Pierwszy turniej piłki ręcznej inaugurujący ponad 30 letnią tradycję rozegrano w kwietniu 1981 roku. Uczestniczyło w nim 6 zespołów dziewcząt, rywalizując na boisku asfaltowym. Organizatorami byli MKS Krakus i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Nowa Huta. Rok później do organizacji włączyła się szkoła podstawowa nr 91 im. Janusza Kusocińskiego, a liczba startujących drużyn sukcesywnie się powiększała. Tegoroczne zawody rozegrano w sześciu nowoczesnych halach sportowych.
Od 2003 roku turniej rozgrywany był w dwóch, a od 2008 roku w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. W 2009 roku padł rekord liczby uczestników – do Nowej Huty przyjechało blisko 1500 dzieci i młodzieży. Dzięki tradycji oraz wysokiemu poziomowi sportowemu turniej stał się marką znaną w całej Europie i swoistym pomostem między wschodem a zachodem Europy. W turnieju grały ekipy z Austrii, Niemiec, Szwecji oraz Litwy, Ukrainy czy Mołdawii.
Jan Sowa, jeden z organizatorów podkreśla działanie na rzecz integracji europejskiej. - Naszym zagranicznym gościom staramy się przybliżyć polską kulturę, poprzez umożliwienie zwiedzania dawnej stolicy Polski i województwa małopolskiego. Lajkonik, główne trofeum i upominki nieodmiennie kojarzą się z Krakowem.
W wymiarze lokalnym sukcesem turnieju jest aktywizacja środowiska oraz promocja Nowej Huty, najmłodszej dzielnicy miasta. Młodzież angażując się w sferę organizacyjną, stanowi nieocenioną pomoc w trakcie przygotowań do zawodów. Pomagają nie tylko podopieczni, ale również ich rodzice i znajomi. Dzięki temu Puchar Lajkonika stał się imprezą łączącą pokolenia. Młodzi grają, starsi tworzą sportową atmosferę na pełnych trybunach.
33. międzynarodowy turniej piłki ręcznej o Puchar Lajkonika został dofinansowany z budżetu województwa małopolskiego.
Zwycięzcy finałów 2013. Dziewczęta. rocznik 2000 MKS Karczew, 1999 Ruch Chorzów (II miejsce SKS Kusy Kraków), 1998 UKS Royal Wilanów (III miejsce SKS Kusy Kraków). Chłopcy. 2000 UKS Nike Ciechanów (II miejsce SKS Kusy Kraków), 1999 Krakowiak 85 Kraków (SMS Kusy Kraków), 1998 UKS Nike Ciechanów (II miejsce SKS Kusy Kraków).
TURNIEJ W LICZBACH:
1300 uczestników
300 osób towarzyszących
3000 widzów
6 hal sportowych
3 kategorie wiekowe dziewcząt i chłopców
84 zespoły
30 sędziów
9 krajów, w tym roku do Krakowa przyjechały zespoły z Czech, Litwy, Szwecji i Ukrainy. W przeszłości „Lajkonik” gościł ekipy z Austrii, Francji, Mołdawii, Niemiec i Słowacji.
więcej na: www.lajkonikcup.pl