Zgodnie z założeniami SRWM 2011-2020, kultura powinna być czynnikiem wzmacniającym konkurencyjność gospodarczą Małopolski. O sile potencjału Małopolski w sferze kultury świadczą dane statystyczne. Małopolska jest w pierwszej trójce województw pod względem ilości instytucji kultury, jak i liczby osób odwiedzających. W regionie są 22 teatry i instytucje muzyczne, z tego 15 teatrów dramatycznych (w tym 3 lalkowe), 2 teatry muzyczne, 4 orkiestry i chóry, 1 filharmonia, a także 43 kina stałe, które oferują 23,7 tys. miejsc na widowni. Małopolska jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby muzeów (111 muzeów i oddziałów muzealnych), poziomu ich merytorycznej działalności oraz znaczenia zbiorów muzealiów w województwie małopolskim, które stanowią blisko 30 % zasobów muzealnych Polski. Małopolska na tle innych województw zajmuje wysoką pozycję również jako centrum wydawnicze - rocznie małopolskie oficyny wydawnicze publikują blisko 3,5 tys. tytułów książek oraz ponad 700 tytułów gazet i czasopism.
Projekt SRWM 2011-2020 zakłada, że do 2020 roku w Małopolsce wzrośnie liczba widzów w teatrach, kinach i muzeach, natomiast liczba czytelników na 1000 mieszkańców zmniejszy się z 203 do 192. W ocenie Leszka Zegzdy i pozostałych członków Komisji Kultury konieczne są działania strategiczne na rzecz rozwoju bibliotek, których baza wymaga pilnego dofinansowania. Jak podkreślił radny Franciszek Bachleda-Księdzularz, na niekorzyść tradycyjnego czytelnictwa oddziałuje upowszechnienie wirtualnych technologii udostępniania informacji, które umożliwiają młodzieży unikanie lektury.
Podczas posiedzenia Komisji Kultury przedstawiona została także informacja na temat realizacji inwestycji prorozwojowych w dziedzinie kultury, prowadzonych według Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. W latach 2007-2010 realizowane były przez instytucje kultury 22 zadania ujęte w WPI WM na łączną kwotę ponad 509 milionów złotych, z tego w 2010 r. zakończono 9 inwestycji o łącznej wartości ponad 241 milionów zł. W 2011 r. zaplanowano zakończenie realizacji 5 zadań inwestycyjnych, których całkowita wartość przekracza 82 miliony zł: przebudowę Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, rewaloryzację i adaptację budynku dla potrzeb Muzeum AK, rozwój Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, rozwój Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, i adaptację budynku na potrzeby Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya oraz budowę Skansenu Pienińskiego w Szlachtowej.
- Nowe przestrzenie kultury wyzwalają dodatkowe koszty i wymagają dofinansowania. To duże wyzwanie dla budżetu województwa – zaznaczył przewodniczący komisji. Leszek Zegzda zwrócił także uwagę na problem braku profesjonalnej obsługi turysty w Małopolsce i konieczność kształcenia profesjonalnej kadry przygotowanej do świadczenia usług turystycznych na odpowiednim poziomie.
W posiedzeniu Komisji Kultury wziął udział członek Zarządu Województwa Witold Latusek.
(gnyc)