Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Małopolski Instytut KulturyArchiwum UMWM

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako instytucja samorządowa powstał w efekcie modernizacji Małopolskiego Ośrodka Kultury. Jego korzenie sięgają Krakowskiego Domu Kultury, który założono przy Rynku Głównym niedługo po II wojnie światowej. W obecnym kształcie Instytut działa od 2002 roku.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowiefot. Archiwum UMWM

Instytut działa w trzech kluczowych obszarach: regionu, rozwoju i refleksji. Jego misją jest dbanie o dialog. Pośredniczy między przeszłością i przyszłością, osobami i grupami oraz ukazuje lokalne praktyki kulturowe na tle procesów globalnych. Poprzez refleksję nad dziedzictwem regionu przyczynia się do rozwoju instytucji kultury.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowiefot. Archiwum UMWM

Instytut zajmuje się edukacją dotyczącą dziedzictwa kulturowego Małopolski, w tym dziedzictwa mniejszości narodowych i etnicznych. Promuje dziedzictwo regionu w ramach organizowanych wydarzeń i na swoich portalach – np. www.malopolskatogo.pl.

Instytucja wspiera także rozwój kadr kultury poprzez szeroką ofertę szkoleń i warsztatów oraz tworzenie sieci współpracy, która ułatwia dzielenie się doświadczeniem. Jednym z przykładów jest doroczny Kongres Dyrektorów Domów Kultury.

Instytut prowadzi działalność badawczą i wydawniczą: publikuje raporty i eseje na temat współczesnej kultury, przygotowuje kompleksowe informacje i formułuje rekomendacje – także na zamówienie innych instytucji – by wydobyć potencjał lokalnych społeczności.

Dzięki wciąż nawiązywanym kontaktom zagranicznym instytucja korzysta z najbardziej efektywnych metod edukacji dla kultury i po przeanalizowaniu lokalnych potrzeb przenosi je na grunt Małopolski.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowiefot. Archiwum UMWM

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – doroczne święto zabytków, w ramach którego MIK zachęca do poznawania ciekawych miejsc w Małopolsce. Wszystkie obiekty udostępniane są do zwiedzania nieodpłatnie, a znaczną ich część stanowią miejsca na co dzień niedostępne dla publiczności. Wydarzeniu towarzyszy publikacja książki związanej z tematem przewodnim pióra cenionych autorów i autorek. www.dnidziedzictwa.pl

Wirtualne Muzea Małopolski – projekt polega na digitalizacji i udostępnianiu w sieci eksponatów z małopolskich muzeów. Przeszło 2500 obiektów uwiecznionych w najwyższej jakości, wiele z nich w postaci modeli 3D, zostało opracowanych i opatrzonych eksperckim komentarzem. To baza wiedzy, a także materiałów do samodzielnego wykorzystania. www.muzea.malopolska.pl

Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni – wydawany od 2002 roku kwartalnik upowszechnia i promuje inspirujące metody kształtowania relacji człowieka z otoczeniem i środowiskiem. Autorami artykułów są m.in. architektki, urbaniści, historyczki, historycy sztuki i literatury, antropolożki i socjologowie. www.autoportret.pl