Europejski Kongres Sportu i Turystyki

Wyjątkowy projekt na sportowej mapie Polski i Europy o charakterze cyklicznym adresowany do różnych grup docelowych związanych z szeroko pojętym światem sportu.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbył się dniach 26-28 września 2023 r. w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem. Bezpośrednim realizatorem przedsięwzięcia tak jak w roku ubiegłym była Fundacja GATEWAY 4.0. Współorganizatorami było Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Województwo Małopolskie.

Założeniem Kongresu jest, aby działacze, trenerzy, zawodnicy, sportowe media, a przede wszystkim krajowi i europejscy decydenci mogli spotkać się w jednym miejscu, by rozmawiać o wyzwaniach, jakie stają przed sportem w trzeciej dekadzie XXI wieku. Wydarzenie to pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń, czego celem jest rozwój sportu w Polsce na poziomie regionalnym i krajowym.

W II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki w Zakopanem wzięło udział blisko 1700 uczestników i ponad 200 panelistów. Na 6 scenach odbyło się 65 paneli dyskusyjnych. Kongres po raz kolejny obrodził w zaskakujące wydarzenia oraz interesujące dyskusje i wnioski z nich płynące. W drugim dniu ogłoszone zostały Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej w 2027 roku w Polsce przy udziale Premiera Mateusza Morawieckiego oraz zapowiedziana została oficjalnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę chęć zgłoszenia kandydatury Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Panele na II Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki były podzielone na 7 bloków tematycznych:

• Sport wobec wyzwań polityki międzynarodowej
  • Zagrożenia w sporcie
  • Polska jako organizator wielkich imprez sportowych
  • Komercjalizacja sportu - jasne i ciemne strony
  • Sport a technologia - medycyna i innowacje w sporcie
  • Sport powszechny, społeczna rola aktywności fizycznej
  • Zielona energia dla turystyki. obchody światowego dnia turystyki

Otwarcie II Europejskiego Kongresu Sportu i TurystykiFundacja Gateway 4.0Otwarcie II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbył się w dniach 18-20 października 2022 r. w Zakopanem w Hotelu Nosalowy Dwór. Bezpośrednim realizatorem przedsięwzięcia była Fundacja GATEWAY 4.0. Współorganizatorami było Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Województwo Małopolskie. W 2022 roku tematy paneli dotyczyły m.in.: Igrzysk Europejskich, geopolityki, w tym zmian w sporcie i turystyce spowodowanych wojną w Ukrainie i pandemią COVID 19, szerokiego przemysłu okołosportowego, dopingu w sporcie, wpływu sportu na inne dziedziny.

W ciągu trzech dni pierwszej edycji Kongresu odbyło się 71 paneli dyskusyjnych, wystąpiło 280 prelegentów na 6 scenach, wręczono nagrody Małopolski Laur Sportu oraz Nagrody Ambasadorów Sportu, zaprezentowano dyscypliny sportowe III Igrzysk Europejskich wraz z obiektami oraz została ogłoszona szeroka Kadra Narodowa w piłce nożnej na Mistrzostwa Świata w Katarze.

Na Kongresie stworzono również strefę Expo, gdzie swoje stoiska promocyjne miały wszystkie najważniejsze związki sportowe oraz partnerzy przedsięwzięcia.

Panele na I Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki były podzielone na 8 bloków tematycznych:

• Rola sportu w czasie wojny
  • Jak zorganizować wielkie wydarzenie sportowe
  • Sport zawodowy i pieniądze
  • Rekreacja i sport masowy
  • Sport bez barier
  • Innowacje w sporcie
  • E-sport – sport przyszłości?
  • Turystyka po pandemii

Dzięki temu, że panele oraz wydarzenia towarzyszące były na bieżąco transmitowane na stronie internetowej Kongresu, a dostęp do streamingu był bezpłatny, zagwarantowano szerokiemu odbiorcy udział w wydarzeniu.

Organizacja tak wielopłaszczyznowej imprezy pozwala pokazać jak szeroką i znaczącą dziedziną życia jest sport, który może być sposobem na życie – zawód lub biznes bądź tylko sposobem na czas wolny - hobby, amatorskie uprawianie sportu.

Strona wydarzenia: www.kongres-sbn.pl oraz www.facebook.com/sbs.eksit/