Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Posiedzenie komisji COTER zdominowane przez weto Polski i Węgier

Współpraca
27 listopada 2020
W czwartek 26 listopada, podczas obrad komisji COTER rozgorzała debata na temat ryzyka zablokowania Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy, spowodowanego wetem, jakie w tej kwestii wniosły rządy Polski i Węgier. Debata rozpoczęła się wystąpieniem przewodniczącego polskiej delegacji do Komitetu Regionów marszałka województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, który przedstawił uczestnikom oświadczenie polskiej delegacji zaznaczając, że nie jest to wspólne stanowisko, ale oświadczenie większości polskiej grupy.

W oświadczeniu możne przeczytać między innymi, że polscy samorządowcy są zaniepokojeni aktualną sytuacją, która może doprowadzić do poważnych opóźnień w uzgadnianiu wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, a co za tym idzie spowodować niemożność korzystania z europejskich funduszy. W odpowiedzi głos zabrał marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który przypomniał, iż polski rząd korzysta z legalnego narzędzia, jakim jest prawo do weta, a negocjacje ciągle trwają. W przedmiotowej sprawie głos zabierali także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Reprezentujący inne narodowości uczestnicy posiedzenia apelowali do samorządowców z Polski i Węgier o wywieranie nacisku na rządy swoich krajów w sprawie jak najszybszego wypracowania kompromisu, podkreślając, że we wspólnym interesie wszystkich członków UE jest jak najszybsze uruchomienie środków finansowych, które pozwolą odbudować gospodarki narodowe po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

W drugiej części spotkania dyskutowano na temat priorytetowych obszarów z myślą o przygotowaniu programu prac Komisji COTER na 2021 r., a należą do nich:

• polityka spójności
• transport
• współpraca transgraniczna i europejska współpraca terytorialna, z uwzględnieniem strategii makroregionalnych
• wieloletnie ramy finansowe
• agenda terytorialna i dowody, w tym polityka miejska

Ponadto podjęto decyzję o przygotowaniu opinii w sprawie przyszłości regionalnych portów lotniczych – jej sprawozdawcą będzie marszałek W. Ortyl. Z kolei czeski sprawozdawca Pavel Branda przedstawił ogólne założenia przygotowanej przez niego opinii nt. transgranicznych usług publicznych w Europie. Jego wystąpienie poprzedziła wymiana poglądów z przedstawicielem DG MOVE na temat bieżących i przyszłych działań w dziedzinie polityki transportowej, w szczególności Europejskiego Roku Kolei 2021.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM