Święto Małopolski 2023 - zaplanujcie ten czas z nami i zobaczcie jak dużo radości daje Małopolska!
Z okazji Święta Małopolski zapraszamy wszystkich Małopolan oraz odwiedzających nasz region Gości na ogólnodostępną prawdziwie ODLOTOWĄ i energetyzującą IMPREZĘ PLENEROWĄ, która odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
W nawiązaniu do zbliżających się Igrzysk Europejskich, których gospodarzem jest Województwo Małopolskie, przygotowaliśmy wspaniałe sportowe atrakcje grę terenową, gdzie spróbujecie swoich sił m.in. w kajakarstwie, badmintonie, koszykówce, kolarstwie. Zapraszamy na pokazy street workoutu, breakingu i cheerlederek. Będą także strefy aktywności i radości dla dzieci oraz stanowiska gdzie nauczymy Was dbać o swoje zdrowie. A żeby nie było za mało to dorzucimy jeszcze blender bike, fotobudkę 360 stopni, wspinaczkę z GOPR’owcami i pokazy psów ratowniczych! To wszystko w rytm muzyki i z pysznym jedzeniem w strefie gastronomicznej.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert GWIAZDY WIECZORU – Sylwii Grzeszczak!
W tym dniu zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz wstęp na imprezę plenerową jest bezpłatny.
Zbiórka charytatywna dla Łukaszka
Podczas Święta Małopolski będzie prowadzona zbiórka charytatywna na rzecz chorego Łukaszka, Małopolanina, na którego leczenie potrzeba bardzo dużo środków.
Chłopczyk urodził się z wadą serca, z niepracującą prawą nerką i bez kości promieniowej prawej rączki. Zbierane środki są niezbędne do przeprowadzenia koniecznych operacji. Zbiórki na rzecz chłopca są prowadzone począwszy od jego narodzin na różne sposoby, aczkolwiek środków jest w dalszym ciągu niewystarczająca ilość, a czas gra zdecydowanie na niekorzyść dla Łukaszka. Na zebranie brakującej kwoty mamy czas do 30 czerwca.
Więcej informacji na stronie internetowej zbiórki.
Pomoc finansowa dla dziecka w postaci gotówki zbierana jest do puszek - tytuł zbiórki krótkoterminowej POMOC DLA ŁUKASZKA – numer zbiórki 2022/5372/KS.
PARTNERZY WYDARZENIA
Szpital posiada jeden z trzech największych w kraju Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej. Rehabilitacja oddechowa odbywa się według szkoły prof. dr hab. n. med. Romana Nowobilskiego - pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły cieszy się stałym zainteresowaniem pacjentów z całej Polski.
Podczas Święta Małopolski odwiedzający stoisko szpitala będą mogli skorzystać z:
- porad rehabilitacyjnych udzielanych przez fizjoterapeutów,
- porad pielęgniarskich,
- badań spirometrycznych,
- pomiaru ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiaru poziomu glukozy,
- pomiaru saturacji,
- porad fizjoterapeutycznych z zakresu pulmonologii, ortopedii, neurologii, reumatologii, fizykoterapii, krioterapii ogólnoustrojowej/ miejscowej dotyczące m.in.:
- astmy, POCHP, przewlekłych zapaleń oskrzeli, problemów z oddychaniem,
- bólów kręgosłupa i stawów, wszelkich urazów, skręceń, złamań,
- stanów po operacjach, artroskopiach, rekonstrukcjach więzadeł,
- ostrogi piętowej, łokcia tenisisty/ golfisty, ciaśni nadgarstka, bolesnego barku,
- dyskopatii, rwy kulszowej udowej i barkowej,
- wady postawy ciała, asymetrii napięcia mięśniowego, porażenia.
- wskazówek oraz nauki ćwiczeń oddechowych, ogólnousprawniających, relaksacyjnych, wzmacniających, rozluźniających, izometrycznych oraz ergonomii czynności dnia codziennego,
- masażu wibracyjnego, kamizelki wibracyjnej, szyny do ćwiczeń biernych ciągłych stawu biodrowego i kolanowego oraz testu marszowego.
Cogiteon zajmuje się popularyzacją wiedzy w formie doświadczeń naukowych. Siedziba centrum powstaje w krakowskich Czyżynach, przy al. Bora-Komorowskiego, a jej otwarcie planowane jest na 2023 rok. Sercem obiektu będzie interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” z ponad setką urządzeń. W budynku będzie też 6 pracowni, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, przyrody, a w Laboratorium Smaków… pieczenia i gotowania. Na dachu będzie pierwszy w Krakowie spacerowy ogród, a obok 2-hekatowy park z placem zabaw. Cogiteon jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego.
W trakcie wydarzenia edukatorzy zaprezentują szereg doświadczeń dla dzieci i młodzieży. Zadamy szereg pytań:
Co może nam się przydać podczas wyprawy na inną planetę?
Coś wisi w powietrzu? Ale co?! I komu to potrzebne?
Ogień czy woda?
i wspólnie znajdziemy odpowiedzi.
Muzeum jest wielooddziałową instytucją kultury, wielodziałową z głównymi działami kolekcjonerskimi: etnograficzno-historycznym, przyrodniczym, sztuki oraz specjalistyczną biblioteką i archiwum.
W dziale etnograficznym do najcenniejszych należą najstarsze, pozyskane na Podhalu, zbiory prywatnych kolekcjonerów – Marii i Bronisława Dembowskich, Róży i Adama Krasińskich i Zygmunta Gnatowskiego, a także zbiór obrazów na szkle z XVIII i XIX w., kolekcje rzeźby ludowej i podhalańskiego stroju ludowego. Najważniejszymi w zbiorach sztuki są: kolekcje pejzażu tatrzańskiego, rzeźby, stylu zakopiańskiego oraz prace Władysława Hasiora, eksponowane w jego autorskiej galerii.
Zaczątek zbiorów Muzeum Tatrzańskiego stanowiły zbiory przyrodnicze – 351 okazów ptaków i 54 okazy ssaków, zakupione od leśniczego i preparatora, Antoniego Kocyana, a także zielnik mchów i roślin naczyniowych oraz kolekcja skał tatrzańskich – dar Tytusa Chałubińskiego. Uzupełnieniem zielnika mchów był cenny księgozbiór dzieł krajowych i obcojęzycznych z dziedziny briologii (nauki o mchach), ofiarowany Muzeum przez spadkobierców Chałubińskiego. Od 1888 roku ilość okazów zoologicznych, botanicznych i geologicznych sukcesywnie się powiększała, obecnie liczy ok. 71000 obiektów. Zbiory te od lat służą pracom badawczym różnych specjalności.
Instytucja oświatowa, która łączy tradycję z nowoczesnością. Biblioteka wspomaga proces kształcenia oraz doskonalenia nauczycieli, a także prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży. Mimo, że jest biblioteką o statusie naukowym, każdy może korzystać z jej zbiorów i usług.
Podczas Święta Małopolski odwiedzający jej stoisko będą mogli posłuchać opowieści z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, zaprogramować roboty Ozoboty, wziąć udział w bibliotecznych quizach, zagrać w gry planszowe ze zbiorów biblioteki oraz zatopić się w wirtualny świat przy pomocy gogli Oculus.
Lotna Czytelnia to projekt, który wystartował w sierpniu 2013 r. i od tego czasu systematycznie, co roku jest kontynuowany w okresie wiosenno-letnim.
Charakterystyczny rower cargo, wypełniony książkami, krąży po Plantach od początku czerwca do końca września (każda słoneczna środa w godz. 17-19), zachęcając odpoczywających tam ludzi do czytania na świeżym powietrzu.
Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), do roweru (jeśli akurat nas spotkasz), bądź przekazać komuś innemu.
W skład zespołu wchodzą:
- Szkoła policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych nr 3 im. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie
- Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie
Szkoła policealna o profilu medyczno-społecznym kształci bezpłatnie w zawodach asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, opiekun dziecięcy, technik sterylizacji medycznej, ortoptysta, protetyk słuchu, technik optyk i terapeuta zajęciowy.
Są to zawody służące drugiemu człowiekowi zgodnie z misją szkoły: „Nauka w trosce o zdrowie i życie”.
Odwiedzający stoisko zespołu będą mogli wziąć udział w:
- warsztatach artystycznych dla dzieci (warsztaty origami, zabawy plastyczne, modelowanie balonów, malowanie twarzy, bańki mydlane),
- profilaktyce narządu słuchu – badaniu otoskopowym ucha oraz uzyskać poradę w zakresie profilaktyki narządu słuchu.
WYSTĄPIĄ
Grupa w, której skład wchodzą jedni z najlepszych tancerzy break'a w kraju! To prawdziwi pasjonaci, którzy od wielu lat przekazują swoją wiedzę i zajawkę młodym pokoleniom. Organizują zajęcia taneczne, warsztaty, obozy breakdance dla dzieci i młodzieży, na których dzielą się swoją pasją oraz rozwijają umiejętności podopiecznych.
Misja: "Ratowanie życia człowieka przy współpracy z psami poszukiwawczymi!"
Obecnie, po reaktywacji, to niespełna 5 – letnia grupa medyków, nawigatorów, przewodników psów i osób dopiero rozpoczynających działanie dla jednostki i szukających swojego miejsca w Grupie, których priorytetem jest pomoc i ratowanie życia osób zaginionych lub uwięzionych w trudno dostępnym terenie, w miejscach katastrof budowlanych czy w masowych wypadkach komunikacyjnych. Bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia, członkowie Grupy są zawsze gotowi do udziału w akcjach ratujących ludzkie życie i zdrowie.
Grupa Ratownictwa Specjalnego działa głównie na terenie województwa małopolskiego, ale włącza się także w akcje na terenie innych województw, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Jednostkę w Nowym Sączu tworzy obecnie 33 strażaków ratowników oraz 13 psów poszukiwawczych w trakcie szkolenia, dla których syrena alarmowa jest niejednokrotnie ważniejsza niż praca, odpoczynek czy rodzina.
Oprócz ratowania życia, Grupa prowadzi także działalność szkoleniową, organizując oraz uczestnicząc w manewrach, eventach i przystępując do programów edukacyjnych. Uczą pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo – oddechowej, korzystania z urządzeń AED, pokazują jak wygląda praca psa poszukiwawczego i jego współpraca z przewodnikiem. Dużą wagę przywiązują do szkolenia, zwłaszcza dzieci. jak radzić sobie gdy się zgubimy i jak skutecznie wezwać pomoc.
Ciekawostka: Psy poszukiwawcze
Podstawą działania Grupy są czworonożni ratownicy. To dzięki ich węchowi, sprawności oraz wyuczonej zdolności lokalizacji i oznaczania poszkodowanych poprzez szczekanie, poszukiwania przebiegają szybciej i zdecydowanie skuteczniej. Jeden psi ratownik podczas poszukiwań jest w stanie wykonać tę samą pracę co 25-30 strażaków, niejednokrotnie w krótszym czasie. Praca psów ratowniczych z przewodnikami w połączeniu z pracą medyków i nawigatorów oraz użyciem nowoczesnych technologii to trio idealne.
Kapela Ciupaga to grupa przyjaciół których połączyła miłość do muzyki góralskiej. Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi. Aktualnie zespół ma na swoim koncie również autorskie piosenki. Wielką zaletą wszystkich członków kapeli jest żywiołowe i radosne przekazywanie muzyki, które udziela się słuchaczom.
Klimat muzyki wspiera bogate instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonu i kontrabasu pojawiają się cymbały i altówka węgierskie, cajon oraz tzw. przeszkadzajki. Zespół wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Występował na estradach słowackich, czeskich, holenderskich, angielskich, austryjackich, gruzińskich, ormiańskich. W swoim dorobku posiada trzy płyty. Łącznie zagrał około 300 koncertów, przy czym najdalszy w Erewaniu- stolicy Armenii. Liczba członków kapeli wzrastała wraz ze wzbogacaniem instrumentarium. Zespół istnieję od 2005 roku.
Rok 2023 będzie rokiem premier i nowości od VHS, którzy planują namieszać na polskiej scenie muzycznej. Pierwszą odsłoną i wprowadzeniem był utwór „Na marne”, który dostępny jest we wszystkich serwisach cyfrowych. Podczas koncertu na NEXT FEST 2023 w Poznaniu można było usłyszeć już kilka przedpremierowych piosenek, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące.
Koncert VHS zapewnił publiczności skok w czasie, podczas którego Blue Note wypełniły brzmienia rodem z lat 90. i 00. Nie zabrakło kolorowych ortalionów, a na setliście pojawił się nawet cover utworu Obywatela G. C. Jednak to nie muzyka ani klimat kultowego okresu skradły serce widowni, a charyzma wokalisty, który swoją sceniczną prezencją rozgrzał pełny wówczas klub. - Julia Kanas, Radio Meteor (Pełna treść wywiadu)
VHS reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną, trudno jest jednak precyzyjnie określić ich muzyczną przynależność, a to dlatego, że balansują na pograniczu wielu gatunków. Starają się znaleźć kompromis pomiędzy klasycznymi inspiracjami a tym co nowe i świeże. Ich twórczość charakteryzuje uniwersalność i przebojowość, która oparta jest na niebywałej, jak na ich młody wiek, muzycznej intuicji. Na swoim koncie mają wydany utwór „Bez słów”, który powstał we współpracy z Olkiem Świerkotem.
Skład zespołu:
- Maciej Rembikowski - wokal / gitara
- Jan Rembikowski – bas / instrumenty klawiszowe
- Artur Bobak - trąbka / gitara / syntezator
- Tymoteusz Słomiański - perkusja
Zespół powstał w 2003 roku i od 20 lat stanowi wizytówkę kulturalną regionu tarnowskiego, biorąc udział w rywalizacji na szczeblu powiatu, województwa, całego kraju a także poza jego granicami. Na koncie drużyny znajduje się kilkanaście tytułów Mistrza Polski w różnych kategoriach tanecznych i akrobatycznych. Zawodniczki tego zespołu wielokrotnie uzyskiwały nominację do kadry narodowej oraz reprezentowały Polskę na arenie międzynarodowej.
Największe sukcesy to między innymi zdobyty w 2023 roku brązowy medal na Mistrzostwach Świata ICU World Cheerleading Championship Orlando USA oraz srebrny medal na Mistrzostwach Europy Cheerleaders - European Cheerleading Championships w Grecji.
Drużynę tworzy grupa przyjaciół, która wydaje się, że łamie grawitację! Wszystko co robią oparte jest o własną masę ciała! Elementy, które można zauważyć na ich występach to stanie na jednej ręce, ludzka flaga oraz niesamowite akrobacje, które wykonują w powietrzu, aż 3 metry nad ziemią! Posiadają za sobą ponad 200 realizacji i wiele lat praktyki. Występowali między innymi na największych targach sportowych w Europie! Dzielili scenę z Mariuszem Pudzianowskim na największych targach sportowych w Polsce! Wykonywali także pokaz swoich umiejętności bezpośrednio przed zapowiedzią i koncertem Sławomira. Są jedną z nielicznych drużyn, które zajmują się pokazami Street Workout w Europie!
- Oficjalna strona internetowa
- media społecznościowe: @st8workout
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Słynąca z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na pianinie, których połączenie z wielką gracją i niebywałą łatwością przekuwa w kolejne hity.
Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już w wieku pięciu lat. Zadebiutowała w programie „Od przedszkola do Opola”, gdzie wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”. Krótko po tym Sylwia rozpoczęła naukę na pianinie, którą kontynuowała w kolejnych szkołach muzycznych, a zakończyła dyplomem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu.
Pierwszym istotnym przełomem w karierze Sylwii był rok 2004, kiedy zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. Zaledwie rok później otrzymała główną nagrodę w konkursie poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla.
W 2008 roku wydała swój debiutancki album „Ona i On”. Znajdujące się na krążku „Co z nami będzie?”, „Mijamy się” oraz „Nowe szanse” błyskawicznie podbiły serca publiczności, wspinając się na szczyty list przebojów najważniejszych rozgłośni radiowych w kraju, takich jak RMF FM, Radio ZET czy Radio Eska.
Autorka jeszcze takich hitów jak: ”Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Tamta dziewczyna”, „Księżniczka”, „Pożyczony”, „Flirt”, „Karuzela” i wielu innych J
GRA TERENOWA
Akademia Badmintona Kraków została utworzona w 2017 r. z pasji do badmintona przez Zbigniewa Jasiulewicza i Tomasza Urbanika – byłych wyczynowych zawodników, obecnie trenerów z Międzynarodowym Certyfikatem Światowej Federacji BWF. Prowadzi działalność w zakresie szkolenia i nauki badmintona dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dorosłych jak i dzieci.
Klub skupia swoją działalność na promocję badmintona, oraz sportowego trybu życia. Oprócz codziennych treningów organizuje cykliczne turnieje, ligi, obozy sportowe, półkolonie dla dzieci, eventy dla firm.
Mimo krótkiej, bo 6-letniej działalności akademii, klub może pochwalić wieloma medalami swoich wychowanków z Mistrzostw Polski, turniejów krajowych i międzynarodowych w różnych kategoriach wiekowych.
Akademia Badmintona Kraków współpracuje z Fame Sport Club przy ul. Dekerta 21 - to tam można spróbować swoich sił i sprawdzić jak ciekawą propozycją jest ta najszybsza gra rakietowa na świecie. Akademia prowadzi także treningi w szkołach nr 135, 149 w Krakowie.
Działalność Kolejowego Klubu Wodnego 1929 Kraków nawiązuję do pięknych tradycji i bogatego dorobku polskiego kajakarstwa. To tu pod Wawelem w roku 1928 przedstawiciele Krakowa organizowali Polski Związek Kajakowy. Tak powstawało polskie kajakarstwo, dyscyplina olimpijska, duma polskiego sportu. Pomimo, że prawny byt Klubu rozpoczął się w 1957 r., jego historia sięga okresu przedwojennego, do czego nawiązuje data 1929. Od początku istnienia, Klub miał najlepszą bazę w Krakowie, którą niestety systematycznie niszczyły kolejne powodzie. Pielęgnował przede wszystkim tradycje turystyczne, a szczególne sukcesy odnosił na trasie Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu gdzie do dnia dzisiejszego nie daje szans konkurencji, przywożąc już po raz dwudziesty trzeci „Kryształowy Puchar Dunajca”.
Obecnie Kolejowy Klub Wodny 1929 to jeden z czołowych klubów kajakowych w Polsce. W 2022 roku zawodnicy KKW-29 zdobyli najwyższe lokaty na najważniejszych zawodach krajowych i międzynarodowych. Alex Borucki - Wicemistrz Świata Juniorów w kajakowej dwójce na dystansie 500 m oraz Adrianna Kąkol - Mistrzyni Świata i Europy w K-4 500 m. Wynik Adrianny i jej koleżanek z osady K-4 zapisały się tłustym drukiem na kartach historii polskiego kajakarstwa. Ponadto co roku zawodnicy KKW-29 wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Trenerem sekcji kajakowej od ponad 30 lat jest Bogusław Biros, to pod jego okiem zawodnicy odnoszą największe sukcesy w historii Klubu.
Za cel nadrzędny Kolejowy Klub Wodny 1929 stawia sobie propagowanie alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do podwyższania swojej sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych poprzez dyscyplinę, jaką jest kajakarstwo.
Opis stoiska: Rower treningowy z multimedialną aplikacją pozwalająca na przejazdy fragmentami tras Velo Dunajec i Wiślanej Trasy Rowerowej.
Szkoła Gortata Kraków to szkoła stwarzająca możliwość łączenia edukacji z profesjonalnym sportem. Kładzie ogromny nacisk na edukację, która musi iść w parze ze sportem, a także na wychowanie młodych ludzi i przygotowanie ich do dorosłego życia.
Działa od września 2015 roku. Uczy i trenuje w niej blisko 300 uczniów!
Założycielem i Patronem Szkoły jest Marcin Gortat. Od września 2018 szkoła mieści się na os. Kościuszkowskim 2A, gdzie ma pełne zaplecze edukacyjne oraz skromną bazę sportową, którą nieustannie rozwija.
Uczniowie Szkoły trenują na najlepszych dostępnych obiektach zewnętrznych – w małej hali Tauron Areny, w nowoczesnych halach na os. Wysokim (3 LO), os. Słonecznym (SP 105), w Parku Wodnym, w Fame Sporcie czy w siłowni McFit.
Szkoła prowadzi także szkolenie mistrzostwa sportowego na poziomie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego (klasy 1-3/1-4) w wielu dyscyplinach zespołowych i indywidualnych, m.in. koszykówka, siatkówka, piłka nożna, rugby, badminton.
KS Płaszowianka
Na stoisku możliwość:
- strzelania do tarcz;
- ćwiczeń pod okiem profesjonalistów z KS Płaszowianka.
Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego
Na stoisku możliwość:
- rozegranie meczu tenisa stołowego;
- ćwiczenia z profesjonalnym robotem wyrzucającym piłki.
Grupa Krynicka GOPR jest jedną z 7 grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zadaniami GOPR są m.in.
- wykonywanie działalności ratowniczej w górach, na zorganizowanych terenach narciarskich i na innych zorganizowanych obszarach aktywności sportowo-rekreacyjnych,
- pomoc przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof,
- doskonalenie i rozwijanie ratownictwa górskiego,
- propagowanie i prowadzenie działalności i profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa w górach,
- ochrona środowiska naturalnego.
Grupa Krynicka GOPR pełni swoje zadania na terenie Beskidu Sądeckiego oraz zachodniej części Beskidu Niskiego.
Podczas Święta Małopolski, uczestnicy będą mogli skorzystać z pneumatycznej ścianki wspinaczkowej, a także zapoznać się ze sprzętem, którym dysponuje Grupa Krynicka GOPR.
Dodatkowo przez cały miesiąc czerwiec nasze Instytucje przygotowały liczne wydarzenia, spektakle, koncerty i eventy, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Informacje odnośnie wszystkich atrakcji / Wykonawców oraz kalendarium obchodów Święta Małopolski 2023 znajdziecie poniżej.
Data wydarzenia: 6 czerwca
Nazwa wydarzenia: Maraton Czytania Dzieciom
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, ul. Nowy Świat 30, 33-100 Tarnów
Opis wydarzenia: Akcja organizowana w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, którego hasło brzmi: „Książka to ogród”. Podczas wydarzenia zaproszeni goście będą czytać fragmenty książek dla dzieci i opowiadać o swoich wykonywanych zawodach oraz pasjach. Adresatem maratonu są przedszkolaki i młodsi uczniowie szkół podstawowych z Tarnowa i regionu.
Wykonawcy: Zaproszeni goście
Ważne informacje: czas trwania: ok. 3 godz.
Więcej informacji: www.bpt.edu.pl
Data wydarzenia: 13 czerwca
Nazwa wydarzenia: Akcja „Pomóż nam uwolnić książki!”
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, ul. Nowy Świat 30, 33-100 Tarnów
Opis wydarzenia: Zajrzyj na swoją półkę z książkami, może któraś z nich już od dawna leży zakurzona i wiesz, że już do niej nie wrócisz… Przyjdź do naszej biblioteki! Uwolnij swoją książkę i sprawdź, czy na naszych półkach bookcrossingowych znajdziesz coś dla siebie.
Więcej informacji: www.bpt.edu.pl
Data wydarzenia: 21 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: „Latawce do Wolności” – Konkurs o Puchar Odlotowej Biblioteki Pedagogicznej połączony z grami i animacjami terenowymi
Miejsce wydarzenia: Park Strzelecki w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 39a, 33-100 Tarnów
Opis wydarzenia: Kilka patyków, trochę papieru i sznurek – tak niewiele potrzeba, by stworzyć latawiec. Jeśli dodamy do tego trochę szaleństwa i wyobraźni, nasze dzieło stanie się czymś więcej… będzie prawdziwą Niesamowitą Machiną Szybującą! Ideą konkursu jest wykonanie latawców symbolizujących pokój oraz solidarność z Ukrainą broniącą swojej niepodległości. Skierowany jest do wszystkich uczniów klas tarnowskich szkół podstawowych a w szczególności do tych, w których uczą się również dzieci z Ukrainy.
Wykonawcy: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Agencja Artystyczna E-muz.
Ważne informacje: czas trwania: ok. 2-3 godz.
Więcej informacji: www.bpt.edu.pl
Data wydarzenia: 24 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: VI rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”
Miejsce wydarzenia: Lasy Wierzchosławickie
Opis wydarzenia: Jest to akcja o zasięgu ogólnopolskim, której podstawowym celem jest promocja aktywnego wypoczynku i zwiedzania okolic w gronie bibliotekarzy, miłośników książek i czytelników.
Więcej informacji: www.bpt.edu.pl
Ważne informacje: czas trwania ok. 5-6 godz.
Rezerwacja: obowiązują zapisy na stronie internetowej biblioteki
Data wydarzenia: 16 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Bajka o soli
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Filia w Bochni
Opis wydarzenia: Zajęcia dydaktyczne związane z historią Bochni (dla uczniów klas 1-3)
Wykonawcy: nauczyciele BP w Tarnowie Filia w Bochni
Rezerwacja: obowiązują zapisy (tel. 14/ 612 33 54)
Data wydarzenia: 12 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Krakowskie legendy
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Bochni
Opis wydarzenia: Nasze kaligrafowanie z okazji czerwcowego Święta Małopolski zaczniemy od Krakowa. Prezentujemy książki dla dużych i małych Czytelników na temat miasta i jego sławnych mieszkańców. Prezentujemy też pasjonującą rodzinną grę Kod Krakowa. Świętujcie z nami! Zajęcia dla uczniów klas trzecich.
Wykonawcy: nauczyciele BP w Tarnowie Filia w Bochni
Ważne informacje: bezpłatne
Rezerwacja: nie
Data wydarzenia: 14 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Miejska gra terenowa
Miejsce wydarzenia: nauczyciele BP w Tarnowie Filia w Bochni we współpracy z nauczycielami bocheńskich szkół
Opis wydarzenia: Impreza plenerowa tematycznie związana z historią Bochni (dla starszych uczniów klas podstawowych)
Wykonawcy: nauczyciele BP w Tarnowie Filia w Bochni we współpracy z nauczycielami bocheńskich szkół
Ważne informacje: współpraca planowana z konkretnymi szkołami
Data wydarzenia: 2 czerwca 2023 r. do 2 lipca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Wystawa fotografii Jana Musiała i Marka Kołdrasa „Moja Uszwica”.
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku, ul. Piastowska 2B.
Opis wydarzenia: Wystawa poświęcona pięknu, zmianom i zagrożeniom najważniejszej dla Brzeska rzeki Uszwicy
Wykonawcy: Jan Musiał i Marek Kołdras
Program: oprowadzanie gości według zgłoszeń
Więcej informacji: www.bpt.edu.pl
Ważne informacje: bezpłatne
Rezerwacja: (tak, kontakt w sprawie rezerwacji - 14/ 663 06 60, adres www.bpt.edu.pl)
Data wydarzenia: 14 czerwca 2023 r., godz. 9:30
Nazwa wydarzenia: Zajęcia edukacyjne z przedszkolakami „Podwodny Świat”
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku
Opis wydarzenia: Rozmowa z dziećmi i warsztaty plastyczne o życiu pod wodą, zwłaszcza o naszej rzece Uszwicy
Wykonawcy: Aneta Kura i Teresa Stanczykiewicz
Program: „Bajka o Wiśle” w teatrzyku Kamishibai, warsztaty plastyczne tworzenia rzeki na folii.
Ważne informacje: bezpłatne
Rezerwacja: po wcześniejszym umówieniu z przedszkolem
Data wydarzenia: 17 czerwca 2023, godz.10:00 do 15:00
Nazwa wydarzenia: Odjazdowy Bibliotekarz - WODA
Miejsce wydarzenia: Brzesko - Jodłówka
Opis wydarzenia: X rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz pod hasłem WODA, poświęcony uwrażliwieniu mieszkańców Brzeska na problemy związane ze znaczeniem wody w przyrodzie.
Wykonawcy: Ekspert pan Bartosz Jastrzębski z Wód Polskich
Program:
- spotkanie z Ekspertem,
- przejazd rowerowy do Jodłówki,
- warsztaty plastyczne „Zróbmy sobie rzekę”,
- konkurs poetycki poświęcony wodzie,
- piknik integracyjny.
Więcej informacji: www.bpt.edu
Ważne informacje: bezpłatne
Rezerwacja: tel. 14/ 663 06 60
Data wydarzenia: 10.06.2023
Nazwa wydarzenia: Święto Małopolski 2023
Miejsce wydarzenia: impreza plenerowa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Program:
- Porady rehabilitacyjne udzielane przez Fizjoterapeutów
- Badanie spirometryczne
- Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- Pomiar poziomu glukozy
- Pomiar saturacji
- Porady fizjoterapeutyczne z zakresu pulmonologii, ortopedii, neurologii, reumatologii, fizykoterapii, krioterapii ogólnoustrojowej/ miejscowej dotyczące m.in.:
- astmy, POCHP, przewlekłych zapaleń oskrzeli, problemów z oddychaniem,
- bólów kręgosłupa i stawów, wszelkich urazów, skręceń, złamań,
- stanów po operacjach, artroskopiach, rekonstrukcjach więzadeł,
- ostrogi piętowej, łokcia tenisisty/ golfisty, ciaśni nadgarstka, bolesnego barku,
- dyskopatii, rwy kulszowej udowej i barkowej,
- wady postawy ciała, asymetrii napięcia mięśniowego, porażenia.
Dodatkowo wskazówki oraz nauka ćwiczeń oddechowych, ogólnousprawniających, relaksacyjnych, wzmacniających, rozluźniających, izometrycznych oraz ergonomii czynności dnia codziennego.
Możliwość skorzystania z masażu wibracyjnego, kamizelki wibracyjnej, szyny do ćwiczeń biernych ciągłych stawu biodrowego i kolanowego oraz testu marszowego.
Porady pielęgniarskie oraz pomiary spirometryczne, saturacji, poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego krwi.
Wystąpienie osoby chorej na POChP (w trakcie organizacji).
Więcej informacji: www.wschp.pl
Ważne informacje: możliwość skorzystania z oferowanych zabiegów w ramach obchodów Święta Małopolski
Rezerwacja: nie jest wymagana
Data wydarzenia: 21 czerwca 2023 w godzinach 12:00-16:00
Nazwa wydarzenia: Dni Otwarte w Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły
Miejsce wydarzenia: Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły
Opis wydarzenia:
W ramach obchodów Święta Małopolski oraz Dnia Otwartego: badanie spirometryczne, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar poziomu glukozy, porady pielęgniarskie, porady fizjoterapeutyczne z zakresu pulmonologii, ortopedii, neurologii, reumatologii, fizykoterapii, krioterapii ogólnoustrojowej/ miejscowej dotyczące min: astmy, bólów kręgosłupa, stanów po operacjach, dyskopatii i innych, wskazówki oraz nauka ćwiczeń oddechowych, ogólnousprawniających, relaksacyjnych, wzmacniających, rozluźniających, i izometrycznych oraz ergonomii czynności dnia codziennego. Możliwość skorzystania z masażu wibracyjnego, kamizelki wibracyjnej, szyny do ćwiczeń biernych ciągłych stawu biodrowego i kolanowego oraz testu marszowego.
Wykonawcy: Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły
Program:
- oprowadzenie po Szpitalu, zaprezentowanie Oddziałów, pokaz zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej, zaprezentowanie sprzętu rehabilitacyjnego
- Wystąpienie osoby chorej na POChP (w trakcie organizacji), wykład dotyczący POChP oraz astmy.
- Ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające (na tarasie zewnętrznym Szpitala), możliwość skorzystania z masażu wibracyjnego, kamizelki wibracyjnej, szyny do ćwiczeń biernych ciągłych stawu biodrowego i kolanowego oraz testu marszowego.
- Porady pielęgniarskie oraz pomiary spirometryczne, saturacji, poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego krwi.
- Nordic walking (z własnymi kijkami)
- Porady fizjoterapeutyczne z zakresu pulmonologii, ortopedii, neurologii, reumatologii, fizykoterapii, krioterapii ogólnoustrojowej/ miejscowej dotyczące m.in.:
- astmy, POCHP, przewlekłych zapaleń oskrzeli, problemów z oddychaniem,
- bólów kręgosłupa i stawów, wszelkich urazów, skręceń, złamań,
- stanów po operacjach, artroskopiach, rekonstrukcjach więzadeł,
- ostrogi piętowej, łokcia tenisisty/ golfisty, ciaśni nadgarstka, bolesnego barku,
- dyskopatii, rwy kulszowej udowej i barkowej,
- wady postawy ciała, asymetrii napięcia mięśniowego, porażenia.
Więcej informacji: www.wschp.pl
Ważne informacje: możliwość skorzystania z oferowanych zabiegów w ramach obchodów Święta Małopolski
Rezerwacja: Liczba miejsc jest ograniczona. Na wydarzenie wymagana jest rezerwacja - zgłoś chęć udziału dzwoniąc: tel. 32/ 642 80 90 wew. 58 lub pisząc wiadomość: . Rejestracja będzie prowadzona do 19 czerwca 2023 r. Miejsce zbiórki w dniu wydarzenia: hol główny szpitala - pod pomnikiem patrona, Edmunda Wojtyły.
Data wydarzenia: 18 czerwca 2023
Nazwa wydarzenia: XX Biesiada Karpacka
Miejsce wydarzenia: Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Opis wydarzenia: Biesiada Karpacka jest częścią większego projektu pod nazwą „Nasze wiano dla Europy”, realizowanego od 2003 roku. Celem projektu jest wspólna refleksja w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej, których częścią wspólną jest łuk Karpat, nad własnymi atutami i problemami, które stanowią swoiste wiano, wnoszone przez te państwa do wspólnoty europejskiej. Aby podkreślić wspólne cechy karpackich społeczeństw częścią projektu jest zawsze Biesiada Karpacka – prezentacja kultury, rzemiosła i sztuki kulinarnej Małopolski oraz zagranicznych partnerów. Jest to kolorowe, roztańczone i pełne smaków święto góralskich kultur tego największego pasma Europy. Wydarzenie uświadamia odbiorcom istnienie wspólnoty kulturowych korzeni oraz buduje poczucie dumy z własnej tożsamości.
Więcej informacji: www.mcksokol.pl
Ważne informacje: koordynator wydarzenia Małgorzata Broda | Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich |
Rezerwacja: impreza plenerowa, wstęp wolny
Data wydarzenia: 23 i 25 czerwca 2023
Nazwa wydarzenia: Finał 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY
Miejsce wydarzenia: Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Opis wydarzenia: Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Województwa Małopolskiego. Jest jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego. Głównym celem Festiwalu jest promocja i podniesie poziomu artystycznego amatorskich orkiestr dętych poprzez umożliwienie im prezentacji aktualnych osiągnięć, stworzenie okazji do konfrontacji i wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu muzycznego oraz inspirowanie do poszukiwań repertuarowych.
Wykonawcy: W finale zaprezentują się najlepsze orkiestry i big bandy Województwa Małopolskiego wyłonione przez komisję artystyczną na przeglądach powiatowych.
Więcej informacji: www.mcksokol.pl
Ważne informacje: koordynator wydarzenia Arleta Dąbrowska | Dział Animacji i Edukacji |
Rezerwacja: impreza plenerowa, wstęp wolny
Data wydarzenia: 15, 20, 27 czerwca 2023
Nazwa wydarzenia: XXI Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA
Miejsce wydarzenia: Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu (15 i 20 czerwca), Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu (27 czerwca)
Opis wydarzenia: L'ARTE ORGANICA to cykl koncertów organowych – recitali organowych oraz koncertów kameralnych z udziałem organów, nawiązujący do tradycji zapoczątkowanej w latach 70. w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu z inicjatywy prof. Jana Jargonia z Akademii Muzycznej w Krakowie. W koncertach występują wirtuozi organów – muzycy z Polski i zagranicy. Wyboru wykonawców dokonuje prof. Mirosława Semeniuk-Podraza oraz Dariusz Bąkowski-Kois z Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy sprawują kierownictwo artystyczne nad Festiwalem.
W ramach Festiwalu koncerty odbędą się również w lipcu – 6 lipca 2023 / Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu / Roman PERUCKI (Gdańsk/Polska) oraz 11 lipca 2023 / Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu / Marcin ARMAŃSKI (Wrocław/Polska).
Wykonawcy: 15 czerwca 2023 – Andreas Meisner (Kolonia/Niemcy), 20 czerwca 2023 – Ignace Michiels (Brugia/Belgia), 27 czerwca 2023 – Josef Still (Trewir/Niemcy)
Więcej informacji: www.mcksokol.pl
Ważne informacje: koordynator wydarzenia Mira Wiktorowska | Kierownik Sekcji Muzyki i Teatru|
Rezerwacja: wstęp wolny
Data wydarzenia: 25.06.2023, godz. 16:30
Nazwa wydarzenia: Spotkanie "Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o św. Janie Pawle II"
Miejsce wydarzenia: sala teatralna Domu Katolickiego, Plac Jana Pawła II 1 w Wadowicach
Opis wydarzenia:
Kolejne spotkanie w ramach cyklicznego wydarzenia, cieszącego się dużą popularnością publiczności, z udziałem naocznych świadków działalności i świętości Ojca świętego, a także ekspertów w dziedzinie historii życia, pontyfikatu i nauczania Papieża Polaka. Zwłaszcza w tym miejscu, w którym „wszystko się zaczęło”, jak o Wadowicach mówił św. Jan Paweł II, pragniemy na nowo wrócić do historii jego życia, aby ponownie odkryć bogactwo jego osoby.
Gościem spotkania będzie prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz - wybitny polski naukowiec, informatyk, automatyk i biocybernetyk, wieloletni rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, inicjator nadania tytułu doktora honoris causa AGH Janowi Pawłowi II
Więcej informacji: www.domjp2.pl
Data wydarzenia: 22.06.2023 r., godz. 19:30
Nazwa wydarzenia: Koncert pt. „Pokój Tobie, Ojczyzno moja” z okazji 40. rocznicy drugiej pielgrzymki Jana Pawła do Polski z 1983 r.
Miejsce wydarzenia: Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym
Opis wydarzenia: Koncert będzie hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II – Patronowi Województwa Małopolskiego. Utworom muzycznym wykonanym przez solistów, chór i orkiestrę Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie będą towarzyszyć fragmenty przemówień Ojca świętego z jego drugiej pielgrzymki do ojczyzny.
Więcej informacji: www.domjp2.pl
Data wydarzenia: 24.06.2023 r., godz. 15:00
Nazwa wydarzenia: Rodzinna gra terenowa w przestrzeni miejskiej Wadowic, związana z najważniejszymi miejscami związanymi z życiem Karola Wojtyły w jego rodzinnym mieście
Miejsce wydarzenia: Plac Jana Pawła II w Wadowicach
Opis wydarzenia: W przestrzeni miejskiej Wadowic, związana z najważniejszymi miejscami związanymi z życiem Karola Wojtyły w jego rodzinnym mieście.
Więcej informacji: www.domjp2.pl
Data wydarzenia: 1 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Dzień dziecka w skansenie
Miejsce wydarzenia: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: wydarzenie plenerowe dedykowane dla najmłodszych zwiedzających
Program: warsztaty, lekcje muzealne i zabawa w parku edukacyjno-etnograficznym
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wydarzenia za 1 zł
Rezerwacja: tak
Nazwa wydarzenia: Wystawa malarstwa Sebastiana Brożyny "Obsesja błękitu"
Data wydarzenia: 2 czerwca 2023 r. - 4 lipca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: wystawa malarstwa współczesnego
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wystawę za 1 zł na hasło "Małopolska" w każdy weekend czerwca
Nazwa wydarzenia: Wystawa jubileuszowa "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło"
Data wydarzenia: 5 maja 2023 r. – 4 lipca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Oddział Muzeum- Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowana w związku z ogłoszonym Rokiem Mikołaja Kopernika w 2023 r.
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wystawę za 1 zł na hasło "Małopolska" w każdy weekend czerwca
Nazwa wydarzenia: Warsztaty edukacyjno-astronomiczne "Gwiazdy Kopernika"
Data wydarzenia: 5 maja 2023 r. - 23 czerwca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: Warsztaty dedykowane dzieciom, w ramach wystawy rocznicowej „Mikołaj Kopernik – Życie i dzieło”
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na warsztaty za 5 zł, natomiast w Dniu Dziecka za 1 zł
Rezerwacja: tak
Nazwa wydarzenia: Spektakl „Beskid bez kitu”
Data wydarzenia: 10 czerwca 2023
Miejsce wydarzenia: Zagroda Maziarska w Łosiu, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: spektakl plenerowy międzypokoleniowej grupy teatralnej "Plemię" działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim, reż. Monika Babula, muzyka, śpiew: Mirosław Bogoń, Julia Doszna; czas trwania: 60 min
Program: „Beskid bez kitu” to fascynująca książka Mani Strzeleckiej zakochanej w Beskidzie Niskim. Lata 60., mała pegeerowska wioska, bohaterką jest dziewczynka Terka, która spędza wakacje u „przyszywanej” babci Tekli, Łemkini, która ma dla niej dużo czasu i wiele opowieści. Poznajemy trudne losy babci i jej narodu, który musiał opuścić swoją ziemię w 1947 roku podczas Akcji Wisła. Uczymy się od niej rytuałów, właściwości ziół i pieśni łemkowskich. Książka stała się niezwykłą inspiracją do pracy teatralnej. W samym sercu Baskidu Niskiego powstała grupa teatralna „Plemię”, której główną ideą jest opowiadanie historii tej ziemi. W naturalnym plenerze, w zagrodzie łemkowskiej z widokiem na cerkiew, z muzyką na żywo słuchamy historii babci, śledzimy przygody wnuczki i doświadczamy magii Beskidu Niskiego.
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wydarzenia za 1 zł
Nazwa wydarzenia: Wystawa rzeźby Grzegorza Witka
Data wydarzenia: 15 czerwca 2023 r. - 11 lipca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Oficyna Dworska przy Kasztelu w Szymbarku, Oddział Muzeum- Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wystawę za 1 zł na hasło "Małopolska" w każdy weekend czerwca
Nazwa wydarzenia: Wystawa fotografii Fotoklubu BARDAF z Bardejowa (Słowacja)
Data wydarzenia: 15 czerwca 2023 r. - 11 lipca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Kasztel w Szymbarku, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: wystawa fotograficzna w ramach współpracy na pograniczu polsko-słowackim
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wystawę za 1 zł na hasło "Małopolska" w każdy weekend czerwca
Nazwa wydarzenia: „Małopolskie Wianki”
Data wydarzenia: 25 czerwca 2023 r.
Miejsce wydarzenia: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Oddział Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Opis wydarzenia: wydarzenie plenerowe współorganizowane z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
Program: Plecenie wianków z ziół i kwiatów – pokazy zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. Warsztaty poświęcone zielarstwu i ziołolecznictwu.
Więcej informacji: www.muzeum.gorlice.pl
Ważne informacje: Bilety na wydarzenia za 1 zł
Data wydarzenia: 10 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Warsztaty dla dzieci, które będą dobrą okazją do odkrywania odległej przeszłości przez zabawę.
Miejsce wydarzenia:
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie - Gmach Główny ul. Senacka 3,
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Oddział w Nowej Hucie os. Branice, ul. Sasanek 2 A
Opis wydarzenia:
Gmach Główny Kraków ul. Senacka 3:
godz. 11.00 „W świecie Słowian”
Słowianie, którzy przywędrowali ze wschodu nad górną Wisłę ok. przełomu V i VI w. pozostawili po sobie niezbyt liczne ślady archeologiczne, określane jako kultura praska. Niewielkie osady zakładali blisko zbiorników wodnych. Ich zabudowę stanowiły częściowo zagłębione w ziemię półziemianki. Charakterystycznym wyrobem były garnki o es-kształtnych profilach.
Źródła pisane autorstwa arabskich podróżników opisują inny charakterystyczny element - łaźnię parową. Wynika z tego, że zwyczaj kąpieli upowszechnił się w tej części świata dzięki naszym słowiańskim przodkom.
W części warsztatowej Uczestnicy wykonują ziołowe mydełka, które następnie pakują i zabierają do domu.
godz. 12.00 „Początki ziołolecznictwa”
Zajęcia poświęcone są najdawniejszym sposobom uzdrawiania oraz źródłom, dzięki którym możemy się z nimi zaznajomić. Choroby towarzyszyły ludzkości przez wieki – jedne przez tysiąclecia, inne pojawiały się na krótko. Jak ludzie dawniej radzili sobie z leczeniem? Kiedy poznano właściwości ziół i ich stosowanie? Gdzie możemy szukać korzeni medycyny? Te pytania zadawane są od wieków, ale czy znamy już na nie odpowiedź?
W trakcie warsztatów Uczestnicy zapoznają się z ziołami wykorzystywanymi przez naszych przodków w lecznictwie, ale również w kuchni i kosmetyce. Poznają bliżej ich wygląd, specyfikę i działanie. Dodatkowo każdy stworzy własną mieszankę z naturalnych składników w oparciu o przygotowane przez nas receptury.
godz. 13.00 „Prehistoryczne zwierzęta”
Od zarania dziejów człowiek żył w świecie pełnym zwierząt. Walczył z nimi i polował na nie, zdobywając dzięki temu pożywienie i surowce do wyrobu narzędzi czy odzieży. Najsprawniejsi myśliwi stawali się przywódcami grup, a sceny polowań tematem najstarszych malowideł.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, na jakie zwierzęta polowano w epoce lodowcowej, z jakich roślin korzystano i jak wyglądało ówczesne „menu”.
W części warsztatowej każdy Uczestnik będzie mógł wcielić się w paleolitycznego myśliwego i rozpoznać tropy zwierząt zostawiane przez poznane w czasie zajęć zwierzęta.
Na zakończenie spotkania Uczestnicy zwiedzą wystawę „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, na której zobaczą pozostałości szkieletów zwierząt żyjących w plejstocenie np.: kości słonia leśnego, mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego.
godz. 14.00 „Mity greckie”
W starożytności, kiedy jeszcze nie było Internetu, telewizji i telefonów, a nawet kina Grecy posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali różne historie tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy: wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu czy głębokie wzruszenie.
Opowieści starożytnych Greków nazywamy mitami, a ich zbiór mitologią. Z początku Grecy przechowywali te opowieści tylko w pamięci później, kiedy poznali pismo, mity trafiły na karty dziejów w słowie pisanym. W ten sposób ich religia przetrwała tysiące lat i możemy ją nadal poznawać.
Podczas zajęć zaprezentujemy najważniejsze wierzenia starożytnych Greków oraz postaramy się przybliżyć słuchaczom główne bóstwa z panteonu olimpijskiego. Lekcja składa się z prezentacji multimedialnej oraz warsztatów.
Oddział w Nowej Hucie - Branicach:
Oprowadzanie przez przewodnika, projekcja multimedialna dotycząca historii założenia dworsko-parkowego w Branicach.
- 5 czerwca (poniedziałek) – godz. 12:00-14:00
- 12 czerwca (poniedziałek) – godz. 12:00-14:00
- 19 czerwca (poniedziałek) – godz. 12:00-14:00
- 26 czerwca (poniedziałek) – godz. 12:00-14:00
Informacje na stronie www.ma.krakow.pl
Ważne informacje: Dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat.
Rezerwacja: Liczba miejsc ograniczona. Wymagana rezerwacja
ul. Senacka - tel. 12/ 422 71 00 wew. 3.
Wstęp na warsztaty – 12 zł od osoby
Oddział w Nowej Hucie tel. 12/ 640 80 60, max. 15 osób w grupie
Data wydarzenia: 11 czerwca 2023 r., godz.12:00-18:00
Nazwa wydarzenia: Wyjątkowe Obchody Dnia Dziecka
Miejsce wydarzenia: Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Opis wydarzenia: Podczas wydarzenia odbędą się liczne atrakcje skierowane do najmłodszych m.in. warsztaty z zakresu tradycyjnego rękodzieła: tworzenie ptaszków z papieru, zwierzątek ze słomy i trawy, szycie szmacianych lalek i lepienie garnków na prawdziwym kole garncarskim. Będzie to też okazja by zwiedzić skansen, poznać tradycyjne zabawy w które niegdyś bawiły się dzieci na wsi. Nauczyć się rytmiczanek i wyliczanek czy wziąć udział w zawodach sportowych, w pokazach sprzętu pożarniczego i zabytkowych wozów strażackich. W trakcie imprezy odbędzie się finisaż wystawy czasowej "Pożarnictwo powiatu suskiego" w zrekonstruowanej drewnianej remizie ze Złotnik. Na zwieńczenie imprezy wystąpi gwiazda programu Majka Jeżowska.
Więcej informacji: www.mmz.info.pl
Ważne informacje: dorośli - 20 zł, dzieci - wstęp bezpłatny
Data wydarzenia: 8-10 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Konkurs „Malowana Chata” – 60. edycja
Miejsce wydarzenia: Dom Malarek w Zalipiu
Opis wydarzenia: Konkurs „Malowana Chata” jest imprezą cykliczną organizowaną od 1948 r., a przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 1978 r. Jest to najdłużej trwający konkurs w Polsce dotyczący tradycyjnej sztuki ludowej. Głównym celem konkursu jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk. W konkursie biorą udział twórcy z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, którego centrum stanowi wieś Zalipie.
Program:
- 8-9 czerwca 2023 – ocena prac przez komisję konkursową
- 10 czerwca 2023 – sesja naukowa, ogłoszenie wyników konkursu
Więcej informacji: www.muzeum.tarnow.pl
Data wydarzenia: 25 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Finisaż wystawy „Zbierało się fajne towarzystwo”
Miejsce wydarzenia: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
Opis wydarzenia: Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym było nazywane zimową i letnią stolicą Polski. Przyjeżdżali tu kuracjusze, taternicy, narciarze, a także śmietanka towarzyska – z artystami na czele. Miasto tętniło życiem kulturalnym i towarzyskim, wciągało ludzi sztuki swym „demonizmem”. Niektórzy przyjeżdżali tu tylko na chwilę, a zostawali na lata. Miejsca, w których się spotykali obrosły legendami i anegdotami. Kornel Makuszyński pisał więc, że Zakopane, jak ogólnie wiadomo, jest to wieś, leżąca na wielkiej drodze od „Trzaski” do „Karpowicza”.
Rafał Malczewski w swych wspomnieniach ugruntował „mit Zakopanego” – wyjątkowego miejsca o niepowtarzalnej aurze – i jak sam pisał: zbierało się tam wcale fajne towarzystwo, co prawda nie wszyscy byli łazikami górskimi; schodziło się bractwo od liny i czekana, artyści, pijacy, uczeni, prorocy i wariaci.
Wystawa czasowa w Galerii Sztuki w willi Oksza, poprzez oryginale artefakty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, fotografie i archiwalia, wprowadzi widzów w klimat Zakopanego sprzed stu lat. Do współpracy zaprosiliśmy również Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Utalentowana młodzież ukaże w swych pracach, jak wygląda życie artystyczne Zakopanego lat dwudziestych, ale XXI wieku – ich Zakopane.
Więcej informacji: www.muzeumtatrzanskie.pl
Rezerwacja: nie
Data wydarzenia: 5 czerwca 2023 r. (poniedziałek), godz. 15:00-16:00
Nazwa wydarzenia: wykład filozoficzny "Patriotyzm wczoraj i dziś"
Miejsce wydarzenia: on-line
Opis wydarzenia: Wykład w ramach cyklu Akademia Wartości orgaznizowanego wspólnie z Instytutem Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie współczesnego człowieka na kwestie wartości humanistycznych poprzez podjęcie problemów natury etycznej, ważnych i aktualnych dla człowieka XXI w., oraz poprzez przybliżenie poglądów wybranych myślicieli z historii filozofii w kontekście ponadczasowych dylematów egzystencjalnych.
Więcej informacji i rezerwacja: www.pbw.edu.pl
Data wydarzenia: 16.06.2023 (piątek), godz. 17.00-19.30
Nazwa wydarzenia: Spotkanie Bibliotecznego Klubu Gracza "Zgrane pionki"
Miejsce wydarzenia: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Opis wydarzenia: Zgrane Pionki zapraszają na wspólne granie w planszówki. Przyjdź sam lub z ekipą, zabierz rodzinę i znajomych. U nas znajdziesz gry o różnym stopniu trudności - dla każdego coś fajnego!
Więcej informacji: www.pbw.edu.pl
Rezerwacja: nie
Data wydarzenia: 13 i 14 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Spektakl "Romeo i Julia"
Miejsce wydarzenia: Scena MOS, ul. Rajska 12 Kraków
Opis wydarzenia:
Klasyczna wielowątkowa opowieść o miłości tym razem zredukowana do minimalistycznej formy z udziałem czworga aktorów, postaci dwóch Julii i dwóch Romeów. Spektakl oparty na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku powstanie i będzie posługiwał się jednocześnie polskim językiem fonicznym i polskim językiem migowym. Zatem twórcy dążą do realizacji przedstawienia uniwersalnego, niewymagającego dodatkowego tłumaczenia na PJM, zawsze dostępnego dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących.
Spektakl tworzą osoby głuche i słyszące w ramach przedsięwzięcia grantowego „Dostępny Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – poprawa dostępności oferty kulturalnej Teatru”, finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z grantu „Kultura bez barier" w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Więcej informacji: www.teatrwkrakowie.pl
Ważne informacje: Pula 15 biletów na każdy dzień (13 i 14 czerwca, godz. 19.00) w promocyjnej cenie 10 zł na hasło „Święto Małopolski 2023”
Rezerwacja: www.teatrwkrakowie.pl
Data wydarzenia: 1, 7, 14, 21, 28 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Lotna Czytelnia
Miejsce wydarzenia: Planty w Krakowie
Opis wydarzenia: akcja bookcrossingowa. Biały rower cargo wypełniony książkami, jeździć będzie po Plantach. Zasady akcji są proste: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), do roweru (jeśli akurat nas spotkasz), bądź przekazać komuś innemu.
Więcej informacji: www.rajska.info
Data wydarzenia: 1-2 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Dzień Dziecka na Rajskiej – Gry i zabawy z dawnych lat.
Miejsce wydarzenia: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, Ul. Rajska 1
Opis wydarzenia: Wiecie, co to chłopek, kapsle, zośka? Zapraszamy rodziców z dziećmi do zabaw z czasów, kiedy nie było komputerów, telefonów komórkowych, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą.
W specjalnie zagarażowanej na ten szczególny dzień przestrzeni Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci będą udostępnione stanowiska z propozycjami gier ruchowych i planszowych. Będzie można też spróbować swoich sił w wielkoformatowej grze literackiej.
Więcej informacji: www.rajska.info
Ważne informacje: wydarzenie bezpłatne
Rezerwacja: wydarzenie otwarte, niebiletowane
Data wydarzenia: 14 czerwca 2023 r., godz. 10:00
Nazwa wydarzenia: uroczysta gala konkursu "Drzewo Recenzji – warto czy nie warto przeczytać…?" pod hasłem: "na wakacje polecam książkę...".
Miejsce wydarzenia: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, Ul. Rajska 1
Opis wydarzenia: Celem Konkursu jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży oraz ich aktywności twórczej, a także rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Przedmiotem Konkursu jest napisanie recenzji dowolnej książki dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „na wakacje polecam….”
Więcej informacji: www.rajska.info
Ważne informacje: wydarzenie bezpłatne
Data wydarzenia: 28 czerwca, godz. 12.00
Nazwa wydarzenia: Spotkanie Chustowe na Rajskiej
Miejsce wydarzenia: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, Ul. Rajska 1
Opis wydarzenia: cykliczne spotkanie "Chustomam" połączone z warsztatami, tańcami w chuście i prelekcjami. Spotkania odbywają się w ostatnie środy każdego miesiąca we współpracy Biblioteki z Krakowskim Stowarzyszeniem Noszenia Dzieci, to wydarzenia towarzyskie, warsztaty, szkolenia, spotkania dla rodziców i przyszłych rodziców z udziałem specjalistów z wielu dziedzin – położnych, doradców laktacyjnych, fizjoterapeutów, psychologów.
Ważne informacje: wydarzenie bezpłatne
Data wydarzenia: 23 czerwca, godz. 17.00
Nazwa wydarzenia: gala finałowa konkursu "Bibliotekarz Roku Województwa Małopolskiego"
Miejsce wydarzenia: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Opis wydarzenia: Przyznanie medalu Bibliotekarz Roku Województwa Małopolskiego połączone z koncertem
Rezerwacja: wejście za zaproszeniami
Data wydarzenia: 16-17 czerwca 2023 r. w godzinach 18:00-10:00
Nazwa wydarzenia: Skocz z nami na Jurę - Biwak Świętojański
Miejsce wydarzenia: Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Opis wydarzenia: Wydarzenie będzie miało miejsce w pobliżu Krakowa (dokładna lokalizacja zostanie przekazana uczestnikom). Rozpocznie się w piątek 16 czerwca o 18:00. Po rozbiciu namiotów planowane jest ognisko oraz spacer w ciemnościach. Przy okazji opowiemy o lokalnej przyrodzie, o tradycjach związanych z obchodami najkrótszej nocy w roku oraz o biwakowaniu zgodnie z ideą "leave no trace". Następnego dnia chętnych czeka wczesna pobudka, oglądanie wschodu słońca i nasłuchiwanie porannego chóru ptaków. Konieczne jest posiadanie własnego sprzętu biwakowego (hamaka, namiotu, tarpa, karimaty, materaca, śpiwora).
Więcej informacji: www.zpkwm.pl
Ważne informacje: wydarzenie darmowe
Rezerwacja: tak - Zgłoszenia wraz z podaniem liczby osób / namiotów / hamaków należy przesyłać na adres
Data wydarzenia: 16 czerwca 2023 r., początek o godz. 19:30
Nazwa wydarzenia: Spacer do jaru "Wodospad" – spacer geologiczno-przyrodniczy
Więcej informacji: www.zpkwm.pl
Ważne informacje: wydarzenie darmowe
Data wydarzenia: 24 czerwca 2023 r. (pierwsza sobota wakacji)
Nazwa wydarzenia: Obserwacja wylotu nietoperzy w Wierchomli Wielkiej
Opis wydarzenia:
Czas trwania: około 2 godziny
W programie:
- krótkie zwiedzanie cerkwi św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej,
- animacje nietoperzowe,
- obserwacja nocnego wylotu nietoperzy.
Więcej informacji: www.zpkwm.pl
Ważne informacje: Prowiant i dojazd we własnym zakresie. Prosimy o zabranie ciepłej odzieży, koca lub karimaty do siedzenia. Wydarzenie darmowe.
Rezerwacja: tak - Zgłoszenia wraz z podaniem liczby osób / namiotów / hamaków należy przesyłać na adres
Data wydarzenia: 30 czerwca 2023 r.
Nazwa wydarzenia: Spacer ze świetlikami – czyli o bioluminescencji w przyrodzie
Więcej informacji: www.zpkwm.pl
Ważne informacje: wydarzenie darmowe
ARCHIWUM
W 2022 roku po raz 13. Małopolanie wspólnie celebrowali Święto Małopolski. Wyjątkowe wydarzenia, warsztaty, wystawy, przeglądy artystyczne, festiwale, spotkania kulturalne i koncerty - to wszystko stało się udziałem mieszkańców regionu!
Od 2009 roku, każdego 10 czerwca z inicjatywy samorządu województwa, Małopolska obchodzi swoje święto! Ten wyjątkowy czas Małopolanie po raz kolejny mogli celebrować przez cały miesiąc dzięki wydarzeniom przygotowanym przez instytucje Województwa Małopolskiego.
Głównym punktem obchodów Święta Małopolski była uroczysta gala w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, podczas której przedstawiciele władz samorządowych województwa uhonorowali zasłużonych dla Małopolski. Uroczystość uświetniło widowisko multimedialne Filharmonii Futura. Równie ważnym wydarzeniem był Małopolski Festiwalu Smaku - wydarzenie to po raz pierwszy zostało połączone ze Świętem Małopolski, a jego inauguracja odbyła się 12 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Uczestnikom zapewniono liczne atrakcje, w tym koncert zespołu Organek.
Z okazji Święta Małopolski został przygotowany także dedykowany quiz, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę o Małopolsce i wygrać nagrody – w tym vouchery i bilety do atrakcyjnych miejsc w regionie.
10 czerwca to wyjątkowy dzień dla wszystkich Małopolan. Tego dnia co roku obchodzimy Święto Małopolski, które stanowi szczególną okazję do wspólnego świętowania oraz wzmacniania więzi mieszkańców naszego regionu.
12 lat temu Sejmik Województwa Małopolskiego wybrał tę datę na celebrowanie Święta Małopolski dla upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 30-lecia mszy papieskiej na krakowskich Błoniach, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia Samorządu Regionalnego.
Miniony rok zapamiętamy jako trudny okres walki z pandemią i chociaż nie możemy jeszcze całkowicie zapomnieć o pandemii, to w czerwcu w całym regionie małopolskie instytucje wspólnie z Województwem Małopolskim przygotowały dla mieszkańców regionu szereg atrakcji. W 2021 roku z okazji Święta Małopolski przez cały miesiąc można było zdobywać darmowe zaproszenia na ciekawe koncerty i spektakle organizowane przez Filharmonię Krakowską i Operę Krakowską. Wystarczyło wziąć udział w konkursach organizowanych na FB Małopolski (www.facebook.com/lubiemalopolske/) i prawidłowo odpowiedzieć na pytania o naszym regionie.
Z okazji Święta Małopolski, w 2021 roku były zorganizowane przez instytucje kultury Województwa Małopolskiego (Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Operę Krakowską, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, a także Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa. Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów), wydarzenia w których mogli brać udział wszyscy mieszkańcy Małopolski!
Celebrując Święto Małopolski w 2020 roku pokazaliśmy, że tworzymy szczególną wspólnotę, która nawet w trudnych chwilach potrafi się solidaryzować i okazywać sobie wzajemne wsparcie.

Marszałek Witold Kozłowski składa życzenia Małopolanom
Każdego roku z okazji Święta Małopolski, władze regionu wręczają najwyższe odznaczenia Województwa Małopolskiego: Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego (od. 2011 roku) oraz Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski (od 2014 roku).
Odznaczenia otrzymują osoby, instytucje bądź organizacje, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju naszego regionu, na różnych płaszczyznach działalności.
W 2020 roku w trosce o bezpieczeństwo, wręczenie odznaczeń oraz uroczysta gala, która zawsze stanowiła punkt kulminacyjny wspólnego świętowania, odbyła się w innym terminie. Również ze względów bezpieczeństwa, nie odbyły się w ramach Święta Małopolski także imprezy masowe organizowane na szeroką skalę.
W ramach obchodów Święta Małopolski w 2020 roku zapraszaliśmy wszystkich Małopolan do udziału w mniejszych wydarzeniach, przygotowanych w bezpieczny sposób przez nasze instytucje, oraz uczestnictwa w wydarzeniach on-line. Były więc warsztaty rodzinne, projekcje filmów dokumentalnych o Małopolsce czy oprowadzanie po wystawach muzeów.
Zachęcaliśmy ponadto do celebrowania Święta Małopolski poprzez odkrywanie naszej małej ojczyzny na nowo. Każdy z nas, po długich tygodniach izolacji, coraz bardziej doceniał kontakt z przyrodą i odkrywał jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu. A czy gdziekolwiek bardziej niż w Małopolsce natura może zaskoczyć nas swoim pięknem, majestatem i wyjątkowością? Przyznajmy, że nie zawsze mamy czas i okazję poznać swój własny region i doceniać jego walory. Święto Małopolski, święto nas wszystkich – Małopolan stało się ku temu doskonałą okazją!
Z okazji Święta Małopolski został przygotowany także dedykowany quiz, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę o Małopolsce. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody!
„Święto Małopolski - 100% made in Małopolska”
Kolejne Święto Małopolski za nami! W czerwcu 2019 roku, Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi instytucjami przygotowało blisko 130 różnego typu wydarzeń w całym regionie. Zobaczcie sami!
Wydarzenia, które odbyły się w ramach Święta Małopolski 2019:
Dziękujemy, że byliście z nami!
Jak co roku, Święto Małopolski przypadło na 10 czerwca, ale w 2018 r. wspólne świętowanie trwało przez cały miesiąc! „Święto Małopolski - 100% made in Małopolska” oficjalnie zostało zainaugurowane w sobotę 2 czerwca imprezą plenerową w Skawinie. Tego dnia wystąpił m.in. Gromee. Były wspólne spotkania, szansa na udział w niepowtarzalnych wydarzeniach, koncertach, spektaklach, pokazach czy piknikach, możliwość zwiedzania muzeów, a także poznawania nowych zakątków naszego regionu. Czy można było wyobrazić sobie lepszy sposób na celebrowanie Święta Małopolski?
Wydarzenia, które odbyły się w ramach Święta Małopolski 2018:
Galeria zdjęć
Głównym punktem obchodów Święta Małopolski w 2017 roku była uroczysta gala jubileuszowa w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, podczas której zostały wręczone Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego oraz Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Po tym wydarzeniu odbyła się premiera widowiska inspirowanego tekstami Stanisława Wyspiańskiego.
Choć Święto Małopolski przypada na 10 czerwca, to w 2017 roku obchodzono je aż do 1 lipca.
Wśród zaplanowanych atrakcji odbyły się m.in. koncerty plenerowe w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce, pokazy i lekcje tanga w Cricotece, pikniki w Muzeum Lotnictwa czy w Zamku Lipowiec czy ciekawe wycieczki tematyczne w małopolskich parkach krajobrazowych. Na hasło „Małopolska świętuje” można było zdobyć darmowe wejściówki na przedstawienia w Operze Krakowskiej, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie czy im. St. Witkiewicza w Zakopanem. Swoje podwoje otworzyły też wybrane małopolskie muzea. Święto Małopolski było doskonałą okazją, żeby zadbać o zdrowie (krakowska integracyjna Szkoła Policealna Masażu Leczniczego nr 2 zorganizowała bezpłatne masaże, a Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna w Krakowie przeglądy stomatologiczne i konsultacje ortodontyczne dla dzieci i dorosłych).
Zwieńczeniem obchodów Święta Małopolski było zaplanowane na 1 lipca „Święto widza, czyli bądź twórcą i tworzywem...”, zorganizowane po raz pierwszy przez Teatr im. J. Słowackiego. Był to rodzaj szalonego podsumowania sezonu oraz uhonorowania widzów – najważniejszego z teatralnych żywiołów. Odbyły się m.in. występy, konkursy, wspólne biesiadowanie, rozmowy w Cafe Teatralnej, a także wystawa zdjęć publiczności autorstwa Tomasza Wiecha. Kulminacyjnym wydarzeniem wieczoru było narodowe czytanie przez aktorów i widzów scenariusza „Rejsu” Marka Piwowskiego.
Warto dodać, że ruszył też internetowy quiz „My Małopolska”. Wchodząc na stronę internetową mymalopolska.com można było sprawdzić swoją wiedzę na temat regionu i wygrać nagrody – w tym vouchery i bilety do atrakcyjnych miejsc w Małopolsce.