Nową radną województwa małopolskiego została dziś Maria Malinowska. Na poprzedniej sesji Sejmiku podjęta została uchwała w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego województwa Bogusława Sonika (lista wyborcza PO-PiS), który w czerwcowych wyborach został eurodeputowanym. Tym samym zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą, nowym radnym została osoba, która z listy PO-PiS zdobyła kolejną największą liczbę głosów w okręgu wyborczym nr 3, obejmującym miasto Kraków. Dziś Sejmik podjął uchwałę w tej sprawie a nowa radna złożyła ślubowanie.
Maria Malinowska jest góralką z pochodzenia. Ukończyła Wyższą Szkolę Pedagogiczną oraz studia podyplomowe na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od lat angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym, doprowadziła do zorganizowania trzech ośrodków dziennego pobytu dla osób głęboko upośledzonych oraz przygotowała program funkcjonującego w Krakowie schroniska dla ofiar przemocy w rodzinie. Obecnie jest wolontariuszem w Kuchni Świętego Łazarza u oo. kapucynów. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmiku Województwa Małopolskiego reprezentować będzie klub PO-PiS. Nowa radna pracować będzie w Komisji Ochrony Zdrowia i Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej.
Zmienił się również skład osobowy komisji Sejmiku. Ze składu osobowego Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej odwołany został Ryszard Musiał i powołany został do składu osobowego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został Witold Kozłowski, natomiast odwołany został ze składu Komisji Głównej.
Sejmik wyznaczył też przedstawiciela Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Małopolskiego do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - został nim radny województwa małopolskiego Ryszard Musiał. Sejmik wyznaczył tez eksperta z dziedziny ochrony środowiska do Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Został nim Ryszard Płoskonka - urodzony w 1955 roku magister inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Krakowskiej (Wydział Inżynierii Sanitarnej i Wodnej). W swojej karierze zawodowej pracował, pełniąc funkcje kierownicze, m.in. w firmie Transbud Nowa Huta, Krakowski Zarząd Dróg - Oddział Robót Mostowych, Spółdzielni Pracy Usług Bud. i Projektowych, Materiałach Budowlanych Formaty S.A., Venor Sp. z o.o. oraz Progress Sp. z o.o. Ukończył też m.in. studia podyplomowe w zakresie gospodarki nieruchomościami.
Sejmik przyjął też rezolucję w sprawie ponownie planowanej centralizacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. - Sejmik Województwa Małopolskiego stanowcza sprzeciwia się planowanym zmianom w ustawie - Prawo ochrony środowiska ponownie zmierzającym do centralizacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i podporządkowania ich organom rządowym - przeczytać można w przyjętej rezolucji.
Sejmik przyjął też m.in. uchwałę w sprawie utworzenia Szkoły Przysposabiającej do Pracy i włączenia jej w strukturę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach oraz uchwałę w sprawie określenia harmonogramu, zasad i trybu opracowania "Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego Małopolskiego lata 2007-2013. - W Unii Europejskiej obowiązuje siedmioletnia perspektywa finansowa. W tej chwili we wszystkich krajach Unii trwa debata na temat kolejnego okresu finansowania 2007-2013. Trwa też dyskusja na temat zmiany modelu polityki spójności. U nas, w Polsce, też rozpoczęły się prace nad Narodowym Planem Rozwoju - tłumaczył marszałek Janusz Sepioł powody rozpoczęcia prac nad strategią. Zgodnie z przyjętym harmonogramem przyjęcie "Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013" miałoby nastąpić w październiku 2005 roku.