Rajd pojazdów zabytkowych pomiędzy dwiema historycznymi stolicami Polski to niezwykłe wydarzenie i doskonała promocja Małopolski. Jest to wyjątkowo widowiskowe upamiętnienie Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Piękne samochody i malownicza trasa na trwale wpiszą się w historię tego typu imprez. Życzę bezpiecznej jazdy i sukcesu, jakim będzie prezentacja Waszych pojazdów w samym sercu Gniezna
- powiedział przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.
I Automobilowy Rajd Koronny Kraków-Gniezno
Punktualnie o godzinie 11.00 został odegrany Mazurek Dąbrowskiego, a następnie Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, machając flagą, dał sygnał do startu dla pierwszej załogi.
Celem tego wyjątkowego wydarzenia jest upamiętnienie 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Czterdzieści zabytkowych pojazdów wyruszyło w niezwykłą podróż - w dwuetapowy rajd z przygodami. Piękna, malownicza trasa rajdu poprowadzi uczestników z Krakowa do Wielkopolski.
Jutro, po zdobyciu Gniezna nastąpi prezentacja pojazdów w samym jego sercu - na placu Mieszka I, gdzie organizatorzy zaplanowali metę. Jadąc, uczestnicy promują Małopolskę oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Udział w rajdzie biorą wyłącznie samochody zabytkowe, wyprodukowane przed 1990 rokiem, co stanowi kolejne nawiązanie do historii.
Do listy załóg, jako ambasador wydarzenia, dołączył Rafał Sonik. Jest on pierwszym polskim kierowcą, który stanął na najwyższym stopniu podium legendarnego Rajdu Dakar - 1. miejsce w 2015 roku. W 2019 roku wywalczył swój ósmy i dziewiąty Puchar Świata FIM (2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019 + puchar weteranów 2016, 2018, 2019), a listę jego osiągnięć uzupełnia sześć tytułów mistrza Polski w enduro i motocrossie quadów.
W ramach kampanii internetowej na wydarzenie zaprosiły znane osoby takie jak Maciej Wisławski, Stanisław Karpiel-Bułecka, czy Kajetan Kajetanowicz.
W strefie startu oprócz wspaniałych samochodów można było wziąć udział w szkoleniu z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Organizatorzy przygotowali w dedykowanej strefie:
- Symulator dachowania.
- Symulator zderzeń.
- Pokaz wystrzału poduszek powietrznych.
- Pokaz pojazdów ratunkowych.
- Stoisko Wielkiej Wyprawy Maluchów.
Ponadto na uczestników czekał też premierowy pokaz Fiata 126p w wersji limuzyna - samochodu o ponad pięciometrowym nadwoziu.
Rajd został zorganizowany przez Automobilklub Krakowski. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym tego wydarzenia.
Obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego
W 2025 roku przypada tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, co stanowi kluczowy moment w historii polskiej państwowości. Koronacja miała miejsce najprawdopodobniej w 1025 roku w Gnieźnie, gdzie Bolesław Chrobry, po wielu sukcesach, zakończył swoją misję jako władca. Akt koronacji był symbolicznym wyrazem suwerenności i niezależności Polski, oznaczającym jednocześnie wejście kraju do rodziny chrześcijańskich królów Europy oraz potwierdzenie woli utrzymania niezależności i trwałości państwa, co miało ogromne znaczenie w późniejszych walkach o niepodległość Polski.
Małopolska, a w szczególności Kraków, pełniła centralną rolę w historii polskiej korony, stając się miejscem koronacji i przechowywania cennych pamiątek związanych z początkami państwowości. W naszym regionie znajdują się liczne ślady polskiej korony, w tym zamki, baszty i mury obronne, będące świadkami wielkiej historii Polski. W Krakowie przechowywane są również kluczowe artefakty, takie jak włócznia św. Maurycego czy Szczerbiec, które są nieocenionymi pamiątkami z czasów koronacji i początków polskiej państwowości.
Województwo Małopolskiego aktywnie włącza się w obchody tej jakże ważnej dla naszej rodaków rocznicy. Wśród nadchodzących wydarzeń można wymienić Noc Muzeów (16.05.2025 r.), Dzień Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego (23.05.2025 r.), Święto Małopolski (8.06.2025 r.) i wiele innych wydarzeń.