Regiony, z którymi Małopolska podpisała umowy o współpracy
- Kraj Związkowy Turyngia (Niemcy)
- Region Auvergne-Rhône-Alpes (Francja)
- Samorządowy Kraj Preszowski (Słowacja)
- Samorządowy Kraj Żyliński (Słowacja)
- Region Centre-Val de Loire (Francja)
- Obwód Lwowski (Ukraina)
- Województwo Kluż (Rumunia)
- Łatgalia (Łotwa)
- Prowincja Jiangsu (Chiny)
- Stan Andhra Pradesh (Indie)
- Województwo Uppsalskie (Szwecja)
- Region Kurdystanu w Iraku
- Istria (Chorwacja)
- Autonomiczna Republika Adżarii (Gruzja)
Współpraca w ramach organizacji międzynarodowych:
Uczestnictwo w nieformalnej sieci współpracy CORAL gwarantuje:
• dostęp do innowacji na rzecz opieki zdrowotnej i społecznej – szczególnie dla osób starszych i niesamodzielnych;
• wymiana doświadczeń z partnerami z Europy Zachodniej, szczególnie cenne doświadczenia regionów, które są bardziej zaawansowane we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz samodzielnego życia osób starszych – zarówno na poziomie strategiczno-politycznym, jak i w wymiarze praktycznym;
• dostęp do partnerstw starających się o granty UE (Interreg Europa, Horyzont 2020, programy KE). Dzięki sieci Coral Małopolska może uczestniczyć w projekcie ITHACA „Innowacje w zdrowiu i opiece dla wszystkich”, dzięki któremu Województwo Małopolskie pozyskało dużą wiedzę w zakresie innowacyjnego podejścia do kreowania polityki zdrowotnej i społecznej. Zebrane dobre praktyki w ramach projektu okazały się także cenne dla interesariuszy z regionu, którzy brali udział w wizytach studyjnych. Obecnie zostaliśmy zaproszeni do składania wniosku w ramach Programu Horyzont 2020, który będzie kontynuował proces pobudzania innowacji w obszarze inteligentnej opieki zdrowotnej i społecznej. Bez uczestnictwa w sieci Coral bylibyśmy wyłączeni z możliwości dołączenia do doświadczonego partnerstwa.
• Twinning – czyli możliwość wymiany dobrych praktyk; można skorzystać z gotowych rozwiązań, można promować własne osiągnięcia na polu innowacji na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się;
• Koszty uczestnictwa w sieci – nie ma składki członkowskiej, ze środków BW finansowana jest podróż pracownika na spotkania partnerów, praca na rzecz sieci finansowana jest w ramach obowiązków pracowników organizacji będących członkami sieci. Spotkania odbywają się ok. 4 razy w roku – częściej, jeśli członkowie sieci zaangażowani są w przygotowywanie wniosku aplikacyjnego do jednego z programów UE.
Europejska Sieć Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (European Regions Research and Innovation Network) – to dynamiczna organizacja z siedzibą w Brukseli, która od 2001 roku zajmuje się tematyką badań i innowacji. Sieć zrzesza ponad 120 członków z całej Europy, wśród których dominują regiony, ale także uczelnie wyższe oraz lokalne agencje rozwoju i innowacyjności.
Podmioty tworzące ERRIN współpracują w ramach tzw. Grup Roboczych, koncentrujących się na wybranych obszarach tematycznych. Obecnie działa 13 grup, dzięki czemu sieć obejmuje szerokie spektrum zagadnień. Dla swoich członków ERRIN regularnie organizuje warsztaty tematyczne, seminaria oraz giełdy informacyjne, wspierające nawiązywanie partnerstw do projektów.
Dla województwa, małopolskich instytucji oraz podmiotów gospodarczych uczestnictwo w sieci ERRIN i pracach jej grup roboczych to przede wszystkim:
- dostęp do aktualnej wiedzy na temat programów UE, opracowań, badań i konkursów;
- możliwość udziału w międzynarodowych projektach;
- szansa na rozwój własnych pomysłów, projektów i inicjatyw w międzyregionalnym, europejskim gronie;
- możliwość znalezienia partnerów do projektów wśród członków sieci oraz na forum UE;
- prezentowanie projektów i regionalnych rozwiązań oraz dostęp do dobrych praktyk z różnych regionów;
- wpływ na kształtowanie polityk europejskich poprzez wspólne przygotowywanie opinii i stanowisk.
Województwo Małopolskie jest członkiem wspierającym Euroregion "Tatry"
Inicjatywa Awagarda - Awangardowa Inicjatywa na rzecz Nowego Rozwoju przez Inteligentną Specjalizację (Vanguard Initiative for New Growth through Smart Specialisation) to unikalna, organizacja mająca na celu wsparcie odrodzenia przemysłu w Unii Europejskiej dzięki współpracy gospodarczej w obszarach inteligentnych specjalizacji. Inicjatywa została zapoczątkowana przy udziale Małopolski. Głównym jej celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w regionach członkowskich poprzez współpracę międzyregionalną na poziomie europejskim. Obecnie Inicjatywa zrzesza 38 regionów z Europy, a Małopolska jest jedynym przedstawicielem z Polski.
Inicjatywa działa na rzecz wzmocnienia przemysłu, m.in. poprzez rozwój silnych klastrów, które współpracują ze sobą w obszarach inteligentnych specjalizacji w różnych regionach i krajach UE. Taki sposób kooperacji ma doprowadzić do synergii potencjałów, wzmocnienia regionalnych inteligentnych specjalizacji i przekształcenia regionalnych klastrów w europejskie, działające w najbardziej innowacyjnych gałęziach przemysłu UE. Ciężar współpracy w ramach inicjatywy leży po stronie firm, instytucji badawczych i klastrów. W ramach Inicjatywy jest realizowanych obecnie osiem działań pilotażowych: Biogospodarka, Wydajna i Zrównoważona Produkcja, Produkcja wysokiej klasy dzięki drukowi 3D, Wodór (pod przewodnictwem Małopolski), Inteligentne Zdrowie, Zaawansowana produkcja do zastosowań energetycznych w trudnych warunkach środowiskowych, Nowe produkty wspomagane nanotechnologią oraz Sztuczna Inteligencja.
BERRY+ to nowe międzyregionalne partnerstwo w dziedzinie inteligentnych specjalizacji skierowane do regionów zaangażowanych w rozwój innowacyjności. Jego inauguracja nastąpiła w listopadzie 2020 r., a zasięg geograficzny i zakres merytoryczny pozostają w fazie rozwoju. Trzy kluczowe cele, które leżą u podstaw funkcjonowania BERRY+, to dążenie do wspierania międzyregionalnych inwestycji, zintegrowanie występujących u partnerów innowacji w istniejące lub nowe łańcuchy wartości oraz ustanowienie międzyregionalnego klastra zorientowanego na przetwarzanie odnawialnych zasobów naturalnych. Małopolska jest jedynym regionem z obszaru Europy Środkowej, który wchodzi w skład liczącego obecnie 11 partnerów porozumienia. Decyzja o podjęciu współpracy została podjęta ze względu na wspólne z obszarami tematycznymi BERRY+ interesy w odniesieniu do inteligentnych specjalizacji, które zostały wskazane w najważniejszych założeniach Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2030.
Podejmowane w ramach inicjatywy działania wiążą się przede wszystkim z przetwarzaniem odnawialnych zasobów naturalnych i ich produktów pochodnych do zastosowań o wysokiej wartości dodanej. Ze względu na nadanie priorytetowego znaczenia aktywności, która nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego, agenda BERRY+ ukierunkowana jest na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wspieranie technologii czystych produkcji. Uczestnictwo w partnerstwie umożliwi podmiotom z Małopolski (takim jak przedsiębiorcy, jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu) nawiązywanie międzynarodowych kontaktów, realizację wspólnych inicjatyw B+R, współpracę projektową, międzyregionalne inwestycje w innowacje, a także wspólny rozwój i wymianę doświadczeń w realizacji założeń strategicznych związanych ze wzrostem innowacyjności.
Euromontana (European Association of Mountain Areas) jest wielosektorowym stowarzyszeniem na rzecz współpracy i rozwoju terytoriów górskich. Zrzesza regionalne i krajowe organizacje górskie z całej Europy, w tym agencje rozwoju regionalnego, władze lokalne, organizacje rolnicze, agencje ochrony środowiska, organizacje leśne i instytuty badawcze. W stowarzyszeniu zarejestrowanych jest ponad 70 podmiotów z 17 krajów. Polska reprezentowana jest przez Województwa Małopolskie i Podkarpackie. Misją Euromontany jest promowanie żywych gór, zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenia jakości życia na obszarach górskich.
Aby to osiągnąć, stowarzyszenie ułatwia wymianę informacji i doświadczeń poprzez: organizowanie seminariów i konferencji, prowadzenie i współpracę w zakresie badań, opracowywanie, zarządzanie i uczestnictwo w projektach europejskich oraz poprzez współpracę z instytucjami europejskimi w kwestiach obszarów górskich.
Szanse rozwojowe i możliwe korzyści związane z uczestnictwem w Stowarzyszeniu dla Małopolski to:
- tworzenie i opracowywanie polityk, które odzwierciedlają wspólny interes górskich terenów UE;
- lobbing na rzecz alokacji środków dla obszarów górskich;
- rozwój i modernizacja infrastruktury na obszarach górskich – obszary górskie jako atrakcyjne miejsce do życia dla mieszkańców, zatrzymanie odpływu mieszkańców, rozwój turystyki wspieranie produkcji rolno-spożywczej, produkty lokalne, regionalne, produkcja ekologiczna, propagowanie idei znakowania żywności pochodzącej z obszarów górskich, promowanie kultury pasterskiej;
- promocja tradycji, kultury obszarów górskich;
- dostęp do badań, analiz i prognoz;
- dostęp do nowej sieci kontaktów;
- wymiana doświadczeń, dobrych praktyk;
- uczestnictwo w spotkaniach na międzynarodowym szczeblu np. Europejska Konwencja Górska oraz innych konferencjach i spotkaniach dla członków stowarzyszenia.
Stowarzyszenie NEREUS działa od 2007 roku i jest jedyną w Europie siecią tematyczną, która reprezentuje interesy europejskich regionów wykorzystujących technologie kosmiczne. Kluczową rolą Stowarzyszenia jest badanie korzyści płynących z technologii kosmicznych dla regionów europejskich i ich obywateli, a także promowanie wykorzystania przestrzeni kosmicznej i jej zastosowań. Małopolska przystąpiła do organizacji na podstawie uchwały Nr L/711/22 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 lutego 2022 r.
W październiku 2019 r. Małopolska otrzymała do realizacji projekt START, w ramach którego eksperci unijnej Platformy Regionów Węglowych w Transformacji pomagają w wypracowaniu projektów pilotażowych łagodzących skutki społeczno-gospodarczej transformacji energetycznej w zachodniej części regionu. Województwo Małopolskie znalazło się wśród 7 regionów w Europie wybranych do wsparcia w ramach pomocy technicznej dla regionów węglowych. Wsparcie w ramach inicjatywy START pozwoliło na wypracowanie strategii niskoemisyjnej i pilotażowych projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii, restrukturyzacji regionów górniczych oraz zagospodarowania terenów nieczynnych kopalń w zachodniej Małopolsce.
Województwo małopolskie dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji w styczniu 2020 r. Platforma (CRinT) ma za zadanie pomagać krajom i regionom UE w uzyskaniu wsparcia w ramach mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Zadaniem Platformy jest stworzenie przestrzeni do wymiany dobrych praktyk, wypracowywania rozwiązań i projektów oraz do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Platforma jest zatem miejscem rozwijania – we współpracy z ekspertami – regionalnych strategii i projektów transformacji energetycznej, a także wymiany wiedzy i dobrych praktyk.