Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Po wypełnieniu ankiety, wykluczającej osoby z grupy potencjalnie zagrożonej zakażeniem, krew przechodzi niezbędne badania: morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników jest przechowywana w sterylnych warunkach w dziale preparatyki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Warto pamiętać, że:
- Do zabezpieczenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi. W przypadku ofiar wypadków potrzeba nawet 10 jednostek.
- Zamrożone osocze ma trzy lata przydatności do użycia. Krwinki czerwone mają 42 dni przydatności, a płytki krwi - zaledwie 5 dni.
- Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach.
Idea honorowego krwiodawstwa jest ponadczasowa, uniwersalna i dotyczy każdego z nas. Dziękuję tym, którzy już się do nas przyłączyli i gorąco Państwa zachęcam do uczestnictwa nie tylko w akcjach urzędu marszałkowskiego, ale też odwiedzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz jego oddziałów terenowych w całej Małopolsce i podzielenia się z innymi krwią
- apeluje marszałek Witold Kozłowski.
Pod poniższym linkiem krok po kroku można zobaczyć jak wygląda donacja https://natu.care/pl/zdrowie/oddawanie-krwi
Mamy nadzieję, że szerzenie świadomości na temat krwiodawstwa pomoże w uzupełnianiu zapasów krwi. Przypomnijmy razem ludziom, że zostając dawcą krwi można uratować czyjeś życie, a że sam proces donacji nie jest ani trudny, ani straszny.