Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Podziękowania dla medalistów mistrzostw świata

Sport
10 marca 2023
Oskar Kwiatkowski zdobył tytuł mistrza świata, a jego koleżanka z kadry Aleksandra Król wróciła do Polski z brązowym medalem. To historyczny występ Polaków, bowiem nigdy wcześniej żaden z naszych snowboardzistów nie stanął na najwyższym podium. Dzisiaj z medalistami w Zakopanem spotkał się marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Podczas spotkania podziękował zawodnikom pochodzącym właśnie z tego regionu za świetne wyniki i życzył kolejnych sukcesów.

Mistrzostwa Świata w narciarstwie i snowboardingu w Gruzji przejdą do historii polskiego snowboardu. Po raz pierwszy w historii reprezentant Polski stanął na najwyższym podium – był to urodzony w Zakopanem Oskar Kwiatkowski startujący w slalomie równoległym. W kategorii pań również nie było powodów do narzekań – Aleksandra Król również pochodząca ze stolicy Tatr zajęła wysokie, trzecie miejsce w tej samej kategorii co złoty medalista.

Chcę Wam pogratulować znakomitych wyników – jako osoba uprawiająca kiedyś sport wiem, ile to musiało kosztować dużo ciężkiej pracy i treningów. Tym bardziej trzeba docenić, że oboje jesteście medalistami tak prestiżowej imprezy. Cieszę się tym bardziej, że jesteście reprezentantami nie tylko Polski ale i Małopolski. Trudno o lepszych ambasadorów naszego regionu – i za to również Wam dziękuje. Znakomite wyniki w Gruzji to również świetny przykład dla młodych ludzi, że warto aktywnie spędzać czas, a nie tylko przed komputerem. Wierzę, że dla wielu będzie to inspiracja do zainteresowania się sportem, choć trzeba podkreślić, że takie rezultaty to wiele lat treningów i przygotowań. Chcę podkreślić, że Oskar Kwiatkowski to absolwent naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Razem z prezesem PZN Adamem Małyszem robimy wszystko, aby właśnie ta placówka była na nie tylko europejskim, ale i światowym poziomie. Wtedy absolwentów z tak znakomitymi wynikami będzie jeszcze więcej

– mówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Oskar Kwiatkowski  urodził się w 1996 roku w Zakopanem, jest snowboardzistą,  olimpijczykiem i aktualnym mistrzem świata w gigancie równoległym.  Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wystąpił w 2018 roku w południowokoreańskim Pjongczangu, Został wówczas sklasyfikowany na 13 pozycji. Po 4 latach w Pekinie zajął już miejsce w „pierwszej 10”, kiedy to ostatecznie uplasował się na 7 miejscu.

- Cieszę się, że złotego medalu choć do teraz jeszcze to do mnie nie dociera. Tym bardziej, że niedawno zostałem również  liderem Pucharu Świata i tutaj również walczę o zwycięstwo. Trasy na których były rozgrywane zawody w Gruzji  były bardzo trudne, a warunki na nich fatalne – tym bardziej doceniam zdobycie złota – mówił Oskar Kwiatkowski złoty medalista z Gruzji.

Aleksandra Król to polska snowboardzistka urodzona w Zakopanem, startująca w slalomie równoległym. Największy sukces w karierze osiągnęła właśnie w tym roku  kiedy to w gruzińskim Bakuriani zdobyła brązowy medal mistrzostw świata. Po raz pierwszy na podium Pucharu Świata stanęła w 2013 roku w Moskwie. Najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, uzyskała jak dotąd w sezonie 2018/2019 kiedy to zajęła w klasyfikacji generalnej ósme miejsce. W tym sezonie obecnie zajmuje czwarte miejsce.

- Wierzę, że jeśli chodzi o Puchar Świata uda mi się znaleźć w pierwszej trójce. Co prawda pierwsze miejsce mi „uciekło”, ale drugie i trzecie są w zasięgu ręki bo różnice punktowe są minimalne. Jeśli chodzi o mistrzostwa świata w Gruzji to w moim przypadku z brązu cieszę się tak samo jakbym zdobyła złoty medal. Dobry wynik to nie jeden sezon przygotowań, ale wiele lat ciężkiej pracy, szkoleń i treningów – mówiła Aleksandra Król brązowa medalistka mistrzostw świat w snowboardzie w slalomie równoległym.

Autor: Biuro Prasowe UMWM, PB