– Drodzy Bracia Romowie, cieszę się, że mogę być tutaj razem z Wami. Dla Samorządu Województwa jest ważne, aby pokazywać Małopolskę jako region, który docenia swoją wielokulturowość – zwrócił się do zgromadzonych gości wicemarszałek Sorys. Podkreślił, że to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce i modelowy przykład na budowanie więzi i dobrej współpracy. – Dajemy przez to wyraz, że w dzisiejszych czasach chcemy być Europejczykami, którzy nie zapominają o własnej tożsamości – dodał na zakończenie.
W ciągu czterodniowej wędrówki, od 23-26 lipca br., uczestnicy taboru odwiedzą groby Romów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Wozy konne zatrzymają się w Żabnie, Bielczy, Borzęcinie oraz Szczurowej, gdzie znajduje się największa w Polsce zbiorowa mogiła Romów. Pochowano w niej 93 Romów - całą niemal osadę, która niegdyś znajdowała się na skraju wsi Szczurowa.
Tabor to nie tylko przemierzanie szlaków pamięci, ale również przybliżanie romskich tradycji, wędrownego stylu życia, języka i muzyki. W tegorocznym taborze bierze udział młodzież romska z całego kraju, a także goście z zagranicy, którzy będą mieli okazję do poznania własnych dziejów. Jak podkreśla inicjator i prowadzący tabor Adam Bartosz, Romowie nie mają własnego systemu edukacji, nie uczą się o swojej historii na żadnym etapie życia, więc ten projekt spełnia ważną rolę edukacyjną i budowania tożsamości
Organizatorem Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów już po raz 16-ty jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Partnerami przedsięwzięcia jest Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, a także Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kher, Fundacja Integracji Społecznej PROM oraz Stowarzyszenie Romów Romano Dzipen w Bydgoszczy.
Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014–2020.
Warto przypomnieć, że idea Taboru Pamięci zrodziła się w 1996 roku. Podjęli ją Adam Bartosz, ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który tu zorganizował stałą muzealną wystawę poświęconą historii i kulturze Romów oraz Adam Andrasz, prezes Stowarzyszenia Romów w Tarnowie.
(Agenda UMWM w Tarnowie, biuro prasowe)