Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Już wkrótce powstaną kolejne miasteczka ruchu drogowego

Transport
27 lipca 2018
Limanowa, Wieliczka, Korzenna, Jabłonka, Chełmiec i Nowy Wiśnicz – to miasta, w których ku radości najmłodszych miłośników dwóch kółek funkcjonują nowoczesne miasteczka ruchu drogowego. To właśnie tu dzieciaki poznają znaki drogowe, zgłębiają tajniki jazdy, a co najważniejsze, podczas praktycznych zajęć, nabierają doświadczenia i dowiadują się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Do 26 września br. kolejne małopolskie gminy mogą starać się o dofinansowanie na budowę tego typu miasteczek na swoim terenie.

Konkurs, w ramach którego można otrzymać dotacje, organizowany jest już po raz czwarty przez Województwo Małopolskie wspólnie z Małopolskimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu (MORD). Na ten cel w tym roku przeznaczono 800 tys. zł ze środków MORD.

Małopolanie kochają jazdę na dwóch kółkach, widać to doskonale na ulicach naszych miast czy na rowerowych ścieżkach, które powstają w całym regionie. By na drogach i rowerowych szlakach było bezpiecznie, należy już od najmłodszych lat edukować i wpajać dzieciom zasady ruchu drogowego. Najważniejsze jednak są umiejętności praktyczne, a te najmłodsi cykliści nabywają podczas zajęć między innymi w miasteczkach ruchu drogowego. Potem pozostaje już tylko wsiąść na rower i przemierzać piękną Małopolskę wzdłuż i wszerz

– mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

W nowych miasteczkach rowerowych dzieci i młodzież nie tylko będą mogły poznać znaki drogowe, sygnały świetlne czy rodzaje skrzyżowań, ale też wziąć udział w zajęciach praktycznych prowadzonych pod okiem profesjonalnych instruktorów, dzięki którym dowiedzą się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Co ważne, swoją wiedzę będą mogli zaprezentować w praktyce podczas egzaminów na kartę rowerową, które będą przeprowadzane właśnie na miasteczkach ruchu drogowego.

Dofinansowanie przyznane gminom w ramach konkursu może wynieść do 200 tys. zł. Ważna uwaga: dotacja nie może jednak przekroczyć połowy kosztu budowy miasteczka rowerowego, pozostałą kwotę pokryją gminy. O środki na budowę miasteczek mogą starać się te gminy, które dysponują terenem pod budowę, a które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach konkursu.

Regulamin konkursu oraz wniosek do poprania poniżej.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM