Poprawa warunków i dostępności świadczeń zdrowotnych w Małopolsce, a także przeciwdziałanie ogólnokrajowemu deficytowi personelu ochrony zdrowia – to najważniejsze cele listów intencyjnych podpisanych przez Województwo Małopolskie i dwie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Jak podkreślił marszałek Łukasz Smółka, dla samorządu wojewódzkiego dobra współpraca między szpitalami wojewódzkimi a środowiskiem akademickim ma ogromne znaczenie. To właśnie ona stanowi fundament dla skutecznego kształcenia nowych pokoleń kadry medycznej, która będzie troszczyć się o zdrowie mieszkańców regionu – i nie tylko.
To dla mnie bardzo istotne, by współpraca między szpitalami wojewódzkimi a kadrami akademickimi, uniwersytetami w Małopolsce była na bardzo wysokim poziomie. Ona oczywiście już ma miejsce, mimo że nie ma podpisanych porozumień – państwo jesteście już obecni w naszych szpitalach, za co bardzo dziękuję. Zawsze podkreślam, że zakup sprzętu czy wyremontowanie ośrodków to jest kwestia czasu i z tym sobie poradzimy. Natomiast przed nami, przed państwem, jest misja wykształcenia nowej kadry medycznej. Dlatego cieszy nas, że państwo widzicie wagę współpracy z naszymi szpitalami wojewódzkimi, z Samorządem Województwa Małopolskiego
- powiedział marszałek Łukasz Smółka
Zawsze podkreślam, że najważniejszy jest człowiek i wiedza, która powoduje, że możemy się rozwijać. Kładziemy duży nacisk na organizowane kongresy medyczne, specjalistyczne, pokazując, że nasi eksperci: kadra profesorska, akademicka ma bardzo duży zasób wiedzy, którą chce przekazać. A warto tutaj zauważyć i to jest miły akcent, że z możliwości studiowania w naszym regionie korzysta nie tylko młodzież z Małopolski, ale z całego kraju, a także z zagranicy. Współpraca ze środowiskiem akademickim to gwarancja dalszego rozwoju
- podkreślił Łukasz Smółka.
Prof. dr hab. Maciej Małecki – prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum zaznaczył, że to dla obu uczelni ważny dzień, bo zarówno Województwo Małopolskie, jak i cały kraj potrzebują wykształconej, kompetentnej kadry medycznej. – Wykształcić, nauczyć studenta nie jest łatwo. Do tego jest potrzebna kompetentna kadra i infrastruktura. Podpisanie tego porozumienia jest wyrazem współpracy zmierzającej do tego, żeby zacieśnić współdziałanie właśnie w zakresie udostępnienia infrastruktury, współpracy między kadrą badawczą uczelni oraz szpitali wojewódzkich. Tak jak pan marszałek słusznie powiedział, ta współpraca od wielu lat już się odbywa. Obydwie nasze uczelnie są obecne w różnych szpitalach - a na terenie województwa małopolskiego jest tych szpitali czternaście. Wymienię choćby szpital Jana Pawła II, ale są też inne jednostki, z którymi współpracujemy, na przykład szpital w Tarnowie. Cieszymy się z perspektywy tego, że w ramach tej współpracy będziemy mogli zaoferować poszerzenie infrastruktury dydaktycznej, badawczej. Myślę, że to będzie dobrze służyć województwu – podkreślił.
Jak zauważył prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski – Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, „uniwersyteckość” szpitali jest szalenie istotna. – Ona nie tylko podnosi kwalifikacje kadry i pozwala szkolić lekarzy, ale także wspiera inne zawody medyczne. Na końcu powoduje, że nasi pacjenci otrzymują coraz lepszą pomoc – zaznaczył. - Ogromnie ważna jest współpraca z miastem i województwem w kontekście dwóch uczelni prowadzących kierunek lekarski: tak Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które działa od dawna, jak i Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który funkcjonuje znacznie krócej. Wszyscy wspólnie pracujemy dla dobra naszego województwa, naszych obywateli i pacjentów – dodał.
Wicemarszałek Ryszard Pagacz zwrócił uwagę, że to ważny dzień dla Województwa Małopolskiego i dla jego mieszkańców - szczególnie tych, którzy potrzebują pomocy.
W Małopolsce ta pomoc jest świadczona na wysokim poziomie i trwa cały czas. Cieszymy się z dzisiejszego spotkania, bo ono pokazuje, że patrzymy w przyszłość, że mówimy o perspektywach poprawy tego funkcjonowania i dalszego rozwoju. Myślę, że to bardzo istotne wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców
- zaznaczył wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Chcielibyśmy, aby we wszystkich 14 szpitalach będących „w zasięgu” Urzędu Marszałkowskiego ta pomoc była świadczona dalej na jak najwyższym poziomie. Do tego potrzebne są środki finansowe i wspólna praca. Podpisując dziś te dokumenty dajemy sygnał, że jesteśmy zawsze gotowi do takiej współpracy
- dodał Ryszard Pagacz.
Szpital w Jaroszowcu częścią Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących
Tego samego dnia podpisano dwie umowy o współpracy pomiędzy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego a Małopolskim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu. Pierwsza umowa dotyczy przyjęcia placówki do Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących. W myśl jej zapisów studenci UJ CM odbywać będą praktyki wakacyjne i zajęcia praktyczne w Jaroszowcu, uczelnia będzie też informować swoich absolwentów o możliwości zatrudnienia w jednostce w celu zapewnienia wysokospecjalistycznego potencjału kadrowego. Natomiast pracownicy szpitala zyskają możliwość podnoszenia - na preferencyjnych warunkach - kwalifikacji swoich pracowników w trakcie kursów, szkoleń, studiów podyplomowych organizowanych przez Collegium Medicum. Powstaje również możliwość wspólnego prowadzenia badań naukowych.
W myśl drugiej umowy, Uczelnia obejmuje patronatem naukowym realizację działań, które będą podejmowane wspólnie ze Szpitalem w Jaroszowcu w zakresie eradykacji, tj. całkowitego zwalczenia gruźlicy na terytorium Małopolski. Współpraca obejmować będzie wsparcie naukowe i doradcze w zakresie diagnostyki gruźlicy i jej leczenia, a także promocję i popularyzację wspólnych działań i osiągnięć naukowych.