Marszałek Łukasz Smółka gościł ambasadora w środę 9 kwietnia. Podczas spotkania ambasadorowi towarzyszyła Bratumiła Pettersson odpowiedzialna za komunikację i promocję Szwecji w Polsce.
Głównym tematem rozmów była kwestia współpracy gospodarczej. Jak podkreślono podczas spotkania, przyszła współpraca mogłaby się skupiać przede wszystkim na branżach ICT, Life Science, Clean Energy czy Digitalizacji, a wspólnym projektem, który mógłby zostać zrealizowany w najbliższej przyszłości byłaby organizacja Business Forum. Miłym akcentem na zakończenie spotkań biznesowych mógłby być występ chóru z Uppsali z okazji święta św. Łucji, tradycyjnie odbywającego się w grudniu.
Współpraca gospodarcza miedzy Polską a Szwecją układa się bardzo dobrze. Obroty handlowe miedzy krajami wynoszą 20,6 mld euro, a ich wzrost od 2004 do 2023 r. wyniósł 395%. Wartość szwedzkich inwestycji w Polsce wynosi 5,5 mld euro, a w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła się o 40%. Co ważne, aż 72% firm, które wzięły udział w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez Skandynawsko – Polska Izbę Gospodarczą planuje dalsze inwestycje w rozwój w Polsce. Firmy takie jak ABB, Medicover, Getinge, Alfa Laval czy IKEA, działające w Polsce, w tym w Małopolsce, wytwarzają 0,5% polskiego PKB, a 93% ich dochodu jest na nowo inwestowane w naszym kraju. Zatrudniają one prawie 110 tys. pracowników, a 55% z nich planuje zwiększyć zatrudnienie. Firmy sektora R&D blisko współpracują z naszymi uniwersytetami i mocno inwestują w innowacyjność.
Cieszę się, że mogłem spotkać się z panem ambasadorem Andreasem von Beckerathem. Bardzo zależy nam na dobrej współpracy pomiędzy naszymi państwami i regionami. Naszym wspólnym celem jest wzmocnienie współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowej
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Andras von Beckerath sprawuje funkcję ambasadora Szwecji w Polsce od października 2023 roku. W latach 2013-2016 był ambasadorem Szwecji w Ukrainie. Jest dyplomatą z wieloletnim doświadczeniem, pracował m.in. w ambasadach w Londynie, Berlinie, Moskwie i Bukareszcie. Był także m.in. szefem zespołu ds. konfliktów i polityki humanitarnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji oraz dyrektorem Departamentu Europy Wschodniej w szwedzkim MSZ.