Seniorzy, eksperci z dziedziny technologii, samorządowcy wzięli udział w VII Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbył się w Operze Krakowskiej. Tym razem debata toczyła się wokół dwóch zagadnień. Pierwszym jest włączenie osób starszych w życie społeczne oraz tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej. Drugim, równie ważnym tematem jest rola nowoczesnych technologii w podnoszeniu jakości życia starszego pokolenia.
Zaangażowanie samorządów
Samorządowcy dyskutowali o budowaniu polityki senioralnej na poziomie lokalnym. Wspólnie zastanawiali się jak poprawić jakość i poziom życia osób starszych, jak wesprzeć ich aktywizację i integrację oraz co zrobić, aby zainteresować lokalne środowisko, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorców wsparciem seniorów w codziennym funkcjonowaniu. Poruszony został też temat sposobów budowy lokalnej sieci współpracy na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się.
Wyzwaniem dla samorządów jest przygotowanie oferty, która będzie odpowiadać potrzebom osób starszych. Zachęcamy małopolskich seniorów do tworzenia rad przy gminach i powiatach, aby doradzali, jakie aktywności są potrzebne. Chcemy tym kongresem pokazać jak wielką rolę odgrywają samorządy, bo to tam, na poziomie lokalnym, realizowana jest polityka senioralna
- mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Wspieramy seniorów różnymi inicjatywami. Zainteresowanie Aktywnym Seniorem 2.0 czy Tele-Aniołem jest ogromne. Zależy nam, aby zachęcić do aktywizacji, wszystkie osoby starsze, które nie są zrzeszone w stowarzyszeniach, a są samotne w domach. Chcemy, żeby przyszli, żeby mówili o swoich potrzebach. Tym kongresem podkreślamy nasze wsparcie dla starszego pokolenia. Jest to też okazja do zapoznania się z naszą bogatą ofertą dla seniorów w Małopolsce
- dodaje marszałek Łukasz Smółka.
Nowe technologie przyjazne seniorom
Przedstawiciele branży technologicznej wskazywali rozwiązania ułatwiające codzienne czynności, które mogą sprawiać kłopot seniorom. Poruszony został temat technologii wspierających usługi zdrowotne i opiekuńcze. Zaproszeni eksperci z firm działających w zakresie start-upów, będących inkubatorami nowych pomysłów, opowiedzieli o nowatorskich technologiach pomocnych w procesie zdalnego leczenia i monitorowania zmian w organizmie. Seniorzy mogli posłuchać też o mobilnych rozwiązaniach z dziedziny diagnostyki chorób, wykorzystania telemedycyny i sztucznej inteligencji w tworzeniu usług i produktów dla osób starszych.
Wydarzenia towarzyszące
Seniorzy mogli też odwiedzić stoiska wystawiennicze, zapoznać się z ofertą produktów i usług zaprojektowanych dla osób starszych, przetestować niektóre rozwiązania, a nawet sprawdzić swój stan zdrowia w mobilnych punktach oferujących badania i pomiary. Dla uczestników wydarzenia zaplanowano też część artystyczną– recital artystów Opery Krakowskiej.
Srebrna Małopolska 2030
Zagadnienia omawiane podczas VII Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki są ściśle powiązane z Programem Strategicznym Srebrna Małopolska 2030, który od 2023 roku wdrażany jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Jego głównym celem jest zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się mieszkańców Małopolski, rozumianego jako dobre samopoczucie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej umożliwiające zachowanie jak najdłużej samodzielności w codziennych czynnościach.