Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Wyruszyli szlakiem pamięci

Kultura
23 lipca 2015
Wyruszyli szlakiem pamięci Wyruszyli szlakiem pamięci
Barwna karawana cygańskich wozów  wyjechała dziś spod tarnowskiego Muzeum Etnograficznego na trasę  Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Przed uczestnikami przejazdu pokonanie dystansu z Tarnowa do Szczurowej. W geście solidarności, na początku trasy taboru, dołączył do niego wicemarszałek Stanisław Sorys.

– Drodzy Bracia Romowie, cieszę się, że mogę być tutaj razem z Wami. Dla Samorządu Województwa jest ważne, aby pokazywać Małopolskę jako region, który docenia swoją wielokulturowość – zwrócił się do zgromadzonych gości wicemarszałek Sorys. Podkreślił, że to jedyne  tego typu przedsięwzięcie w Polsce i modelowy przykład na budowanie więzi i dobrej współpracy. – Dajemy przez to wyraz, że w dzisiejszych czasach chcemy być Europejczykami, którzy nie zapominają o własnej tożsamości – dodał na zakończenie.

W ciągu czterodniowej wędrówki, od 23-26 lipca br., uczestnicy taboru odwiedzą groby Romów pomordowanych w czasie II wojny światowej. Wozy konne zatrzymają się w Żabnie, Bielczy, Borzęcinie oraz Szczurowej, gdzie znajduje się największa w Polsce zbiorowa mogiła Romów. Pochowano w niej 93 Romów - całą niemal osadę, która niegdyś znajdowała się na skraju wsi Szczurowa.  

Tabor to nie tylko przemierzanie szlaków pamięci, ale również przybliżanie  romskich tradycji, wędrownego stylu życia, języka i muzyki. W tegorocznym taborze bierze udział młodzież romska z całego kraju, a także goście z zagranicy, którzy będą mieli okazję do  poznania własnych dziejów. Jak podkreśla inicjator i prowadzący tabor Adam Bartosz,  Romowie nie mają własnego systemu edukacji,  nie uczą się o swojej historii na żadnym etapie życia, więc ten projekt spełnia ważną rolę edukacyjną i budowania tożsamości

Organizatorem Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów już po raz 16-ty jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Partnerami przedsięwzięcia jest Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej,  a także Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kher, Fundacja Integracji Społecznej PROM oraz Stowarzyszenie Romów Romano Dzipen w Bydgoszczy.

Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014–2020.

Warto przypomnieć, że idea Taboru Pamięci zrodziła się w 1996 roku. Podjęli ją Adam Bartosz, ówczesny dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który tu zorganizował stałą muzealną wystawę poświęconą historii i kulturze Romów oraz Adam Andrasz, prezes Stowarzyszenia Romów w Tarnowie.

(Agenda UMWM w Tarnowie, biuro prasowe)

Galeria zdjęć