Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie

Projekt budynku Cogiteonufot. Archiwum UMWMProjekt budynku Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie autorstwa Edzard Schultz i Anny Stryszewskiej-Słońskiej z biura Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o. wybrany w drodze konkursu architektoniczno-urbanistycznego.

HISTORIA:

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zostało utworzone jako instytucja kultury województwa małopolskiego 15 grudnia 2017 roku.

Siedziba Cogiteonu powstaje w Krakowie przy al. gen. T. Bora-Komorowskiego. W jej ramach zostaną stworzone: nowoczesna ekspozycja stała poświęcona naukowym marzeniom człowieka (która będzie obejmować ponad 100 urządzeń interaktywnych), 6 specjalistycznych laboratoriów i pracowni tematycznych oraz kilka przestrzeni do prowadzenia pokazów popularnonaukowych. Na dachu powstanie pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród spacerowy, a obok budynku park z 296 drzewami, 465 krzewami oraz plenerowymi eksponatami.

Cały teren inwestycji to ok. 4 hektary, z czego ¾ to tereny zielone. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 14 tys. m kw. Całość będzie oddana do użytku w 2023 roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteonfot. Archiwum UMWMWizualizacja instytucji oraz jej otoczenia

MISJA:

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją, której celem jest edukacja przez zabawę i angażowanie się w samodzielne lub zespołowe eksperymenty naukowe, projekty badawcze i społeczne. Instytucja w ten sposób będzie rozbudzać w uczestnikach zamiłowanie do nauki, pomagać zrozumieć świat, budować postawę kreatywności, otwartości i nawyk samodzielnego, twórczego, ale też krytycznego myślenia.

Swoim profilem Centrum będzie odróżniać się od funkcjonujących już w regionie instytucji naukowych i edukacyjnych, czy też muzeów. Ważnym zadaniem Centrum będzie wyzwalanie potencjału wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej.

Centrum będzie też silnie podkreślało swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski. Jego misją jest angażowanie mieszkańców województwa do inspirującego kontaktu z nauką, kulturą i edukacją, by aktywnie poznawali świat i zmieniali go na lepsze.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteonfot. Archiwum UMWMWizualizacja wystawy

DZIAŁALNOŚĆ:

Do czasu wybudowania docelowej siedziby Cogiteon prowadzi zajęcia edukacyjne w szkołach oraz publikuje materiały w internecie. W ramach szkolnych pokazów animatorzy w oryginalny sposób prezentują doświadczenia i angażują do wspólnego działania. W ofercie znajdują się dwie propozycje: „Wyprawa na inną planetę” (narracyjny pokaz przeznaczony dla dzieci z klas I-III) oraz „Naukowe wyzwania” (dla młodzieży). Pozwalają one spojrzeć na matematykę, fizykę, chemię czy biologię z nowej perspektywy.

W ramach działalności internetowej, Cogiteon na kanale www.youtube.com/cogiteon regularnie udostępnia filmy w trzech formatach:
- „Zrób to sam” w którym edukatorzy zachęcają do wykonywania prostych doświadczeń,
- „Naukowiej w podróży” w którym animatorzy odwiedzają wyjątkowe miejsca w Małopolsce i wykonują tematycznie z nimi związane eksperymenty naukowe,
- „Nauka & Hobby”, zawierający ciekawostki i porady, które pomagają w doskonaleniu swoich pasji.

Oprócz tego pod adresem www.rozoom.pl działa naukowy blog z artykułami oraz podcastami z różnych dziedzin wiedzy. Z myślą o nauczycielach powstały też gotowe prezentacje oraz scenariusze zajęć, które dostępne są pod adresem www.naukowiej.pl.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteonfot. Archiwum UMWMWizualizacja wystawy

WYDARZENIA I PROJEKTY:

15 grudnia 2017 – powstanie Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie
17 lutego 2018
– rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na projekt siedziby.
11 lutego 2019 – wystartował mobilny projekt edukacyjny „Naukowiej” (www.naukowiej.pl)
luty – marzec 2020 – podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budynku Cogiteonu oraz początek prac nad budową docelowej siedziby

KONTAKT:

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie