Posiedzenie komisji rozpoczęło się od dyskusji podsumowującej dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie gospodarowania odpadami w Małopolsce. W lipcu minęło cztery lata od przyjęcia przez sejmik planu gospodarki odpadami, do którego zobligowała samorząd wojewódzki wielka nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 1 lipca 2011 r. Wśród dyskutujących radnych pojawiły się głosy, iż należy rozważyć zmniejszenie liczby regionów, w których dokonywana jest zbiórka odpadów w województwie. Członkowie komisji zwrócili tez uwagę na bardzo nierównomierny rozkład regionalnych instalacji do składowania odpadów, jaki wytworzył się po wejściu w życie noweli z 2011 r.
W ramach dyskusji poświęconej „Programowi Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego” przedstawiciele Departamentu Środowiska UMWM zapoznali radnych z danymi dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza w regionie oraz stanem przygotowań do całkowitego zakazu palenia paliwami stałymi na terenie gminy miejskiej Kraków. Uchwałę w tej sprawie podjął sejmik na sesji w styczniu tego roku. Intencją władz województwa jest, by uchwała weszła w życie 1 września 2019 r.
Z posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego
Samorząd
22 września 2016
Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego omawiała dziś (czwarte 22 września) stan gospodarki odpadami w województwie małopolskim. Radni wysłuchali też sprawozdania z „Programu Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego”.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządsobota, 03 maja 2025234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaUroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny ulicami miasta, hołd złożony m.in. (...)
- Samorządpiątek, 02 maja 2025Biało-czerwona na Dzień Flagi!Świętujmy razem! Jak co roku, z okazji przypadającego 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, (...)
- Samorządśroda, 30 kwietnia 2025O sprawach regionu sądeckiegoW Agendzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Nowym Sączu wicemarszałek Małopolski (...)
Najnowsze artykuły:
- Zdrowiepiątek, 09 maja 2025Otwarcie ogrodu sensorycznego w szpitalu w RadziszowieNa terenie Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie uroczyście otwarto wyjątkową, bezpieczną (...)
- Współpracapiątek, 09 maja 2025Spotkanie z Ambasador MongoliiO rozwoju współpracy pomiędzy Małopolską a Prowincją Arkhangai w Mongolii oraz organizacji (...)
- Biznes i gospodarkapiątek, 09 maja 2025KOKOSY rozdane. Ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich KOKOS rozstrzygniętyW środę 7 maja w gmachu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu (...)