Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Mieszkańcy interweniują każdego dnia. Chcą oddychać czystym powietrzem

Środowisko
17 września 2019
"Prawie co dzień z komina wydobywa się gryzący i bardzo intensywny dym" - te słowa jednego z mieszkańców Małopolski powtarzają się w niemal każdej ze zgłoszonych w ubiegłym tygodniu ekointerwencji, a słowo „spalanie” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jesienny spadek temperatur nie jest tu bez znaczenia.

W ciągu ostatnich siedmiu dni dzięki formularzowi na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego www.powietrze.malopolska.pl pojawiło się 9 nowych zgłoszeń, a wszystkie dotyczyły spalania odpadów.

To powód zarazem do radości i do irytacji. Do radości, bo pomysł ekointerwencji zdecydowanie się sprawdził, od marca przekazano nam łącznie 290 zgłoszeń. Coraz więcej osób rozumie, że informowanie o nagminnym paleniu śmieci przez sąsiada, czy prośba o kontrolę w miejscu, gdzie z komina całymi dniami wydobywa się żółto-czarny dym to nie donosicielstwo, a działanie we wspólnym interesie całego otoczenia. Do irytacji, bo tak wielu mieszkańców naszego regionu nie zdaje sobie sprawy, że trując powietrze, zatruwa też życie – swoje własne, najbliższych, sąsiadów

– mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 140 zgłoszeń. Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każda informacja zostaje przekierowana do właściwego organu kontroli, a Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych kontroli.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM