Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

EKO TERAZ! Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Zero waste - szafa przyjazna środowisku

Środowisko
17 października 2022
Termin tłumaczony jako „brak marnotrawstwa” jest coraz bardziej popularnym trendem. Zgodnie z nim staramy się produkować jak najmniej odpadów, a zasadami zero waste kierować się w każdej sferze życia. Staramy się więc wykorzystywać wszystko co się da i wyrzucać jak najmniej.

Zero waste to również odzyskiwanie produktów, np. opakowań i ponowne wykorzystanie. Wiele z nich można skutecznie zagospodarować już w domu. Większość towarów wykonana jest bowiem z plastiku, szkła, aluminium czy metalu, które można poddać segregacji i recyklingowi. Dotyczy to również ubrań.

Co robić ze starymi ubraniami?

Często nasze szafy pękają w szwach, a my nie wiemy, co zrobić ze stertami nieużywanej garderoby. A przecież ubrania można sprzedać lub oddać. Przede wszystkim - nie wyrzucajmy ich do kosza!

Czyste i w dobrym stanie ubrania można oddać  organizacji charytatywnej i instytucjom zajmującym się pomocą nieletnim, kobietom w ciąży, osobom starszym, uchodźcom. Chętnie przyjmą je domy dziecka i domy samotnej matki. Ale warto też rozejrzeć się dookoła: może po sąsiedzku mieszka niezamożna rodzina, która ucieszy się z odzieżowej paczki?

Tekstylia znoszone, zdefasonowane, z plamami, których nie da się usunąć warto upcyklingować czy przerobić  na coś innego. Stary sweter ma dziurę w widocznym miejscu? Wykrój z niego rękawiczki, omijając uszkodzony obszar. Przetarły się nogawki spodni? Zetnij je i zrób szorty. Ze starych cienkich rajstop wychodzi praktyczna wycieraczka do nóg. A z niepotrzebnego koca – wiosenny płaszcz. Bawełniane podkoszulki świetnie nadają się też na ścierki. Wystarczy je pociąć na kawałki i wykorzystywać do wycierania kurzu.

Ubrania dziurawe, poplamione, przetarte, w kawałkach nadają się już tylko do kontenera. Pamiętajmy, że, że tekstyliów nie wolno wyrzucać do kosza! Ubrania razem z resztą nienadających się do przetworzenia odpadów są wywożone na wysypiska, gdzie latami zalegają, uwalniając w procesie rozkładu niebezpieczne związki chemiczne do otoczenia. Szkodzą glebie, wodom gruntowym, czyli środowisku i nam samym.  

Eko moda, czyli szafa przyjazna środowisku

A dla tych, którzy chcą odmienić swoją garderobę na przyjazną środowisku, mamy kilka podpowiedzi. Na początek warto zrobić przegląd zawartości swojej szafy i zastanowić się, jakie ubrania zajmują w niej już tylko miejsce, a ktoś z radością da im drugie życie.

Zanim skusi nas zakup najnowszego trendu ze sklepowej witryny, zastanówmy się,  czy tak samo będzie nam się podobał za rok, za trzy albo pięć lat. Warto budować garderobę z ponadczasowych fasonów, które pozostają w modzie na lata. 

Eko moda to również szperanie po szafach babci, mamy, siostry i brata w celu znalezienia całkowicie unikatowych perełek. Z podobnych przyczyn można też zaobserwować wzrost popularności second-handów, które nie tylko przyczyniają się do propagowania eko mody w postaci pewnego rodzaju recyklingu, ale też nieraz są prawdziwą kopalnią modowych skarbów.

Kupuj mniej, wybieraj mądrze, używaj długo!

Styl życia zero waste opiera się na 5 krokach:

Refuse (odmawiać) – powstrzymywanie się od kupowania rzeczy, których tak na dobrą sprawę nie potrzebujemy; Reduce (ograniczać) – ograniczanie się w nabywaniu dóbr materialnych; Reuse (ponownie używać) – wielokrotne używanie tego samego przedmiotu; Recycle (poddawać recyklingowi) – wykorzystywanie rzeczy, które pierwotnie nie miały być używane więcej niż jeden raz;

Rot (kompostować) – składowanie odpadków kuchennych lub roślin w postaci kompostu.

Stosowanie się do powyższych zasad nie zabiera dodatkowego czasu, a jedynie wymaga zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Na początek warto zrezygnować z nadmiernego gromadzenia żywności, planować posiłki na kolejne dni i na bieżąco dokonywać przemyślanych zakupów. W ten sposób można ograniczyć ilość niepotrzebnych odpadów. Dodatkowo należy dbać o odpowiednie przechowywanie żywności. Dzięki temu produkty będą przez dłuższy czas zdatne do spożycia. Mądre planowanie i wykorzystywanie produktów sezonowych pozwala obniżyć wydatki na jedzenie.

Innym dobrym nawykiem jest korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku: bawełnianej torby na zakupy (zamiast foliówek), śniadaniówki (zamiast papieru lub folii spożywczej) czy bidonu (zamiast butelek plastikowych z wodą).

Filozofia Zero Waste zakłada również dbałość o rzeczy, które już posiadamy poprzez np. pielęgnację ubrań, konserwację sprzętu czy naprawę zepsutych przedmiotów. Zanim zdecydujemy się coś wyrzucić, zastanówmy się, czy można ją ponownie wykorzystać. Być może tę starą, niepasującą już do danego wnętrza komodę da się odnowić, a niedziałający odkurzacz uda się naprawić w serwisie.

Jak widać, życie w stylu Zero Waste warto zacząć od małych rzeczy, które z czasem staną się naszym przyzwyczajeniem. Często wiele działań, które mogą przyczynić się do zminimalizowania ilości odpadów nie wymaga od nas dużego zaangażowania, a jedynie dobrych chęci.

Zero waste to styl życia i sposób myślenia i nie jest trudne, a przynosi korzyści – dla środowiska, ale również dla naszej kieszeni. Dlatego tak ważne jest, aby pokazywać, jak można wykorzystać każdy produkt w najbardziej efektywny sposób. 

#ekologianacodzień #mniejznaczywięcej #ekologianatrudneczasy #ekooszczędności

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Środowiska / JS