Jak co roku na starosądeckim rynku królowały muzyka ludowa i taniec. Przed licznie zgromadzoną publicznością występowały zespoły ze Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Małopolski: grupa Rozmarija z Koszyc przedstawiła obyczaje i zabawne scenki rodzajowe; zespół ukraińskiej muzyki tradycyjnej Budmo z Kijowa wystąpił z najpiękniejszymi pieśniami i melodiami ukraińskimi; Szeklerzy zaprezentowali obyczaje Siedmiogrodzian; Krakowiacy Ziemi Brzeskiej zaproponowali tańce Krakowiaków Wschodnich i Kaszubów; dziecięcy zespół romski z Tarnowa zachwycił publiczność tańcami cygańskimi, a grupa teatralna Orawa z Lipnicy Wielkiej wystąpiła ze scenkami z żydowskiej karczmy.
Można było spróbować potraw kuchni polskiej, łemkowskiej, rumuńskiej, słowackiej czy węgierskiej. Małopolskie specjały (np. placki pasterskie z cebulą i boczkiem oraz smalec z cebulką) serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic i Młodowa.
Fot. Monika Batko
Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Pogranicza z Ropy, na starosądeckim rynku stanął młyn, mielący mąkę orkiszową na zdrowy chleb, którego można było skosztować. Podawano również kawę orkiszową paloną w specjalnej maszynce. Na płycie pieca opalanego na drewno gospodyni wypiekała „prołzioki” (placki z ciasta z dodatkiem sody oczyszczonej).
Fot. Monika Batko
W trakcie Biesiady Karpackiej odbywały się prezentacje ginących zawodów. Swoje rzemiosło prezentowali garncarz, łyżkarz, koszykarz, dziegciarz, tkaczka i koronczarka. Rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi ze Słowacji, Węgier i Małopolski wystawiali swoje dzieła na kiermaszu. Goście Biesiady podziwiali i nabywali m.in. ikony, koronki, obrazy, rzeźby, naczynia z gliny czy wikliny. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się piernikowe serduszka przywiezione przez Węgrów z Dunakeszi.
Biesiada Karpacka jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia pn. "Nasze wiano dla Europy". Projekt, wspierany przez województwo małopolskie, jest realizowany przez Instytut Europa Karpat we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Stary Sącz oraz z wyszehradzkimi partnerami Instytutu.
(jaug)