Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Okazałe zakończenie Królewskiej Triady Biegowej

Sport
17 października 2022
Eric Leon Ndiema (1:02:09) i Wiktoria Kaluzna (1:12:26) wygrali 8. Cracovia Półmaraton Królewski. 5806 uczestników z 39 krajów ukończyło w niedzielę (16.10) dystans nieco ponad 21 km. Małopolska była partnerem strategicznym wydarzenia.

Kenijczyk Ndiema poprawił swoje osiągnięcie z 2019 roku, gdy zajął drugie miejsce z czasem o sześć sekund gorszym. Dla Ukrainki było to drugie zwycięstwo w Krakowie w tym miesiącu. Dwa tygodnie wcześniej (2.10) zwyciężyła w 15. Biegu Trzech Kopców.

Organizacją niedzielnego półmaratonu i biegu na 5 km potwierdziliśmy wspólnie z Krakowem gotowość do największego wydarzenia sportowego przyszłego roku czyli III Igrzysk Europejskich. Zakończenie Królewskiej Triady Biegowej wypadło okazale pod każdym względem, organizacyjnym, sportowym i medialnym. Gratuluję ponad sześciu tysiącom biegaczy, którzy nie tylko ukończyli rywalizację ale spełnili swoje sportowe marzenia

- zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

W imieniu marszałka Małopolski w ceremoniach dekoracji najlepszych uczestniczył Rafał Kosowski, radny województwa małopolskiego i przewodniczący sejmikowej komisji edukacji, kultury fizycznej, sportu i turystyki (KEFT). Wraz z nim medale wręczyli Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Wielką chrapkę na wygraną miał rodak zwycięzcy, David Kiprono Metto. Mógł zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej (był najlepszy w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców). Przez większość dystansu Kenijczycy biegli razem, jednak w końcówce Ndiema zdołał uciec Metto i na mecie uzyskał 28 sekund przewagi (czas Metto – 1:02:37). Czas zwycięzcy pozwolił też na odebranie czeku na 12 tys. zł, czyli – zgodnie z regulaminem – o 2 tys. więcej niż podstawowa nagroda za 1. miejsce. Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Paul Tiongik (1:03:11). Jako czwarty finiszował pierwszy Polak – Mateusz Kaczor. Tegoroczny srebrny (w półmaratonie) i brązowy (w biegu na 10 km) medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik 15. Biegu Trzech Kopców nie krył jednak zadowolenia ze swojego rezultatu. Czas 1:03:31 to jego nowy rekord życiowy na dystansie 21,0975 km.

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Kenijka Beatrice Cherono (1:14:06). Trzecia była zwyciężczyni sprzed roku i najlepsza Polka – Monika Jackiewicz (1:15:38). Tuż za podium uplasowała się triumfatorka kilku krakowskich biegów, w tym ostatniego, 19. Cracovia Maraton, reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (1:15:43). Znakomite, piąte miejsce wywalczyła natomiast mieszkająca w Krakowie Beata Popadiak z drużyny Asics FrontRunner (1:17:12).

W ramach 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Leśników w Półmaratonie.

Wielką satysfakcję z minięcia linii mety w Tauron Arenie Kraków miało 5806 z 5844, pochodzących z 39 krajów, uczestników niedzielnego półmaratonu, którzy stanęli na starcie. Pakiety odebrało 6135 z 6795 opłaconych osób z 45 krajów. 556 z nich zdobyło Królewską Triadę Biegową 2022, za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Kompletne wyniki 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się tutaj

Razem z półmaratończykami wystartowali uczestnicy rywalizacji na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Najszybsi okazali się Ukrainiec Bogdan Semenowicz i Białorusinka Swietłana Sanko.

Zwycięzca tegorocznych Biegu Nocnego na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego finiszował na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce po 14 minutach i 38 sekundach, wyprzedzając triumfatora poprzedniej odsłony towarzyszącego Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu biegu na 5 km – Olimpijskiej Piątki – Adama Czerwińskiego (czas 14:49). Trzeci był kolejny z Ukraińców – Sergii Szewczenko (czas 14:56). Dobrze spisali się prowadzący zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie” Patryk Marmon (5. miejsce) i Grzegorz Sudoł (14. lokata).

Triumfatorka zmagań wśród kobiet pokonała 5 km w 16 minut i 14 sekund, a podium uzupełniły żona zwycięzcy Natalia Semenowicz (czas 16:23) i Polka Natalia Bielak (czas 16:26).

Biegiem do Igrzysk ukończyło 498 zawodników, spośród 505, którzy rozpoczęli zmagania. Wyniki tutaj