Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Michał PAX Bukowski

Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali

Jan Paweł II

Michał Bukowski, balansuje na krawężniku

Doświadczyłem kłamstwa, nieczystości, oszustwa, blanciki, fajki, uzależnienia. Przeżyłem osobiste dno. Jako nastolatek myślałem, że wierzyć w Pana Boga można na własnych zasadach, biorę co mi pasuje.

Jan Paweł II był jedną z najsłynniejszych osób na świecie i dziwne byłoby, gdybym jeszcze przed moją zmianą powiedział, że go nie znałem. Jest w historii Polski kimś bardzo ważnym. Znam go, od kiedy byłem mały. Ale teraz różnica jest taka, że kiedyś niewiele dla mnie znaczył. Nie, nie dosłownie. Myślę, że jak byłem szczylem to myślałem o tym, że jest wielki, że robi niesamowite rzeczy dla całego świata, a świat go słucha i on się liczy dla innych. Sam jako 8-latek byłem zaskoczony swoja reakcją, kiedy włączyłem u babci telewizor. Latałem po kanałach, a na jednym z nich przemawiał Jan Paweł II. W pierwszym odruchu pomyślałem, że po co go słuchać. Przyciskałem na pilocie dalej, ale w pewnym momencie, wróciłem do przemówienia. Chyba niewiele z niego rozumiałem, ale poczułem jego siłę i charyzmę.  Miałem wrażenie, że jest to ktoś wielki. Nie pamiętam jego słów, ale pamiętam, że słuchałem. Coś mnie do niego przyciągało.

Jego śmierć, a miałem wtedy 10 lat, to moment kiedy zrozumiałem, że to jedyna osoba w naszej współczesnej historii, która potrafi zjednoczyć Polaków.
Ale dla mnie, tak osobiście zaczął się liczyć dużo później. To było wtedy, kiedy stałem się prawdziwym katolem. Pod wpływem pewnych sytuacji radyklanie zmieniłem swoje życie.  Rozstałem się z dziewczyną, z uzależnieniami, z grzechem. Odczułem obecność Boga i zrozumiałem, że w życiu powołuje mnie do czegoś innego.

Tak jestem showmenem, marzyłem, żeby występować przed publicznością i teraz swój talent i gadkę wykorzystuję do ewangelizacji. Zaufałem Panu Bogu. Prowadzę w TVP Studio Raban, program dla młodzieży. Jeden z nich był poświęcony osobie Jana Pawła II. Tak na dobrą sprawę dopiero kiedy się do niego przygotowywałem, po raz pierwszy zacząłem czytać więcej o papieżu. Teraz wiem, że nawet teraz mógłby być autorytetem dla młodych. Dlaczego? Wystarczy tylko jeden jego cytat: „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”. Jak dla mnie to wystarczy.

Michał PAX Bukowski
Ma 27 lat. Jest mężem i tatą małego Ignacego. Jest liderem hip-hopowego zespołu chrześcijańskiego Muode Koty. Prowadzi w internecie program dla młodych Studio Raban. Kilka lat temu nastąpił przełom w jego życiu. Jak sam żartobliwie mówi został katolem i daje świadectwo wiary w wystąpieniach publicznych czy spotkaniach z młodzieżą.