Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Sukces małopolskich lekkoatletów z Fundacji HANDICAP Zakopane

Sport
01 lipca 2022
Sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane, wspierani przez Województwo Małopolskie, znakomicie walczyli w Mistrzostwach Świata Sportowców z Zespołem Downa SU-DS 2022. Z zawodów rozegranych w dniach 19-25 czerwca w Nymburk w Czechach przywieźli 10 medali!

W VI Mistrzostwach w lekkoatletyce uczestniczyło 14 reprezentacji i ponad 120 zawodników zrzeszonych w SU-DS (Sport Union for Athletes with Down Syndrome) rywalizując o mistrzowskie tytuły w konkurencjach biegowych, skokach i rzutach, a także w tenisie stołowym.

W indywidualnych konkurencjach lekkoatletycznych rewelacyjnie spisali się zdobywając medale: Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), 15-latek z Makowa Podhalańskiego, w swoim pierwszym starcie w światowej imprezie - w biegu na 800 m.
18-letni Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) z Kościeliska, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy (SU-DS, VIRTUS) - wywalczył brązowy medal debiutując w rzucie oszczepem.

Punktowane miejsca Mistrzostw Świata zajęli też pozostali zawodnicy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę: Jan Wolczko – 4 m. w biegu na 1500 m., Anna Szewczyk 4 m. w biegu na 800 m., Patrycja Strama 5 m. w biegu na 400 m., Antoni Wiercioch 5 m. w skoku w dal, Anna Szewczyk 6 m. w biegu na 400 m., Bartosz Matusiewicz 6 m. w biegu na 800 m. i 6 m. w biegu na 1500 m., Antoni Wiercioch 6 m. w 3-boju lekkoatletycznym, Klemens Zięba 7 m. w biegu na 400 m.

Po sukcesach indywidualnych zawodników Fundacji HANDICAP Zakopane, rozgrywano - najbardziej emocjonujące - biegi sztafetowe. Kolejne sukcesy zanotowali sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z Małopolski.

W sztafecie 4x100 m. kobiet, Polki w składzie: Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł, wywalczyły brązowy medal zajmując 3. miejsce za reprezentacją Włoch i Czech.

Chwilę później znów powody do radości dostarczyli Polacy, którzy w sztafecie 4x100 m., w składzie: Mikołaj Woźniak, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski zdobyli srebrny medal, ulegając jedynie Włochom.

W sztafecie 4x400 m. kobiet Polki w tym samym składzie (Magdalena Dąbrowska, Patrycja Strama (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Anna Szewczyk (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane) i Zofia Dzięcioł) zdobyły srebrny medal, za reprezentantkami Włoch.

Mężczyźni wystartowali również w sztafecie 4x400m i w składzie: Kamil Grabowski, Antoni Wiercioch (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Jan Wolczko (Małopolska, Fundacja HANDICAP Zakopane), Dominik Ulatowski, wywalczyli 3. miejsce i brązowy medal, za Włochami i Portugalią.

Po dwie zawodniczki i dwaj zawodnicy w każdej z medalowych sztafet Mistrzostw Świata SU-DS 2022 to sportowcy Fundacji HANDICAP Zakopane, reprezentujący Polskę i Małopolskę.

Drużynowo, 14-osobowa Reprezentacja Polskich lekkoatletów z Zespołem Downa, w tym 6 zawodników HANDICAPu z Małopolski wywalczyła 3. miejsce w klasyfikacji państw, za Turcją i Włochami.

W Mistrzostwach Świata SU-DS. 2022 wystąpił również tenisista stołowy Andrzej Samek z Krakowa, który po dobrych meczach 1. rundy w „grupie śmierci” nie przeszedł do finałów, ale w „turnieju pocieszenia” zajął 2. miejsce.

Województwo Małopolskie było partnerem wydarzenia.

Autor: Biuro Prasowe UMWM / Departament Sportu i Igrzysk Europejskich / JS