Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Prezydent Andrzej Duda honorowym obywatelem Zakliczyna

Samorząd
13 lutego 2020
Podczas uroczystej sesji rady miejskiej w Zakliczynie prezydent Polski Andrzej Duda odebrał tytuł honorowego obywatela gminy Zakliczyn. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Edward Czesak z zarządu województwa małopolskiego oraz radny województwa Wojciech Skruch.

Tytuł honorowego obywatela gminy Zakliczyn tamtejsi radni nadają od 1997 roku. Pierwszym honorowym obywatelem został  Jan Paweł II, który od kilku lat jest również patronem Zakliczyna.

- Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest symbolicznym i sentymentalnym nawiązaniem do tych niezapomnianych chwil, gdy zobowiązywaliśmy się podjąć wysiłek naśladowania dziedzictwa naszego Papieża – mówił burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. - Pan prezydent Andrzej Duda jako człowiek wyznający chrześcijański i konserwatywny system wartości, budujący w Polsce atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia jest równie bliski sercu mieszkańców ziemi zakliczyńskiej jak Święty Jan Paweł II.

Burmistrz dziękował prezydentowi za pamięć o prawdziwych narodowych bohaterach i obronę polskich interesów.

- Dziękuję za podnoszenie godności narodowej. Jesteśmy wdzięczni za coraz bardziej sprawiedliwe państwo, za dbałość o rozwój całego kraju. Również, a może nawet szczególnie o te mniejsze miejscowości. Dzięki temu szansę na dynamiczny rozwój otrzymały takie gminy jak nasza. Można śmiało stwierdzić, że każdy mieszkaniec, każdej miejscowości może czuć się dowartościowany przez obecnego prezydenta – kontynuował Dawid Chrobak.

W laudacji na cześć prezydenta przewodnicząca rady miejskiej w Zakliczynie Anna Moj przytoczyła słowa papieża Franciszka: „Pokora i delikatność nie są cnotami ludzi słabych, lecz mocnych, którzy nie potrzebują źle traktować innych, by czuć się ważnymi”.

- Bo trzeba być mocnym, by zachować swoją osobowość w rzeczywistym świecie pochłanianym przez anonimową cyberprzestrzeń. Bo trzeba być mocnym, by mieć swój światopogląd w bezideowym marazmie. Bo trzeba być mocnym, by służyć Ojczyźnie i wspólnemu dobru. Jest pan mocny panie prezydencie, bo mocne są pana korzenie tradycji oraz wychowania oparte na rodzinnych i chrześcijańskich wartościach – argumentowała.

Prezydent otrzymał pamiątkowy ryngraf i kopię uchwały rady miejskiej. Wpisał się do księgi honorowych obywateli gminy Zakliczyn.

Dziękując za przyznane wyróżnienie Andrzej Duda stwierdził, że Zakliczyn jest dla niego osobiście miejsce szczególnym, gdyż łączą go z tą miejscowością miłe wspomnienia z młodości. A konkretnie dwie historie. Jedna związana jest z jego dziadkiem, który przywiózł go do Zakliczyna, gdy był małym chłopcem, a druga z koleżankami z liceum, które w wakacje odwiedzał w miasteczku nad Dunajcem.

Zawsze moje serce gdzieś tutaj biło dla Zakliczyna. Ilekroć słyszałem słowo „Zakliczyn”, to pojawiał mi się uśmiech na twarzy i zawsze było to miłe wspomnienie

- mówił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że honorowe obywatelstwo traktuje jako gest przyjęcia do wspólnoty. Taki bardzo ludzki, przyjacielski i sąsiedzki, który ma dla niego wymiar szczególny.

Jestem ogromnie zaszczycony, dlatego że ja odczuwam, że każdy z nas uważa, że miejsce, które jest jego miejscem, w którym się urodził, jest jego ojcowizną, jest jego miastem czy wioską, czy po prostu to, które sobie wybrał, ono jest najlepsze i najpiękniejsze na świecie. Jeśli ja do tego miejsca, do mojej społeczności, w której żyję, decyduję się kogoś przyjąć, to jest wielki gest. Ogromnie za ten gest dziękuję i przyjmuję go z wielką wdzięcznością i pokorą

- powiedział Andrzej Duda.

„Andrzej Duda, nasz prezydent” – skandowali mieszkańcy na zakliczyńskim rynku, gdy trwała jeszcze uroczysta sesja w Ratuszu. Prezydent RP został przez nich niezwykle serdecznie przyjęty. Andrzej Duda ściskał dłonie i pozował do indywidualnych fotografii. Mieszkańcy Zakliczyna i okolicznych miejscowości dziękowali głowie państwa za niezwykle godną postawę i godne reprezentowanie naszej Ojczyzny, za dotrzymywanie obietnic, za to, że mogą być naprawdę dumni z prezydenta Polski. Teraz – jak mówili - w pełni już naszego, zakliczyńskiego prezydenta.

Galeria zdjęć

Autor: Agenda UMWM w Tarnowie