W ramach działania Małopolska Akademia Rodzica, zrealizowanych zostanie kilka projektów, które pozwolą upowszechnić dobre praktyki w zakresie najistotniejszych problemów, które determinują przebieg procesu edukacyjno-wychowawczego dziecka oraz rolę, jaką w tym procesie powinni odgrywać rodzice.
Departament Edukacji planuje zrealizować cykl edukacyjnych programów radiowych, które będą miały na celu ukazanie specyfiki i podłoża nurtujących zagadnień w kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego. Działania te posłużą jako wsparcie dla rodzin i opiekunów w procesie wychowania i kształcenia młodych ludzi. Projekt zrealizowany będzie przy współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Pedagogiczną Biblioteką
w Tarnowie.
Zadanie zakłada także przekazanie pomocy finansowej w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Małopolskiego jednostkom samorządu terytorialnego, które są organem prowadzącym poradnie psychologiczno – pedagogiczne w regionie. Udzielona dotacja zostanie wykorzystana na dofinasowanie stanowiska „mobilnego konsultanta” przy powiatowych poradniach psychologiczno – pedagogicznych, których organy prowadzące zgłosiły takie zapotrzebowanie. Realizacja zadania przypadałaby na okres wrzesień-grudzień 2023r. „Mobilny konsultant” w ramach działalności poradni psychologiczno – pedagogicznej realizowałby zadania z konkretnego działu poradnictwa, w którym się specjalizuje, tj. diagnoza, terapia, doradztwo zawodowe, trudności w nauce, trudności wychowawcze i inne, niemniej jednak doradztwo z tego zakresu odbywałoby się w dowolnie wskazanym przez dzieci, młodzież, rodziców miejscu i w elastycznym wymiarze czasu.
Ponadto przy współpracy z Telewizją Polską oddziałem w Krakowie przygotowywany jest program w całości poświęcony najczęstszym problemom z jakimi borykają się dzieci. W każdym odcinku programu poruszany będzie jeden temat związany m.in. z hejtem, zaburzeniami odżywiania, używkami, uzależnieniem od komputera, samookaleczeniem.
Program realizowany w formie magazynowej. Każdy wątek rozmowy zaczyna się od krótkiego felietonu, który wprowadza w dane zagadnienie, po czym akcję przenosimy do studia, w którym prowadząca Olimpia Górska w trakcie rozmowy z ekspertami (psychiatrami, psychologami, pedagogami) będzie zgłębiać zagadnienia związane z tematem odcinka, a najważniejsze wątki i rady oraz słowa-klucze będą pojawiać się w postaci nowoczesnej infografiki.
Z początkiem listopada ruszamy z kolejną odsłoną projektu Małopolska Akademia Rodzica, który dotyczy zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.
Podcasty do posłuchania
W pierwszym odcinku porozmawiamy między innymi o tzw. anielskich uśmiechach, pierwszych wspomnieniach czy gotowości do mówienia. Gościem Jowity Dziedzic-Golec jest Joanna Derezińska, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog, pracownik oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie.
W drugim odcinku podcastu z serii Małopolska Akademia Rodzica Jowita Dziedzic-Golec rozmawia ponownie z Joanną Derezińską, specjalistą psychologii klinicznej, neuropsychologiem, pracownikiem oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Tym razem odpowiemy m.in. na pytania: Jaki wpływ na rozwój mózgu dziecka mają współczesne środki dydaktyczne? Zastanowimy się nad tym, co się dzieje w mózgu nastolatka? I czemu nastolatkowie podejmują często tak ryzykowne decyzje? Gorąco zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!
Tym razem porozmawiamy m.in. o wyznaczaniu granic i budowaniu w dziecku poczucia własnej wartości. Na pytania odpowiada: Agnieszka Dyczkowska-Krupińska, psycholog i psychoterapeutka młodzieży i dorosłych. Zapraszamy do słuchania!
W tym odcinku porozmawiamy m.in. o sytuacjach konfliktowych, których nie brakuje, szczególnie, kiedy jest się rodzicem lub opiekunem nastolatka. Odpowiemy też na pytanie, jak pozytywnie motywować dziecko do nauki? I Jak reagować na to, co dzieci robią w internecie? Jowita Dziedzic-Golec rozmawia z Agnieszką Dyczkowską-Krupińską, psychologiem i psychoterapeutką młodzieży i dorosłych.
Małopolska Akademia Rodzica Grafika
Kwestie poruszane podczas rozmów z ekspertami dotyczą między innymi: wpływu rozwoju mózgu na funkcjonowanie człowieka, narastającej fali agresji u dzieci, normalizacji zjawisk szkodliwych, a także chorób psychicznych u dzieci i młodzieży, pierwszych objawów schizofrenii, roli rodziców we wspieraniu rozwoju u dzieci oraz dbanie o zdrowie psychiczne i higienę umysłu.
Podcasty będą zamieszczane regularnie, zgodnie z harmonogramem: 1, 8, 11 i 15 grudnia.
Do współuczestnictwa w tym projekcie zostali zaproszeni specjaliści z dziedziny psychologii, neuropsychologii oraz psychiatrii.
Podcasty, które powstały we współpracy z Radiem RMF, będą także dostępne we wszelkich możliwych aplikacjach podcastowych: Spotify, Google Podcast i Apple Podcast.