Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Sukcesja – co to takiego?

Sukcesja jest naturalnym etapem w cyklu życia firmy, z którym właściciele muszą się zmierzyć w momencie przekazania firmy kolejnemu pokoleniu. Przekazanie władzy, majątku, wiedzy oraz odpowiedzialności następcom nie jest łatwe, ani dla twórcy biznesu, ani dla sukcesora. Proces transferu biznesu utrudnia niedostateczna świadomość znaczenia sukcesji oraz jej złożoności i czasochłonności. Przekazanie biznesu dotyczy wielu interesów i stron, co często wymaga wiedzy specjalistycznej z różnych dziedzin, np. ustawodawstwa, podatków, wyceny, organizacji, strategii, psychologii. Sprawia to, że sukcesja jest procesem wieloetapowym, który wymaga strategicznego planowania i zarządzania.

W Polsce w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowanych jest ponad 2 mln przedsiębiorców. Z tego 60 proc. stanowią firmy rodzinne, które zatrudniają ok. 50 proc. pracowników w gospodarce. Obecnie w CEIDG jest ok. 15 tys. osób, które rozpoczęły działalność na początku lat 90. i mają obecnie ponad 65 lat, co może oznaczać, że w najbliższym czasie mogą oni dokonywać procesu przekazania firmy kolejnemu pokoleniu.

Dodatkowe informacje