Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Święty Jan Paweł II Patronem Małopolski

22 października 2020 roku ogłoszono św. Jana Pawła II Patronem Małopolski. Stało się tak dzięki decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 5 października 2020 roku, potwierdzonej specjalnym dekretem. To była niezwykła wiadomość dla wszystkich Małopolan! Stało się tak dzięki wspólnym staraniom Metropolity Krakowskiego i władz Województwa Małopolskiego.

Taka decyzja to potwierdzenie silnych związków, jakie do końca życia łączyły Papieża Polaka
z Małopolską i jej mieszkańcami, z miejscem, w którym kształtowała się Jego osobowość, życiowa postawa, a szczególnie szacunek do każdego człowieka.

Na żółtym tle postać Jana Pawła II oraz napis Malopolska i Święty Jan Paweł II patronem MałopolskiAutor zdjęcia użytego na grafice: Grzegorz Gałązka

Małopolska zyskała swojego patrona w roku 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jubileuszu 100-lecia urodzin Papieża Polaka i 15. rocznicy Jego śmierci. To dla nas szczególny znak, który niesie nadzieję, że Jego życie i działalność mogą dzisiaj łączyć wszystkich Małopolan niezależnie od poglądów, wyznania, czy tradycji, do których się odwołujemy.

Święty Jan Paweł II : Patron Małopolski

Święty Jan Paweł II : Patron Małopolski

Historia Papieża Polaka jest nierozerwalnie związana z Małopolską. To tu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przyszedł na świat. Tu jako skromny ksiądz z Krakowa rozpoczynał swoją kapłańską posługę, która miała zaprowadzić Go aż do Stolicy Piotrowej. Wreszcie tutaj znajdowały się bliskie Mu miejsca, do których później już jako Papież często wracał – ukochane Tatry, Sanktuarium Pasyjno- Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, czy adres na zawsze już związany z Jego postacią – Franciszkańska 3 w Krakowie.

Zdjęcie przedstawiające papieża
fot. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

W 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, która dla wszystkich Małopolan była wyjątkowym momentem. Okazją do wspominania bliskiej nam postaci oraz powrotu do przesłań i nauk towarzyszących pielgrzymkom papieskim. To wspólne świętowanie nabrało szczególnego znaczenia ze względu na epidemię koronawirusa. Pokazało naszą solidarność i siłę wspólnoty, a także skłaniało do refleksji nad wartościami duchowymi.
Małopolska przygotowała z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka szereg wydarzeń w tym m.in. hymn obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II:  „Nie zastąpi Ciebie nikt” (Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie).

Nie zastąpi Ciebie nikt - Moś, Osińska, Rubiś, Cugowski, Piekarczyk, Ziółko [Lipko, Dutkiewicz]

Nie zastąpi Ciebie nikt - Moś, Osińska, Rubiś, Cugowski, Piekarczyk, Ziółko [Lipko, Dutkiewicz]