Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Nie ustaje pomoc Małopolan dla uchodźców z Ukrainy

Współpraca
12 sierpnia 2022
Od wybuchu wojny na Ukrainie organizacje działające na terenie naszego województwa nieustannie prowadzą zbiórki darów, które trafiają zarówno do tych, którzy znaleźli schronienie na terytorium Małopolski, jak i do tych, którzy zostali na froncie, by walczyć o wolność swojej ojczyzny.

Od początku wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie z dumą wspieramy organizacje dobroczynne, fundacje charytatywne i wolontariuszy, którzy działają w geście solidarności na rzecz Ukrainy i uchodźców. Niejednokrotnie to oni pierwsi podejmują działania w nagłych sytuacjach kryzysowych, ale działają też długofalowo. I w tych działaniach jako Samorząd Województwa chcemy ich wspierać

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jedną z takich organizacji, która wciąż pomaga i organizuje transporty najpotrzebniejszych rzeczy na Ukrainę jest Stowarzyszenie Forum Rozwoju Regionalnego w Zabawie koło Tarnowa. Organizacja od wielu lat współpracuje z Ukrainą, w tym z Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwem na Ukrainie Oddział w Kamieńcu Podolskim. Teraz w jej szeregi – by móc pomagać własnym rodakom – dołączył również Marko Koval, uchodźca z Charkowa.

- Naprawdę nie wiem, jak dojechaliśmy do Polski, bo jechaliśmy z Charkowa do Lwowa 38 godzin. To był pierwszy dzień wojny. Kiedy jechałem do Polski z rodzicami, to nie wiedziałem nawet dokąd jedziemy. Znaleźliśmy się tutaj i dobrze, że tak jest. Uważam, że ludzie, którzy mieli możliwość wyjechać do Polski czy w ogóle do innych krajów Europy mają obowiązek pomagać swoim rodakom, nawet zza granicy Ukrainy, tak jak mogą – będąc wolontariuszem na przykład – mówi Marko.

Stowarzyszenie aktywnie prowadzi zbiórki żywności, środków czystości, materiałów pierwszej pomocy, leków czy opatrunków a także organizuje transport dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy do Polski. Przewozy możliwe są dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert pn. "Pomocne Małopolskie - Siła Wolontariatu!".

To jednak nie jedyne działania, które Małopolska prowadzi na rzecz Ukrainy. Już w marcu bieżącego roku województwo małopolskie w obliczu sytuacji związanej z wojną w Ukrainie oraz związanym z tym kryzysem humanitarnym powołało pakiet pomocowy o nazwie Małopolska Tarcza Humanitarna. To projekt systemowych rozwiązań, które odpowiadają zarówno na bieżące potrzeby uchodźców, m.in. dostęp do służby zdrowia, bezpłatnego transportu, wsparcie finansowe organizacji pozarządowych, jak i te długofalowe - skoncentrowane głównie wokół integracji, szkolnictwa oraz rynku pracy.

Początkowe działania musiały być szybkie i odpowiadać na najpilniejsze potrzeby azylantów – zapewnienie transportu z terenów przygranicznych, zbudowanie tzw. hubu, czyli profesjonalnego punktu recepcyjnego w Olkuszu, czy bezpośrednie wsparcie finansowe Obwodu Lwowskiego w wysokości 3 mln zł.

Drugi etap działań to przygotowanie i realizacja usług w ramach pakietów pomocowych. Aktualny etap działań w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej to działania dalekosiężne, które chcemy realizować w ramach wsparcia unijnego REACT-EU. To wszelkie działania adaptacyjne do nowych warunków, dotyczące osób, które decydują się pozostać w Małopolsce.

Galeria zdjęć