Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - instytucja Województwa Małopolskiego- działa w Zakopanem – mieście u podnóża Tatr, najpiękniejszych gór Polski.
Marcin Kopeć
To wyjątkowe miejsce stworzyliśmy sami – w zabytkowym budynku dawnego sanatorium młodzi absolwenci szkoły teatralnej 24 lutego 1985 roku otworzyli Teatr. Odbyło się to
w setną rocznicę urodzin naszego Patrona - Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ten owiany legendą artysta o niezwykłej osobowości to dramaturg, malarz, pisarz i filozof z początku XX wieku – człowiek sztuki znany na całym świecie.

Stworzyliśmy teatr otwarty – awangardowy w swym wyrazie, prowokujący, który zgodnie z myślą Witkacego stał się „schroniskiem” dla wszystkich ludzi, który ciągle czują potrzebę, pragną kontaktu z prawdziwą sztuką – kulturą. Odbywają się u nas nie tylko przedstawienia teatralne – ale także koncerty muzyczne, pokazy filmowe, wystawy plastyczne – jesteśmy prawdziwym centrum sztuki.

Marcin KopećNA NIBY-NAPRawdę

To, co nas wyróżnia, to co przyciąga do naszego teatru, to co od samego początku jest dla nas najważniejsze - to bliski kontakt, spotkanie aktora z widzem – publiczność traktujemy jak naszych mile oczekiwanych i serdecznie witanych Gości, a każde przedstawienie to próba nawiązania rozmowy - dialogu z naszymi widzami.

Wyjątkowość naszego Teatru tworzy także Zespół – grupa niezwykłych osobowości aktorskich, złączonych wspólnym myśleniem o istocie Teatru, podejmujących wspólne decyzje artystyczne .

Krzysztof SurmaczHALNY

Nasze najważniejsze przedstawienia dotyczą tego, co uniwersalne, ważne, istotne dziś i zawsze: osamotnienie człowieka w świecie opuszczonym przez Boga, w którym dewaluują się wszelkie wartości; problem zaniku komunikacji międzyludzkiej; człowiek stojący w obliczu ważnych wyborów. Interesuje nas rola, jaką ma do odegrania jednostka – indywiduum w świecie zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości – procesie nieustających zmian społecznych i mentalnościowych. Chcemy dawać świadectwo prawdzie naszych czasów, pozostając teatrem artystycznym. Nasz Teatr znany jest z niezwykle odważnych, nowatorskich interpretacji dzieł literatury światowej – m.in.: „Np Edyp” wg Sofoklesa, „Doktor Faustus” Ch. Marlowe’a, „Jak wam się podoba” i „Makbet” W. Shakespeare’a, „Czarownice z Salem” A. Millera, „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa, „Caligula” i „Dżuma” A. Camusa, „Czarodziejska Góra” T. Manna, „Kto się boi Virginii Woolf?” E. Albee. Dramaty i teksty naszego Patrona – Witkacego są stale obecne w naszym repertuarze – zrealizowaliśmy do tej pory jego najważniejsze utwory: „Sonata Belzebuba” (spektakl „Sonata b”), „Matka” (spektakl „Katzenjammer”), „Wariat i zakonnica”, „Kurka Wodna”, „Bezimienne dzieło”.

Nawiązując do tradycji awangardy przełomu XIX i XX wieku proponujemy widzom przedstawienia, w których poprzez inteligentną rozrywkę prowokujemy do refleksji.

Nasze spektakle są niezwykle atrakcyjne w warstwie wizualnej – staramy się zaskakiwać widzów układem przestrzeni, wizją plastyczną. Dowolnie aranżujemy naszą scenę, ale tworzymy wykorzystując także miejsca nieteatralne – przedstawienia grane były w jadącym pociągu („”OL 12-Steg, Wien” na podstawie „Szalonej lokomotywy”) lub tak niecodziennych miejscach jak schronisko w Tatrach w Morskim Oku, w kolejce linowej i na szczycie Kasprowego Wierchu.

Choć nasza siedziba mieści się w Zakopanem dużo podróżujemy – gramy nasze spektakle
w wielu miastach w Polsce i za granicą. Braliśmy udział w wielu prestiżowych festiwalach, konkursach teatralnych, które przyniosły nam liczne nagrody i wyróżnienia. Jesteśmy często zapraszani, by uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach m.in: braliśmy udział w prezentacji największej areny sportowej Polski – Stadionu Narodowego w Warszawie.

Współpracowali i współpracują z nami najwybitniejsi polscy artyści. Do grona naszych Przyjaciół należą tacy muzycy jak – Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Mikołaj Górecki, Urszula Dudziak, Andrzej Kurylewicz, Wanda Warska, Grażyna Auguścik, Ewa Bem, Jacek Kaczmarski, Wojciech Młynarski, Stanisław Sojka, Grupa OSJAN…

Znakomici plastycy tworzyli oprawę plastyczną naszych przedstawień lub prezentowali swoje prace w Galerii Teatru – m.in. Jan Jaromir Aleksiun, Andrzej Dudziński, Kiejstut Bereźnicki, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Duda-Gracz, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Leszek Mądzik, Andrzej Kreütz-Majewski, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Jonasz Stern.

W 2012 roku ukończyliśmy remont naszej siedziby dzięki funduszom europejskim i dysponujemy jedną z najnowocześniejszych scen teatralnych w Europie.

Cieszy nas nieustające zainteresowanie naszej publiczności - nie tylko z Polski, ale i zza granicy przybywają widzowie, których przyciąga – jak mówią - magia naszego Teatru.
Nadal chcemy zaskakiwać, bawić, rozśmieszać, wzruszać – a więc płaczcie – śmiejcie się i myślcie razem z nami.

Życzymy cudownych snów na jawie z Zakopiańskim Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ado Kasprzak

Teatr im. Stanisława  Ignacego Witkiewicza w Zakopanem