Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Kwiecista Małopolska

Inne

Krajobraz postrzegany jest powszechnie jako szczególny rodzaj dobra społecznego. W ostatnich dziesięcioleciach zauważalny jest ogromny spadek poziomu kwiecistości obszarów rolniczych oraz terenów publicznych. Kierunki rozwoju technik produkcji w rolnictwie i leśnictwie oraz zmiany w sposobie zagospodarowania gruntów rolnych i siedzib ludzkich przyspieszyły proces transformacji krajobrazów obszarów wiejskich. Współczesne rolnictwo jest powszechnie krytykowane za całkowicie oderwanie od najlepszych wzorców gospodarki tradycyjnej.
W wielu krajach (Austria, Francja, Finlandia, Rumunia) „buduje” się nowoczesną wieś nie zapominając o sposobach gospodarowania w przeszłości. Powszechnie uznaje się, że głównym kierunkiem, w którym istnieją największe możliwości kontynuacji tradycyjnych rozwiązań jest rolnictwo zrównoważone (ekologiczne, biologiczne, organiczne). Nawiązanie do tradycji stwarza w tym przypadku szansę na zachowanie ciągłości procesów przyrodniczych i kulturowych.