoszone zostało jedenaście referatów poświęconych szeroko pojmowanej konserwacji zabytków. Podczas porannego panelu dyskusyjnego władze Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP poruszyły kwestie związane z kształceniem konserwatorów w murach krakowskiej Akademii oraz realizacją prac w budynkach na terenie województwa. Drugi temat stanowiła konserwacja muzealiów na przykładzie pieców kaflowych z kolekcji muzeów słowackich. Domknięciem pierwszej części było wystąpienie przedstawicielki Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie dotyczące współczesnej roli tradycyjnego rzemiosła i wiążącego się z tym zagadnieniem projektu RZEMIOSŁO 2.0 aktualnie prowadzonego przez instytucję.
W panelu popołudniowym dominowała tematyka związana z ochroną wartościowych założeń parkowych i ogrodowych. Dyrekcja Urzędu Ochrony Zabytków w Preszowie zaprezentowała kwestie prawne dotyczące omawianego zagadnienia w odniesieniu do różnych typów enklaw zieleni na Słowacji. Niemniej istotne okazały się spostrzeżenia wykładowców Politechniki Krakowskiej dotyczące konfrontacji teorii ochrony dziedzictwa ogrodowego z działaniami podejmowanymi przez służby konserwatorskie w Polsce, a także uwagi dotyczące projektowania architektonicznego w obrębie zabytkowych przestrzeni zielonych. Nie zabrakło studium konkretnego przypadku - historii rozwoju przestrzennego krakowskiego Ogrodu Botanicznego, którą przedstawił jego kierownik. Tradycyjnie zwrócono uwagę na problematykę konserwacji architektury drewnianej w oparciu o działania podjęte w skansenie w Starej Lubowli. Seminarium wzbogaciła prezentacja poświęcona atrakcyjności oferty kulturalnej i współpracy międzynarodowej omówiona przez dyrekcję Departamentu Kultury w samorządowym kraju preszowskim. Domknięcie spotkania stanowiło oprowadzanie konserwatorskie po Willi Decjusza wzbogacone wykładem na temat przemian stylowych obiektu na tle panoramy zjawisk artystycznych w Polsce.
Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmów z Filmoteki Małopolskiej poświęconych elementom, których ocalenie od zapomnienia leży w interesie społeczeństwa, a także aranżacja TwojaULica prezentująca przykłady uli kłodowych i figuralnych ze zbiorów Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Do tej pory obiekty eksponowano podczas wystawy Przejścia i powroty, pokazywanej w Krakowie, Berlinie i Marsylii. Uzupełnieniem projektu był materiał multimedialny poświęcony międzynarodowemu dialogowi kultury przygotowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Departament Kultury w samorządowym kraju preszowskim.
Podczas podsumowania seminarium dyrekcja Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przedstawiła plany kontynuacji projektu w 2017 roku. Jednocześnie podkreślono, że w nadchodzącym roku Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Interreg VA Polska–Słowacja 2014–2020 współpracujący z województwem małopolskim przewiduje zorganizowanie Forum poszukiwania partnerów w formie spotkania przedstawicieli polskich i słowackich instytucji, które rozważają udział w projektach transgranicznych.
Prezentacja wybranych dzieł sztuki oraz jej twórców ma na celu włączenie sztuki z Małopolski w europejski obieg kultury dając sposobność szerokiej publiczności do poznania tej sztuki. W ramach współpracy z francuskim regionem Rhone Alpes realizowany jest cykl projektów związanych z osobą Tadeusza Kantora.
W ramach prezentacji sztuki współczesnej zrealizowany został projekt pn. ARTYŚCI TEATRÓW – TRANSFER WIEDZY, TRANSFER IDEI
Pierwszym etapem projektu były międzynarodowe warsztaty teatralne, w których wzięli uczestnicy z Polski i Francji, odbyte w dniach 15-16 maja 2016 w Theatre de Asphodeles w Lyonie. Tematem warsztatów była twórczość Tadeusza Kantora w kontekście tradycji polskiego malarstwa XIX i XX. wieku. Następnym etapem było przygotowanie prezentacji spektaklu inspirowanego "Lekcjami mediolańskimi" Tadeusza Kantora. Była to kontynuacja naszej wspólnej pracy, odbytej w listopadzie 2015 w Theatre des Asphodeles w Lyonie, która zakończyła się pokazem powstałego w jej wyniku spektaklu "Lekcje mediolańskie. Hommage a Tadeusz Kantor".
W maju przygotowaliśmy nieco inną wersję od tej prezentowanej w listopadzie. Próby i końcowa prezentacja odbyła się MJC Monplaisir w Lyonie w dniach 16-17 maja 2016 w ramach festiwalu "Printemps d'Europe". Następnie w dniu 18 maja odbyliśmy spotkanie ewaluacyjne z francuskimi partnerami poświęcone podsumowaniu i projektu i planów dalszej współpracy na rok 2016 - 2017 (warsztaty i pokazy spektaklu "Lekcje mediolańskie" w Krakowie we wrześniu 2016, warsztaty i spektakle w Lyonie w 2016). W projekcie udział wzięło 8 uczestników z Polski i 8 uczestników z Francji. Zakwaterowanie uczestników z Polski miała miejsce w pokojach gościnnych Konsulatu Generalnego RP w Lyonie, który był jednym z partnerów projektu.
Od lipca do września 2016 roku we Lwowie odbyły się polsko-ukraińskie warsztaty konserwatorskie „Wspólnie dla ratowania piękna przeszłości”. Była to już piąta edycja przedsięwzięcia realizowanego w ramach współpracy województwa małopolskiego z obwodem lwowskim.
Warsztaty miały miejsce w kościele pojezuickim pw. śś. Piotra i Pawła we Lwowie, obecnie pełniącym funkcję greckokatolickiego kościoła garnizonowego. Brali w nich udział studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Nad realizacją projektu czuwali pedagodzy z ASP w Krakowie: dr Paweł Boliński oraz opiekunowie merytoryczni, rzeczoznawcy ministerstwa kultury: prof. dr Władysław Zalewski i prof. Edward Kosakowski.
Uczestnicy zostali zapoznani z wynikami badań konserwatorskich przeprowadzonych w ramach warsztatów w poprzednich latach. Rezultaty tych badań, jak również opracowane metody, zostały wypróbowane w praktyce na freskach sklepienia w prezbiterium. Dotyczyły one oczyszczania powierzchni, usuwania przemalówek, odsalania powierzchni malowideł oraz ich zabezpieczania. Uczestnicy warsztatów pod opieką prowadzących uczyli się stosowania tych opracowanych metod przy konserwacji polichromii. Dzięki tym ćwiczeniom udało się zabezpieczyć większość malowideł na sklepieniu w prezbiterium. Wykonano stabilizację podłoży z zapraw przez iniekcje podtynkową oraz wykonano uzupełnienia ubytków tynków. Dzięki temu procesowi udało się odsłonić i zabezpieczyć oryginalny fresk autorstwa Franciszka Eksteina z XVIII wieku.
Projekt zakłada udział przedstawicieli – artystów z Obwodu Lwowskiego w jednym z wydarzeń prezentując swoją ofertę kulturalną, zasoby dziedzictwa kulturowego m.in. tradycyjne metody pracy rzemieślników i utalentowanych twórców ludowych.
Przedsięwzięcie ma na celu podjęcie działań zmierzających do promowania i tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi talentów, rozwojowi profesjonalnej sztuki, pokazanie aktywnych działań przyczyniających się do umacniania tożsamości regionalnej. Spotkanie w Małopolsce przedstawicieli regionów partnerskich to możliwość poznania rozwiązań zastosowanych przez poszczególne podmioty, instytucje, możliwość wymiany doświadczeń w działaniach zmierzających do zachowania i promowania zawodów ginących i obyczajów.
W ramach planowanego na 2016 rok kolejnego etapu międzynarodowej współpracy pod hasłem: „Muzea bez granic” jest potrzymanie i dalsze rozwijanie partnerskich relacji instytucji zajmujących się ochroną i udostępnianiem dziedzictwa kulturowego, jakimi są zwłaszcza instytucje muzealne.
W obu regionach rola muzeów jest ważna i stanowi podstawę do współpracy w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych, wystawienniczych i zarządczych.
Atrakcyjne muzea w Małopolsce i Obwodzie Lwowskim powinny stwarzać spójny produkt w zakresie turystyki kulturowej oraz oferty kulturalnej. Warsztaty kreatywne muzealników z obu regionów partnerskich obejmą dyskusję nad tymi zagadnieniami.
Efektem spotkań będzie przede wszystkim wymiana „dobrych praktyk” i swego rodzaju forum dyskusji o potrzebach współczesnych muzeów i odbiorców a także poprawie jakości przestrzeni muzealnej i społecznym odbiorze muzeów, w tym zwłaszcza w Żółkwi na Ukrainie.
W dniach 16-17 maja we Lwowie odbyły się warsztaty artystyczne dla młodych artystów, podczas których uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytki secesyjne Lwowa z dr Julią Bohdanovą z Politechniki Lwowskiej oraz malować i rysować architekturę secesyjną Lwowa. Jeszcze w tym roku planowana jest wystawa prac powstałych podczas lwowskich warsztatów.
Inspiracją do organizacji warsztatów była przygotowana rok wcześniej wystawa.
Ekspozycja „Secesja we Lwowie” prezentuje niewielki ułamek jednego z najznakomitszych i dobrze zachowanych zespołów architektonicznych Europy Środkowo – Wschodniej z początku XX wieku. Zabytki te swoją unikalność zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską. Przykładem wyjątkowego charakteru tej architektury jest zdobnictwo zaczerpnięte ze stylu zakopiańskiego czy Huculszczyzny. Rozwiązania te są unikalne, występują tylko na terenie Galicji. Planuje się zaprezentowanie wystawy w innych miastach Obwodu Lwowskiego. Przedsięwzięcie to pozwoli zaprezentować ofertę kulturalną naszego regionu, prezentującą wspólne dziedzictwo kulturowe oraz przyczyni się do wymiany artystycznej i ożywienia kontaktów twórczych pomiędzy Małopolską i Obwodem Lwowskim.
"Secesja we Lwowie"
W 2014 roku został wydany w Krakowie znakomity album pod tytułem „Secesja we Lwowie”. W książce – albumie przedstawiono 53 obiekty, ponad 250 zdjęć, archiwalne ilustracje i plany Lwowa. Autorami tekstu są dwie znakomite badaczki: Żanna Komar (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie) i Julia Bogdanowa (Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej). Autorami większości zdjęć współczesnych są: Sergey Tarsov, Katarzyna Łoza, Oleksandr Novitsky i Jacek Tokarski.
W 2015 roku w Krakowie oraz we Lwowie zaprezentowana była wystawa ukazująca wybrane zabytki secesji lwowskiej. Lwowska secesja to jeden z najznakomitszych, dobrze zachowanych, a przy tym najmniej znanych zespołów architektonicznych Europy Środkowej z początku XX wieku. Unikatowe zabytki swą rangę artystyczną zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską, a przykładem wyjątkowego charakteru tej architektury jest zdobnictwo zaczerpnięte ze stylu zakopiańskiego czy Huculszczyzny.
W tym roku pod hasłem „Secesja we Lwowie – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne” zostali zaangażowani w działania uczniowie z Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu oraz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Województwo Małopolskie aktywnie wspiera sztukę współczesną w regionie. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Województwa prężne rozwijają się instytucje kulturalne tworzące sieć nowoczesnych ośrodków sztuki, które reprezentują kulturalną markę Małopolski.
Województwo Kluż jest od wielu lat partnerem Województwa Małopolskiego w wielu przedsięwzięciach. Prezentacja dzieł w Małopolsce to przedstawienie samego Klużu, miasta o najbardziej znaczącej historii kulturalnej w całej Transylwanii, będącego w ostatnich latach centrum kulturalnym Rumunii.
Sztuka współczesna – dialog artystów. MIHUŢ BOŞCU KAFCHIN | KAMIL KUKLA
Dwie równoległe, indywidualne wystawy – rumuńskiego artysty Mihuţa Boşcu Kafchina oraz związanego z Tarnowem i Krakowem Kamila Kukli, zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a regionem Cluj-Napoka (13 maja – 19 czerwca 2016).
Sztuka współczesna w Cluj stała się w ostatnich latach przedmiotem międzynarodowego zainteresowania. Przyciąga uwagę zarówno malarstwo tzw. szkoły z Cluj, ale też działające tu prężnie instytucje i organizacje, takie jak Tranzit czy zrzeszająca prywatne i niezależne galerie i pracownie artystyczne Paintbrush Factory (Fabrica de Pensule). Jednak inspiracją do projektu jest nie tylko międzynarodowy sukces młodszego pokolenia artystów z Cluj, ale też próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób najmłodsza generacja artystów konfrontuje się dzisiaj z medium malarskim, biorąc pod uwagę zarówno historyczne uwarunkowania tej dyscypliny jak i tradycje konceptualne w sztuce.
Wystawy Mihuta Boscu Kafchina oraz Kamila Kukli zostanły również włączone w program wydarzenia o nazwie „Małopolska scena artystyczna” realizowanego przez trzy instytucje partnerskie: Bunkier Sztuki w Krakowie, BWA Tarnów i BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, promujące artystów z regionu Małopolski, a także inicjujące dyskusję na temat mechanizmów wspierania, promowania i metodologii badawczych twórczości artystów najmłodszego pokolenia.
Celem zadania będzie omówienie realizacji wspólnego projektu, mającego za cel ułatwienie współpracy między władzami publicznymi i instytucji odpowiedzialnymi za zarzadzanie miastami historycznymi i kulturotwórczymi.
Omówienie realizacji wspólnego projektu, mającego za cel ułatwienie współpracy między władzami publicznymi i instytucji odpowiedzialnymi za zarządzanie miastami historycznymi i kulturotwórczymi, poprzez wymianę międzyregionalną doświadczeń i know-how zagadnień z zakresu: " rys historyczny", "osadnictwo, mieszkańcy i ich życie", „koloryt miasta”, „problemy restauracji", " itp. W tym kontekście siec´ partnerstwo między miastami obu regionów, zwłaszcza, będzie miała na celu wypracowanie zintegrowanych i innowacyjnych strategii dla historycznych krajobrazów miejskich.
Głównym zadaniem projektu stanie się wymiana poglądów, doświadczeń i koncepcji ułatwienie znalezienia właściwej równowagi między zachowaniem architektonicznego dziedzictwa kulturowego, a zrównoważonym, wytrzymującym próbę czasu, rozwojem społeczno-ekonomicznym miast historycznych, tak, by wzmocnić´ ich atrakcyjność´ i konkurencyjność´. W roku 2016 planowane są działania związane z umocnieniem formalno – prawnym partnerstw (Polska-Chorwacja-Słowacja) oraz przygotowaniem i złożeniem wniosku aplikacyjnego do Programu Europa Środkowa w przypadku ogłoszenia naboru.
Festiwal Partnerstwa we Lwowie
Na scenie letniej ustawionej na Rynku lwowskiej starówki co roku występują polskie i ukraińskie zespoły muzyczne. Od 2012 roku swoje wizytówki kulturalne prezentują Kraków, Lublin, Przemyśl, Wrocław, województwa lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i warmińsko-mazurskie oraz inne miasta i regiony. Oprócz występów na lwowskim Rynku odbywają się także inne wydarzenia kulturalne festiwalu, między innymi spektakle, prezentacje multimedialne z regionów, wystawy.
Organizowany co roku Festiwal Partnerstwa jest projektem potwierdzającym współpracę Lwowa z regionami i miastami partnerskimi.
W dniu 3 września 2016 na Rynku we Lwowie Małopolskę reprezentował zespół Serencza, który wykonał tradycyjne pieśni łemkowskie z Beskidów oraz polskie pieśni ludowe z regionu Karpat. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła zespół brawami, po których Serencza dwukrotnie wystąpiła na bis.