Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Donacja nie jest trudna, ani straszna

Zdrowie
13 czerwca 2024
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To idealna okazja, aby zachęcić do oddawania krwi, gdyż w wielu miejscach w Polsce, często jej brakuje.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Po wypełnieniu ankiety, wykluczającej osoby z grupy potencjalnie zagrożonej zakażeniem, krew przechodzi niezbędne badania: morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników jest przechowywana w sterylnych warunkach w dziale preparatyki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Warto pamiętać, że:

  • Do zabezpieczenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi. W przypadku ofiar wypadków potrzeba nawet 10 jednostek.
  • Zamrożone osocze ma trzy lata przydatności do użycia. Krwinki czerwone mają 42 dni przydatności, a płytki krwi - zaledwie 5 dni.
  • Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach.

Idea honorowego krwiodawstwa jest ponadczasowa, uniwersalna i dotyczy każdego z nas. Dziękuję tym, którzy już się do nas przyłączyli i gorąco Państwa zachęcam do uczestnictwa nie tylko w akcjach urzędu marszałkowskiego, ale też odwiedzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz jego oddziałów terenowych w całej Małopolsce i podzielenia się z innymi krwią

 - apeluje marszałek Witold Kozłowski.

Pod poniższym linkiem krok po kroku można zobaczyć jak wygląda donacja https://natu.care/pl/zdrowie/oddawanie-krwi

Mamy nadzieję, że szerzenie świadomości na temat krwiodawstwa pomoże w uzupełnianiu zapasów krwi. Przypomnijmy razem ludziom, że zostając dawcą krwi można uratować czyjeś życie, a że sam proces donacji nie jest ani trudny, ani straszny.

Galeria zdjęć