Na pierwszym etapie wdrażania projekt ma wymiar pilotażowy i wezmą w nim udział wybrane szpitale na terenie Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. W latach 2014-2020 MSIM objęte zostaną wszystkie zainteresowane udziałem w programie jednostki medyczne w Małopolsce.
Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie podpisania umowy partnerskiej na rzecz realizacji projektu "Małopolski System Informacji Medycznej – projekt pilotażowy”. Założeniem MSIM jest stworzenie regionalnego systemu informacji medycznej – narzędzia informatycznego pozwalającego na bezpieczne tworzenie, przechowywanie i przesyłanie dokumentacji medycznej pacjentów między jednostkami medycznymi. Takie rozwiązanie nie tylko zacieśni współpracę między różnymi ośrodkami zdrowia, ale także umożliwi mieszkańcom Małopolski łatwy dostęp do ich dokumentacji medycznej. Szybki i bezpieczny przepływ informacji między jednostkami medycznymi w całym województwie podniesie jakość świadczonych usług.
Na czym polegać będzie innowacyjność wprowadzanego systemu? Lekarze będą mieć możliwość wglądu w aktualną dokumentację medyczną, co pozwoli na szybszą diagnozę i trafną ocenę stanu zdrowia pacjentów. To szczególnie ważne, gdyż w nagłych przypadkach dostęp do historii medycznej zadecydować może nawet o ocaleniu życia.
Wprowadzenie MSIM to także łatwiejszy dostęp do usług medycznych. MSIM będzie zintegrowany z Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji o Zdarzeniach Medycznych (P1), w ramach której uruchomione zostanie Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki temu możliwy będzie dostęp do informacji o odbytych i planowanych wizytach lekarskich. MSIM pozwoli także na korzystanie z e-rejestracji, czyli dokonywania rezerwacji terminów konsultacji i zabiegów medycznych on-line. Integracja umożliwi dostęp do dokumentacji medycznej gromadzonej w ramach MSIM we wszystkich jednostkach szpitalnych uczestniczących w tym projekcie.
W projekcie pilotażowym udział wezmą:
1. Województwo Małopolskie (Lider),
2. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie,
3. Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
4. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. św. Ludwika w Krakowie,
5. Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii,
6. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu,
7. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie
8. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o – Partner Wiodący
Projekt jest umieszczony w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W perspektywie finansowej UE 2014-2020 planuje się włączenie do programu innych zainteresowanych udziałem w projekcie jednostek medycznych w Małopolsce.
(mcisl,kor)