Sejmik Województwa Małopolskiego udzielił absolutorium dla Zarządu Województwa za rok 2003.
Był to jeden z najważniejszych punktów obrad XVIII Sesji Sejmiku. Radni podjęli też uchwały m.in. w sprawie Programu Wojewódzkiego Rozwoju Regionalnego Małopolski na lata 2004-2006 oraz Wojewódzkiego Planu Zdrowotnego na 2005 rok.- Wchodziliśmy w ten rok z budżetem bardzo napiętym - sprawozdanie z wykonania budżetu rozpoczął marszałek Janusz Sepioł. Potem marszałek przedstawił wykonanie dochodów i wydatków. - Przyczyny niewykonania budżetu w 100 procentach nie zawsze były negatywne - wynikają na przykład z oszczędności w obsłudze zadłużenia i funkcjonowaniu administracji. Inne to wypadki losowe - tłumaczył marszałek Sepioł. Marszałek podkreślał też, że gdyby to poziomu wykonania dochodów doliczyć tzw. dochody niewygasające, wykonanie sięgnęłoby 98 procent. Środki niewygasające w budżecie państwa to m.in. bardzo poważna kwota na małopolską ochroną przeciwpowodziową i usuwanie skutków powodzi. Właśnie one zaciążyły na wykonaniu budżetu. - Trudności, które były w ubiegłym roku i zaciążyły na wydaniu tych pieniędzy, nie powinny się pojawić w tym roku. Inwestycje są już po przetargach - wyjaśniał marszałek Sepioł.
Marszałek przedstawił też kwestię skumulowanego zadłużenia Małopolski oraz zaprezentował sytuację Małopolski na tle innych regionów. Nasz region, w porównaniu z innymi, wyróżnia się dużymi nakładami na oświatę oraz inwestycje drogowe. - Można powiedzieć, że jesteśmy w pierwszej lidze województw. Ta pozycja Małopolski jest wyraźnie powyżej naszych możliwości podatkowych. To miejsce zajmujemy dzięki naszej większej aktywności w innych obszarach - mówił marszałek Sepioł.
Radnym zaprezentowano też największe inwestycje realizowane przez wojewódzki samorząd. Marszałek mówił o inwestycjach drogowych - przebudowie znacznych odcinków dróg np. Nowy Targ-Nowy Sącz, czy Moszczenica-Gorlice-granica państwa. Spośród innych wojewódzkich inwestycji marszałek wymienił m.in. Kolegium Języków Obcych w Suchej Beskidzkiej, doposażenie jednostek OSP, salę teatralną w sądeckim Sokole, rozwój skansenów, czy dokumentację zadań tegorocznych.
Przedstawione zostały też zadania z Kontraktu Wojewódzkiego - płyta postojowa na lotnisku w Balicach, parking w Łagiewnikach, estakada nad ul. Wielicką, Regionalny Dworzec Autobusowy oraz modernizacja i budowa Domów Pomocy Społecznej. Marszałek mówił też o przygotowaniu samorządu regionu do wykorzystania środków Unii Europejskiej. Przedstawił też działania samorządu regionu w ustawowych dziedzinach jego aktywności. - W nowy rok wchodzimy z pewnym zapasem naszych środków - podsumował marszałek Sepioł. Z wnioskiem o udzielenie absolutorium, pozytywnie zaopiniowanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową, wystąpiła Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Małopolskiego. - Nasze dociekania skupiały się wokół przedłożonych dokumentów, wyjaśnień marszałka, pozostałych członków zarządu, dyrektorów Urzędu Marszałkowskiego. Dokonaliśmy przede wszystkim oceny poziomu wykonania wydatków i dochodów, płynności budżetu, przyczyny obniżenia poziomu wydatków na niektóre cele - tłumaczył przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marek Lasota. - Zwróciliśmy uwagę na dynamiczną politykę inwestycyjną Zarządu, ustabilizowanie zadłużenia. To wszystko nasunęło jeden wniosek - Komisja wnioskuje i prosi Sejmik o udzielenie absolutorium Zarządowi Województwa za rok 2003. Potem nadszedł czas na wystąpienia poszczególnych klubów. W głosowaniu radni uchwalili absolutorium przy ośmiu głosach wstrzymujących się i jednym przeciwnym.
W dalszym ciągu sesji radni uchwalili Program Wojewódzki Rozwoju Regionalnego Małopolski na lata 2004 – 2006. To podstawa do zawarcia Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Małopolskiego pomiędzy stroną rządową (Radą Ministrów) i stroną samorządową (samorządem województwa). To także jeden z podstawowych instrumentów wspierania rozwoju regionalnego w Małopolsce.
Podczas XVIII sesji uchwalono także Wojewódzki Plan Zdrowotny na rok 2005. Jego założenia przedstawił wicemarszałek Andrzej Sasuła. "Plan, o którym mowa powyżej, określa najważniejsze krótkoterminowe i długoterminowe cele zdrowotne oraz proponowane sposoby ich osiągania" - napisali radni w uzasadnieniu uchwały. Celem planu jest określenie potrzeb zdrowotnych ubezpieczonych oraz warunków należytego ich zabezpieczenia. Plany zdrowotne stanowią też wytyczne dla krajowego planu zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych w części dotyczącej poszczególnych województw. Program ma też bogatą warstwę diagnostyczną. Wynika z niego np., że w Małopolsce odnotowywanych jest rocznie 28 tys. zgonów, przyczyną ponad 50 proc. z nich są choroby układy krążenia, ponad 25 proc. - nowotwory.
Radni podjęli też rezolucję w sprawie przedłożenia rządowego projektu "Ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i cukrowych". "Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zaniepokojenie projektem "Ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i cukrowych", wniesionej przez rząd pod obrady Sejmu. Ustawa ta nakłada na producentów rolnych znaczącą opłatę za posiadanie zapasów artykułów rolnych i cukrowych. Lista produktów objętych tym dodatkowym podatkiem obejmie blisko 200 pozycji. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, będzie swego rodzaju karą za gospodarność i narazi wielu rolników i przedsiębiorców na poważne kłopoty do upadłości włącznie. Może spowodować również znaczącą podwyżkę cen żywności. Biorąc powyższe pod uwagę Sejmik Województwa Małopolskiego postuluje, by podczas prac nad ustawa poddać zasadniczej rewizji i ograniczeniu listę produktów, stanowiącą załącznik do ustawy, rozważyć możliwość zerowej stawki opłaty za nadmierne zapasy w pierwszym roku oraz ewentualność odrzucenia całej ustawy z powołaniem się na katastrofalną suszę w ubiegłym roku." – przeczytać można w rezolucji, skierowanej do władz państwowych i samorządowych.
Przyjęto tez uchwały w sprawie przyjęcia projektu uchwały dotyczącej zawarcia umowy o współpracy międzyregionalnej między Województwem Małopolskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Regionem Rhône-Alpes w Republice Francuskiej oraz między Województwem Małopolskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Hrabstwem Kopenhagi w Królestwie Danii. Radni, w formie uchwały, przyjęli też m.in. dwa programy - "Drogowiec" i "Konserwator" (oba na rok 2004).